Irak chce współpracy z Polską w sektorze energetycznym

Irak jest gotów pokryć zapotrzebowanie Polski na dostawę surowców energetycznych, których potrzebuje gospodarka - zapewnił podczas wizyty w Polsce iracki minister ds. ropy Hussein Al-Shahristani.

Shahristani spotkał się w czwartek w Warszawie z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i przedstawicielami PGNiG, PKN Orlen i Grupy Lotos - poinformował portal pb.pl powołując sie na doneisiania PAP.

- Celem mojej wizyty jest zachęcenie polskich firm, do współpracy i inwestycji w naszą gospodarkę, szczególnie w sektor energetyczny - powiedział PAP Shahristani.

W jego ocenie sytuacja w Iraku stabilizuje się i - jak dodał - \"znowu powstają warunki do współpracy gospodarczej\".

Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak, choć przyznał, że choć Irak wprowadził bardzo przejrzyste zasady handlu ropą, to jednak jej dostawy z Iraku nie zaspokoją w całości potrzeb polskiej gospodarki.

Wicepremier podkreślił również, że istnieje problem transportu irackiego surowca.

- To nie jest tylko kwestia wydobycia ropy, ale także możliwości jej przerobu i przetransportowania - zaznaczył.

- Możemy kupować tam (w Iraku - PAP) ropę i sprzedawać ją na rynku trzecim. Istnieje też możliwość transportu ropy nie tylko do Morza Bałtyckiego, ale także rozładowywania jej w krajach UE, w spółkach zależnych od Orlenu - wyjaśnił Pawlak.

Tymczasem, zdaniem Shahristaniego ropa mogłaby być dostarczana tankowcami do Polski przez port w Basrze albo przez port po wschodniej stronie Morza Śródziemnego.

Iracki minister podkreślił, że władze w Bagdadzie ze szczególną wdzięcznością traktują polski wkład w walce z terroryzmem.

- Polska znajduje się na czele listy krajów, którym jesteśmy wdzięczni za pomoc - podkreślił.

Największe złoża ropy w Iraku znajdują się na południu kraju, w okolicach Basry i na północy w okolicach kurdyjskiego Kirkuku. Wedle zapowiedzi Shahristaniego, Irak w ciągu pięciu lat chce zwiększyć produkcję ropy do 4,5 mln baryłek dziennie (obecnie Irak eksportuje 2 mln baryłek ropy dziennie - PAP), a w ciągu 10 lat do 6 mln baryłek.

Pod koniec czerwca irackie władze zaprosiły 35 zagranicznych firm do składanie ofert na wsparcie techniczne przy wydobyciu złóż ropy. Wśród nich nie było żadnej polskiej firmy.

-Czerwcowa runda koncesyjna dotyczyła tylko sześciu złóż ropy i dwóch gazu. Wkrótce będą kolejne. Polskie firmy mogą w nich startować - zapewnił iracki minister

Podkreślił, że w jego kraju są \"ogromne\" możliwości współpracy przy wydobyciu.

- Mamy obecnie 80 odkrytych złóż, z czego 27 eksploatowanych i 400 potencjalnych miejsc, gdzie może znajdować się surowiec - powiedział.

Do tej pory żadna z polskich firm paliwowych nie brała udziału w irackich przetargach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.