Inwestycje: oszczędności w Rudzie Śląskiej

fot: ARC

Na inwestycje w polskiej energetyce do 2020 r. potrzeba 160-180 mld zł

fot: ARC

Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2012 r. w Rudzie Śląskiej zakończona zostanie termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 15, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz budynku przy ul. Hallera 61, gdzie swoją siedzibę ma Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz rudzka straż miejska.

WFOŚiGW na realizację tych inwestycji udzielił niskooprocentowanych pożyczek na kwotę ponad 1,6 mln zł oraz 450 tys. zł bezzwrotnych dotacji. Pod pojęciem termomodernizacji kryje się szereg działań, od wymiany okien i instalacji ogrzewania, przez docieplanie budynków, po zastosowanie odnawialnych źródeł energii. W efekcie zmniejszają się koszty utrzymania budynku dzięki niższemu zużyciu energii, z korzyścią zarówno dla budżetu, jak i środowiska naturalnego. W latach 2006 - 2010 termomodernizacją objęto 24 należące do miasta budynki - placówki oświaty i służby zdrowia, siedziby pracowników socjalnych czy Urzędu Miasta.

Rudzcy radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie przez miasto kolejnych pożyczek, tym razem na inwestycje realizowane w 2013 r. Władze Rudy Śląskiej chciałyby w ten sposób zdobyć nawet kilka milionów złotych. Środki mają zostać przeznaczone na termomodernizację budynku Domu Pomocy Społecznej Senior, Gimnazjum nr 8, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Miejskiego Przedszkola nr 47. Wszystkie wymienione inwestycje mają się rozpocząć w przyszłym roku. Pożyczki, które miałyby być zaciągnięte na przyszłoroczne inwestycje, spłacane byłyby w okresie trzech lat. Władze Rudy Śląskiej w kompleksowy sposób podchodzą do tematu termomodernizacji. W mieście opracowany został plan realizacji tego typu inwestycji.

- W pierwszej kolejności staramy się je realizować tam, gdzie mamy już gotową dokumentację techniczną oraz gdzie stan techniczny budynku wymusza przeprowadzenie termomodernizacji. Ocieplone budynki to mniejsze koszty ich utrzymania, co z kolei przekłada się na wymierne korzyści dla budżetu miasta - wyjaśnia prezydent Grażyna Dziedzic.

Kwota pożyczek z WFOŚiGW, o którą wnioskować będzie Ruda Śląska, ma wynieść 7,6 mln zł. To 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Ile pieniędzy otrzyma miasto, wiadomo będzie dopiero po rozpatrzeniu wniosków o pożyczki oraz rozstrzygnięciu przetargów na wykonanie inwestycji.

- O kwocie pożyczek na podstawie złożonych wniosków zdecyduje WFOŚiGW. Na wysokość pożyczek wpływ będą miały również rozstrzygnięte przetargi na wykonanie inwestycji, ponieważ otrzymywane z Funduszu środki zależne są od ostatecznych kwot, za które realizowane są inwestycje - wyjaśnia Patryk Kiepura z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.