Inwestycyjna ekspansja grupy Energa
fot: energa.pl
Zastrajkowali pracownicy biur obsługi klienta olsztyńskiego oddziału gdańskiej spółki Energa
fot: energa.pl
Energa złożyła wniosek o pozwolenie na budowę elektrowni w Ostrołęce. Rozpoczęła też wdrażanie na masową skalę zdalnego odczytu liczników - dowiedział się portal nettg.pl z informacji Beaty Ostrowskiej, rzecznika prasowego grupy.
- Sprzedaż przez MSP większościowego pakietu akcji naszej spółki budzi zrozumiałe zainteresowanie opinii publicznej i ekspertów. Dla nas nadrzędnym celem jest jednak realizacja zaplanowanych inwestycji, ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski, w której działamy – mówi Mirosław Bieliński, prezes Zarządu Energa SA. - Nasze dotychczasowe działania zostały dobrze ocenione przez rynek, ekspertów jak i potencjalnych inwestorów. Konsekwencja w realizacji strategii jest konieczna w celu utrzymania, a nawet podniesienia wartości firmy i jakości usług. Szczególnie, że pod wieloma względami, na przykład rozwoju inteligentnego opomiarowania, Energa jest w absolutnej czołówce europejskiej. Aby się w niej utrzymać, konieczne jest zachowanie dotychczasowego tempa i poziomu inwestycji - argumentuje prezes.
Grupa Energa - zgodnie ze strategią na lata 2009-2015 - konsekwentnie realizuje kolejne etapy zaplanowanych inwestycji. Ich wartość jest obliczona na ponad 22 mld zł, z czego 15 mld zł zostanie przeznaczone na budowę źródeł wytwarzania, zarówno konwencjonalnych o niskoemisyjnych parametrach, jak i odnawialnych o łącznej mocy około 2200 MW. Poza tym trwa budowa i modernizacja ponad 10 tys. km sieci dystrybucyjnej. Grupa tworzy nowe innowacyjne produkty i usługi, dzięki którym utrzymuje się w czołówce firm pozyskujących najwięcej nowych klientów.
Nowe elektrownie
Na przełomie roku Energa będzie gotowa wejść na plac budowy elektrowni węglowej o mocy 1000 MW w Ostrołęce. Obecnie czeka na pozwolenie na budowę, które otrzyma prawdopodobnie już za miesiąc. Spółka ma już szereg innych wymaganych do uruchomienia inwestycji decyzji i umów, w tym m. in. studium wykonalności oraz umowę z PSE-Operator o przyłączeniu nowego bloku do krajowej sieci przesyłowej. Na jej podstawie rozpoczęta została już budowa linii Ostrołęka-Narew i Ostrołęka-Olsztyn oraz modernizacja stacji elektroenergetycznej. Trwają rozmowy z inwestorami strategicznymi oraz instytucjami finansowymi, zainteresowanymi udziałem w tym przedsięwzięciu.
Projekt największej w Polsce elektrowni gazowej (860 MW) w Grudziądzu jest na etapie opracowywania dokumentacji i pozyskiwania zgód (ocena oddziaływania na środowisko wraz z decyzją środowiskową, studium wykonalności dla budowy linii energetycznej 400 kV oraz dla linii gazowej). Energa będzie budować tę elektrownię z irlandzką spółką ESB International.
Finalizowane są także procedury związane z powołaniem spółki celowej do budowy wraz Grupą Lotos elektrociepłowni o mocy 250 MW, zasilanej pozostałościami po przerobie ropy naftowej.
Rozpoczęła się realizacja budowy nowego bloku energetycznego na biomasę w należącej do Energi elektrociepłowni w Elblągu. Trwa obecnie przetarg na wykonawcę bloku, który będzie produkował w skojarzeniu ,,zieloną" energię elektryczną (165 tys. MWh) oraz ciepło (797 tys. GJ).
Uruchomione zostały prace przy projekcie budowy drugiego stopnia na Wiśle wraz z elektrownią wodną. Obecnie przygotowywana jest między innymi ocena oddziaływania na środowisko, konieczna do uruchomienia inwestycji. Aktualnie w Dolinie Wisły poniżej zapory wodnej we Włocławku trwa inwentaryzacja przyrodnicza, czyli spis i ocena występowania wszystkich rzadkich gatunków fauny i flory prowadzona przez czołowych polskich przyrodników. Do realizacji inwestycji szacowanej na 2,5 mld zł, poszukiwany jest partner strategiczny - trwają rozmowy z potencjalnymi współinwestorami.
Budowa inteligentnych sieci
Zaawansowane są inwestycje w dystrybucję energii, obliczane łącznie na 7 mld zł do 2015. W tym roku zrealizowane zostaną prace o wartości blisko 1 mld zł, co stanowi 30-procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Do 2015 r. spółka zbuduje 10,5 tys. km nowych linii elektroenergetycznych, przyłączy do sieci 270 tysięcy nowych klientów oraz wdroży zdalny odczyt liczników u większości swoich klientów.