Inwestycyjna ekspansja grupy Energa

Energa gdansk energa pl

fot: energa.pl

Zastrajkowali pracownicy biur obsługi klienta olsztyńskiego oddziału gdańskiej spółki Energa

fot: energa.pl

Energa złożyła wniosek o pozwolenie na budowę elektrowni w Ostrołęce. Rozpoczęła też wdrażanie na masową skalę zdalnego odczytu liczników - dowiedział się portal nettg.pl z informacji Beaty Ostrowskiej, rzecznika prasowego grupy.

- Sprzedaż przez MSP większościowego pakietu akcji naszej spółki budzi zrozumiałe zainteresowanie opinii publicznej i ekspertów. Dla nas nadrzędnym celem jest jednak realizacja zaplanowanych inwestycji, ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski, w której działamy – mówi Mirosław Bieliński, prezes Zarządu Energa SA. - Nasze dotychczasowe działania zostały dobrze ocenione przez rynek, ekspertów jak i potencjalnych inwestorów. Konsekwencja w realizacji strategii jest konieczna w celu utrzymania, a nawet podniesienia wartości firmy i jakości usług. Szczególnie, że pod wieloma względami, na przykład rozwoju inteligentnego opomiarowania, Energa jest w absolutnej czołówce europejskiej. Aby się w niej utrzymać, konieczne jest zachowanie dotychczasowego tempa i poziomu inwestycji - argumentuje prezes.

Grupa Energa - zgodnie ze strategią na lata 2009-2015 - konsekwentnie realizuje kolejne etapy zaplanowanych inwestycji. Ich wartość jest obliczona na ponad 22 mld zł, z czego 15 mld zł zostanie przeznaczone na budowę źródeł wytwarzania, zarówno konwencjonalnych o niskoemisyjnych parametrach, jak i odnawialnych o łącznej mocy około 2200 MW. Poza tym trwa budowa i modernizacja ponad 10 tys. km sieci dystrybucyjnej. Grupa tworzy nowe innowacyjne produkty i usługi, dzięki którym utrzymuje się w czołówce firm pozyskujących najwięcej nowych klientów.

Nowe elektrownie

Na przełomie roku Energa będzie gotowa wejść na plac budowy elektrowni węglowej o mocy 1000 MW w Ostrołęce. Obecnie czeka na pozwolenie na budowę, które otrzyma prawdopodobnie już za miesiąc. Spółka ma już szereg innych wymaganych do uruchomienia inwestycji decyzji i umów, w tym m. in. studium wykonalności oraz umowę z PSE-Operator o przyłączeniu nowego bloku do krajowej sieci przesyłowej. Na jej podstawie rozpoczęta została już budowa linii Ostrołęka-Narew i Ostrołęka-Olsztyn oraz modernizacja stacji elektroenergetycznej. Trwają rozmowy z inwestorami strategicznymi oraz instytucjami finansowymi, zainteresowanymi  udziałem w tym przedsięwzięciu.

Projekt  największej w Polsce elektrowni gazowej (860 MW) w Grudziądzu jest na etapie opracowywania dokumentacji i pozyskiwania zgód (ocena oddziaływania na środowisko wraz z decyzją środowiskową, studium wykonalności dla budowy linii energetycznej 400 kV oraz  dla linii gazowej). Energa będzie budować tę elektrownię z irlandzką spółką ESB International.

Finalizowane są także procedury związane z powołaniem spółki celowej do budowy wraz Grupą Lotos elektrociepłowni o mocy 250 MW, zasilanej pozostałościami po przerobie ropy naftowej.

Rozpoczęła się realizacja budowy nowego bloku energetycznego na biomasę w należącej do Energi elektrociepłowni w Elblągu. Trwa obecnie przetarg na wykonawcę bloku, który będzie produkował w skojarzeniu ,,zieloną" energię elektryczną (165 tys. MWh) oraz ciepło (797 tys. GJ).

Uruchomione zostały prace przy projekcie budowy drugiego stopnia na Wiśle wraz z elektrownią wodną. Obecnie przygotowywana jest między innymi ocena oddziaływania na środowisko, konieczna do uruchomienia inwestycji. Aktualnie w Dolinie Wisły poniżej zapory wodnej we Włocławku trwa inwentaryzacja przyrodnicza, czyli spis i ocena występowania wszystkich rzadkich gatunków fauny i flory prowadzona przez czołowych polskich przyrodników. Do realizacji inwestycji szacowanej na 2,5 mld zł, poszukiwany jest partner strategiczny - trwają rozmowy z potencjalnymi współinwestorami.

Budowa inteligentnych sieci

Zaawansowane są inwestycje w dystrybucję energii, obliczane łącznie na 7 mld zł  do 2015. W tym roku zrealizowane zostaną prace o wartości blisko 1 mld zł, co stanowi 30-procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Do 2015 r. spółka zbuduje 10,5 tys. km nowych linii elektroenergetycznych, przyłączy do sieci 270 tysięcy nowych klientów oraz wdroży  zdalny odczyt liczników u większości swoich klientów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.