Inwestycje w kopalniach i budowa szybów? Tak, ale podatek musi być mniejszy

1750944919 tn kghm2

fot: KGHM

KGHM Polska Miedź zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych, m.in. miedzi i srebra

fot: KGHM

W Hucie Miedzi Głogów odbył się briefing prasowy z udziałem Andrzeja Szydło, prezesa KGHM Polska Miedź oraz Roberta Kropiwnickiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Tematem spotkania były plany inwestycyjne spółki oraz tzw. podatek miedziowy. Spotkanie odbyło się 4 lipca.

KGHM Polska Miedź buduje trzy nowe szyby w Zagłębiu Miedziowym, co pozwoli na zapewnienie stabilnych warunków działalności w górnictwie, przeróbce i hutnictwie miedzi. To surowiec krytyczny, który odgrywa coraz większą rolę nie tylko w kontekście biznesowym, lecz również jako gwarancja bezpieczeństwa publicznego Polski i Europy. W trakcie spotkania prezes zarządu KGHM przyznał, że trudno było rozmawiać o perspektywicznych planach bez zapewnienia długoterminowego finansowania i rentowności produkcji.

– KGHM ma jedne z najgłębszych kopalń na świecie i specyficzne pokłady, które rozciągają się na bardzo dużej powierzchni. Nie mamy w Polsce kopalni odkrywkowych albo złoża o charakterze łatwej w eksploatacji bryły. Nasze złoża znajdują się coraz dalej i coraz głębiej. Jeśli do tego dołożymy wprowadzony w 2012 r. podatek od kopalin, to rodzi się pytanie, czy na obecnym etapie, po 64 latach eksploatacji złóż, KGHM stać na inwestycje w górnictwo. Minister Robert Kropiwnicki przyczynił się do tego, że otworzono nam drzwi do rozmów z Ministerstwem Finansów o podatku od kopalin. Bez tego dialogu trudno byłoby zrozumieć problem, z którym się zderzyliśmy i budować naszą strategię długoterminową – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu. 

Nowe szyby pozwolą w długoterminowej perspektywie zapewnić odpowiedni strumień koncentratu i co najmniej utrzymać poziom produkcji w najbliższych 15 latach, żeby w pełni wykorzystać zdolności produkcyjne Głównego Ciągu Technologicznego, w tym hut KGHM.

– Niedawno podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu fazy wstępnej budowy trzech szybów. Huta Miedzi Głogów powstała w latach 2012 – 2016, czyli w okresie, w którym KGHM był w bardzo dobrej kondycji – teraz jest trudniej zapewnić wsad do hut, które są bardzo specyficzne, przystosowane do koncentratów wydobywanych w kopalniach KGHM – skomentował prezes Andrzej Szydło. – W ubiegłym roku zaczęliśmy rozmawiać o długoterminowej wizji KGHM. Zidentyfikowaliśmy wszystkie elementy i zdolności produkcyjne całego łańcucha technologicznego KGHM. Jest on kompletny: począwszy od wydobycia, poprzez wzbogacanie, hutnictwo i przeróbkę. W związku z tym, że hutnictwo KGHM jest nowoczesne i zdolności przerobowe – w tym największej w Europie Huty Miedzi Głogów – są na tyle duże, że bezwzględnie należy zapewnić ich pełne wykorzystanie, najlepiej w oparciu o koncentraty KGHM, do których te huty są zaprojektowane i przystosowane.

Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pogratulował decyzji rozwojowych dotyczących budowy trzech nowych szybów.

– Do roku 1990 wybudowano 30 szybów. Potem wybudowano właściwie tylko jeden szyb GG-1, a teraz dopiero budujemy nowe 3 szyby. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia po to, żeby górnicy mieli lepsze warunki oraz żeby wydobycie było tańsze i bardziej efektywne.

Jak podkreślił wiceminister, decyzja rozwojowa jest kluczowa dla funkcjonowania KGHM, ale także całego regionu. Dzięki temu KGHM ma perspektywę funkcjonowania nawet do roku 2060, czyli wchodzi w okres rozwoju. Jednocześnie podziękował Ministerstwu Finansów za deklarację zmian ustawy o podatku miedziowym i za dotrzymanie słowa.

– Projekt ustawy jest już gotowy, rozpoczynają się konsultacje zarówno międzyresortowe, jak i społeczne. We wrześniu projekt będzie procedowany już w Sejmie, tak żeby od roku 2026 r. podatek miedziowy mógł być obniżony. Liczenie przez KGHM opłacalności złóż było oparte również na tej uldze. Stopniowe obniżanie podatku to bardzo dobra i sprawiedliwa konstrukcja, która umożliwia rozwój KGHM, ale również zabezpiecza dochody budżetu państwa – podsumował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 

Projektowane zmiany w podatku od wydobycia niektórych kopalin zakładają stworzenie sprzyjającego środowiska do dalszego rozwoju przemysłu wydobywczego miedzi w Polsce. Ważne jest także ustanowienie od 2029 r. mechanizmu umożliwiającego odliczenie od podatku części poniesionych przez podatników kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych. Zmiany mają stać się impulsem do dynamicznego rozwoju przemysłu wydobycia miedzi w Polsce, budowy kopalni, a wraz z nimi do utworzenia nowych miejsc pracy. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.