Irestal Group: Inwestycja w Gliwicach za 25 mln euro

Irestal

fot: irestalpolska.pl

fot: irestalpolska.pl

Nawet 25 mln euro zamierza do końca 2012 r. zainwestować w Gliwicach spółka Irestal Service Center z hiszpańskiej grupy Irestal. Firma utworzy nowe centrum serwisowe stali nierdzewnej, zatrudniając 90 osób - podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

O inwestycji, zlokalizowanej na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), poinformowali przedstawiciele Gliwickiego Biura Projektów Budownictwa Przemysłowego Projprzem, które zaprojektuje centrum. Przedsięwzięcie obejmuje budowę hali magazynowej o powierzchni 18 tys. m2 i budynku biurowego.

Projprzem to jedno z najstarszych i największych w Polsce biur projektowych. Jego najbardziej znane projekty to m.in. fabryka Opla w Gliwicach i fabryka MAN Trucks w Niepołomicach k. Krakowa. W spółce zatrudnionych jest obecnie ponad 100 specjalistów. Przychody firmy w 2007 r. wyniosły blisko 36 mln zł, a w pierwszym półroczu 2008 r. prawie 39 mln zł.

Spółka Irestal Service Center jest częścią Irestal Group europejskiego dystrybutora stali nierdzewnej z główną siedzibą w Barcelonie. Grupa ma przedstawicielstwa i magazyny w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Czechach, na Ukrainie, na Słowacji oraz w Wielkiej Brytanii. W Polsce działa od 2005 r. i ma trzy oddziały - w Świętochłowicach, Warszawie i Żmigrodzie. Spółka zajmuje się sprzedażą stali kwasoodpornej i nierdzewnej. Grupa zatrudnia 460 osób, a jej obroty w 2007 r. sięgnęły 370 mln euro.

Łącznie od początku tego roku KSSE pozyskała w sumie 16 nowych projektów inwestycyjnych 13 zrealizują nowi inwestorzy, a trzy podmioty już działające w strefie. Deklarowana wartość nowych inwestycji to prawie 1,16 mld zł, powstanie też ponad 1,6 tys. nowych miejsc pracy.

Największą z tegorocznych inwestycji będzie nowa linia produkcyjna w bielskiej fabryce silników Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej. Będzie tam wytwarzany nowy model silnika. Otwarcie nowej linii spowoduje docelowo wzrost zatrudnienia w zakładzie o ponad 460 osób, a łączna wartość inwestycji sięgnie co najmniej 180 mln euro (ok. 600 mln zł). Pierwszy etap będzie zrealizowany do końca 2010 roku, a docelowe nakłady i zatrudnienie będą osiągnięte kilka lat później.

W całym ub. roku firmy, które zdecydowały się na ulokowanie bądź rozbudowę swoich przedsięwzięć w KSSE, zadeklarowały inwestycje wartości ok. 1,8 mld zł. Dzięki realizacji 36 projektów powstaje ok. 3-3,5 tys. nowych miejsc pracy.
Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Inwestorzy stworzyli (lub zadeklarowali stworzenie) łącznie ponad 36 tys. nowych miejsc pracy, inwestując (środki wydane i zaplanowane) ponad 4 mld euro. Wydano ok. 170 pozwoleń na działalność w KSSE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.