Irestal Group: Inwestycja w Gliwicach za 25 mln euro
fot: irestalpolska.pl
fot: irestalpolska.pl
O inwestycji, zlokalizowanej na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), poinformowali przedstawiciele Gliwickiego Biura Projektów Budownictwa Przemysłowego Projprzem, które zaprojektuje centrum. Przedsięwzięcie obejmuje budowę hali magazynowej o powierzchni 18 tys. m2 i budynku biurowego.
Projprzem to jedno z najstarszych i największych w Polsce biur projektowych. Jego najbardziej znane projekty to m.in. fabryka Opla w Gliwicach i fabryka MAN Trucks w Niepołomicach k. Krakowa. W spółce zatrudnionych jest obecnie ponad 100 specjalistów. Przychody firmy w 2007 r. wyniosły blisko 36 mln zł, a w pierwszym półroczu 2008 r. prawie 39 mln zł.
Spółka Irestal Service Center jest częścią Irestal Group europejskiego dystrybutora stali nierdzewnej z główną siedzibą w Barcelonie. Grupa ma przedstawicielstwa i magazyny w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Czechach, na Ukrainie, na Słowacji oraz w Wielkiej Brytanii. W Polsce działa od 2005 r. i ma trzy oddziały - w Świętochłowicach, Warszawie i Żmigrodzie. Spółka zajmuje się sprzedażą stali kwasoodpornej i nierdzewnej. Grupa zatrudnia 460 osób, a jej obroty w 2007 r. sięgnęły 370 mln euro.
Łącznie od początku tego roku KSSE pozyskała w sumie 16 nowych projektów inwestycyjnych 13 zrealizują nowi inwestorzy, a trzy podmioty już działające w strefie. Deklarowana wartość nowych inwestycji to prawie 1,16 mld zł, powstanie też ponad 1,6 tys. nowych miejsc pracy.
Największą z tegorocznych inwestycji będzie nowa linia produkcyjna w bielskiej fabryce silników Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej. Będzie tam wytwarzany nowy model silnika. Otwarcie nowej linii spowoduje docelowo wzrost zatrudnienia w zakładzie o ponad 460 osób, a łączna wartość inwestycji sięgnie co najmniej 180 mln euro (ok. 600 mln zł). Pierwszy etap będzie zrealizowany do końca 2010 roku, a docelowe nakłady i zatrudnienie będą osiągnięte kilka lat później.
Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Inwestorzy stworzyli (lub zadeklarowali stworzenie) łącznie ponad 36 tys. nowych miejsc pracy, inwestując (środki wydane i zaplanowane) ponad 4 mld euro. Wydano ok. 170 pozwoleń na działalność w KSSE.