Inwestycje: 800 milionów na poprawę jakości powietrza

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Tablica informacyjna na siedzibie WFOŚiGW w Katowicach na bieżąco informuje mieszkańców o jakości powietrza w mieście

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z wojewódzkimi oddziałami przeznaczy 800 mln zł na inwestycje związane z poprawą jakości powietrza w polskich miastach - poinformowała w czwartek, 28 lutego, prezes Funduszu Małgorzata Skucha.

Prezes NFOŚiGW poinformowała na konferencji prasowej, że wspólny program narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska o nazwie KAWKA ruszył i będzie realizowany przez pięć lat. Program finansują: NFOŚiGW (400 mln zł) oraz wojewódzkie fundusze (także 400 mln zł).

Program nawiązuje do dyrektywy unijnej CAFE (Clean Air for Europe) z maja 2008 roku ws. jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Dyrektywa wskazuje, że najważniejszym celem działań w zakresie ochrony powietrza jest ograniczenie zanieczyszczeń. Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko zachorowań wynikających z występowania w powietrzu szkodliwych np. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Związki te powstają w trakcie np. spalania drewna, pracy pieców koksowniczych, są obecne w spalinach samochodowych.

Dyrektor departamentu ochrony powietrza w resorcie środowiska Małgorzata Wejtko przypomniała, że rok 2013 został ogłoszony przez Komisję Europejską rokiem powietrza. Dyrektywa, jak i program dotyczą miejsc, gdzie normy zanieczyszczonego powietrza są przekraczane - dodała. Powiedziała, że ministerstwo prowadzi prace nad krajowym programem ochrony powietrza.

Główny specjalista Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Barbara Toczko podkreśliła, że "na obszarze wszystkich województw są miejsca, gdzie występują przekroczenia poziomów dopuszczalnych dla pyłów PM10 i PM2,5. Im drobniejszy jest ten pył, tym bardziej jest niebezpieczny dla człowieka".

Dodała, że największe stężenia pyłów występują w południowej i centralnej Polsce, szczególnie w dużych aglomeracjach.

Wiceprezes NFOŚiGW Barbara Koszułap oceniła, że program KAWKA może pomóc w likwidacji tzw. niskich emisji. Niskimi emisjami są zanieczyszczenia pochodzące z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych. Dodała, że fundusze będą m.in. finansować likwidacje kotłowni lub palenisk węglowych poprzez przyłączanie budynków np. do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Rozbudowywane i modernizowane będą również sieci ciepłownicze, promowane będzie zastosowanie kolektorów słonecznych. Pieniądze będą także przeznaczane na termomodernizację budynków, na niskoemisyjny transport miejski czy na projekty edukacyjne.

Barbara Koszułap poinformowała też, że narodowy fundusz wraz z wojewódzkimi oddziałami będą finansować 90 proc. kosztów inwestycji (45 proc. NFOŚiGW - 45 proc. WFOŚiGW).

Obecny na konferencji zastępca prezesa małopolskiego WFOŚiGW Józef Kała powiedział PAP, że województwo małopolskie jest szczególnie dotknięte zanieczyszczeniem powietrza pyłami zawieszonymi. Dodał, że fundusz będzie nadal wspierał likwidację lokalnych kotłowni i pieców węglowych - zwłaszcza w Krakowie. - Mamy już podpisany program z Krakowem np. na likwidację palenisk węglowych. Jeżeli właściciel wymieni piec węglowy na gazowy, to połowę kredytu udzielonego przez Bank Ochrony Środowiska spłacamy my, czyli wojewódzki fundusz (do 4 tys. zł - PAP) - powiedział. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia.