Inwestycje skandynawskie Lototsu i PGNiG: Fiordy jedzą nam z ręki

Lotos i PGNiG rozwijają swoje wydobywcze biznesy w Norwegii: pierwsza \"polska\" baryłka spod dna Morza Północnego ma wypłynąć pod koniec 2009 r., obie firmy zapowiadają walkę o kolejne koncesje na poszukiwanie złóż ropy i gazu w tym regionie.

- Byłem w Norwegii.

- Widziałeś fiordy?

- Czy widziałem?! Z ręki mi jadły!

Kiedy polskie koncerny ogłaszały niedawno inwestycje w wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym, ten dowcip zyskał na popularności. - Bo nasze plany uznawano za mrzonki, za działanie na pokaz: by przypodobać się politykom, a nie zarabiać - komentuje nieoficjalnie jeden z menedżerów Lotosu.

Politycy rzeczywiście chwalili koncerny, bo ropa i gaz ze złóż w Norwegii może poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju uzależnionego od dostaw z Rosji - napisała \"Gazeta Wyborcza\".

- Bezpieczeństwo jest ważne, ale my będziemy też na tym zarabiać tak, jak zarabiamy obecnie na wydobywającym ropę na Bałtyku Petrobalticu - przekonuje prezes Lotosu Paweł Olechnowicz. W marcu gdańska spółka kupiła za 52 mln dol. 10 proc. udziałów w złożu Yme na Morzu Północnym. Ropa z niego (dla Lotosu przypadnie trzy tysiące baryłek dziennie) popłynąć ma w IV kwartale 2009 r. Dla porównania obecne wydobycie Petrobalticu (spółka-córka Lotosu) na Bałtyku wynosi 7 tys. baryłek dziennie, a firma przynosi zysk rzędu 150 mln zł rocznie.

Nie wiadomo, jak firma wykorzysta ropę z Morza Północnego. - W zależności od tego, co się nam będzie bardziej opłacać: albo sprzedamy ją na miejscu, albo będziemy przywozić tankowcami do rafinerii w Gdańsku - mówi Olechnowicz.

Z kolei Przedsiębiorstwo Górnictwa Naftowego i Gazownictwa od 2007 r. ma 15 proc. udziałów w złożu Skarv. W koreańskiej stoczni Samsung rozpoczęła się już budowa gigantycznego statku platformy o długości 300 metrów, który od 2011 r. będzie obsługiwał wydobycie ropy i gazu z tego złoża. Żeby przetransportować gaz do Polski, PGNiG bierze udział w konsorcjum, które ma do 2012 r. wybudować gazociąg Scanled z Norwegii do Danii. Konieczna będzie jeszcze budowa Baltic Pipe - między Danią a Polską.

Ale to nie koniec polskich zakupów w Norwegii. Lotos kilka dni temu przejął za 16 mln zł jedną piątą udziałów w koncesji poszukiwawczej. Obie firmy zapowiadają także udział w jesiennych przetargach na kolejne koncesje. Zachęca ich do tego polityka norweskiego rządu - jeśli poszukiwania nie przyniosą rezultatu, państwo zwraca 78 proc. poniesionych wydatków - podała \"GW\".

Z pozoru Norwegia wydaje się oczywistym kierunkiem. Szacuje się, że norweski szelf kontynentalny kryje ok. 80 mld baryłek ropy. Dla porównania w polskiej części Bałtyku może być ich tylko ok. 1 mld. Dla polskich firm atutem Norwegii jest także stabilność polityczna.

Z drugiej strony podatek od zysków z wydobycia ropy wynosi tam 78 proc. I nawet optymistycznie nastawieni menedżerowie przyznają w nieoficjalnych rozmowach, że projekty będą zyskowne, tylko jeśli utrzymają się obecne, wysokie ceny ropy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.