Rozwiązania gliwickiego Instytutu są z powodzeniem wykorzystywane także w innych gałęziach przemysłu – mówiono podczas Barbórki w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Honorową szpadę górniczą otrzymał dyrektor Instytutu dr hab. inż. Dariusz Prostański

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+20 Zobacz galerię

Galeria
(23 zdjęć)

Akademia barbórkowa tradycyjnie odbyła się także w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG, uroczystości miały miejsce 5 grudnia. W czasie spotkania podkreślano, że Instytut, współpracujący od wielu lat z przemysłem górniczym, realizujący prace badawczo-rozwojowe, otwiera się także na nowe branże i możliwości. Barbórka była też okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.

W akademii barbórkowej wzięli udział samorządowcy ze śląskich miast, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Przemysłowych, Instytutu Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, instytutów badawczych. Szeroko reprezentowane było środowisko akademickie, w tym naukowcy z Politechniki Śląskiej, AGH w Krakowie, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Krakowskiej. Nie zabrakło przedstawicieli spółek górniczych, jak: JSW, PKW, PGG, KGHM Polska Miedź, KGHM Zanam, a także użytkowników rozwiązań oferowanych przez gliwicki KOMAG, liderów przemysłu górniczego. W auli Instytutu Techniki zgromadzili się także jego pracownicy, członkowie Rady Naukowej.

O wyzwaniach i kierunkach, w jakich zmierza KOMAG, mówił jego dyrektor Dariusz Prostański. – Cały czas mamy przy sobie górnictwo, ale dzisiejszy świat narzuca nam też inne warunki i my dotrzymujemy im kroku. Działamy w obszarze górnictwa, ale także w obszarach okołogórniczych i pozagórniczych, w których też staramy się wdrożyć nasze rozwiązania – mówił dr hab. inż. Dariusz Prostański. – Nasze przedsięwzięcia widać w wielu projektach, także europejskich, poza tym organizujemy konferencje naukowe, wydajemy publikacje. Średnio mamy 15 patentów rocznie, ogromną część naszej pracy stanowi certyfikacja i atestacja. Nauczyliśmy się także, że nie warto działać samemu, ale współpracować na rzecz nauki i dobrych rozwiązań. Cieszy nas to, że zwracają się do nas różne jednostki badawcze, byśmy wsparli ich w badaniach – podkreślał.

KOMAG może się pochwalić wyjątkowymi osiągnięciami. W 2024 r. liczba prac i usług badawczych zrealizowanych na rzecz partnerów przemysłowych wyniosła 1085. Instytut posiada trzy akredytowane laboratoria badawcze, które w tym roku zrealizowały ponad 700 tematów prac badawczych.

Wśród europejskich projektów realizowanych przez KOMAG są m.in.: „Innowacyjny, wysokowydajny system zasilania maszyn i urządzeń, podnoszący poziom bezpieczeństwa pracy w podziemnych wyrobiskach górniczych”, „Hybrydowy system magazynowania energii z wykorzystaniem infrastruktury pogórniczej”, „Rekultywacja ekologiczna i długoterminowy monitoring terenów pogórniczych”, „Ochrona i promocja dziedzictwa górnictwa węglowego jako spuścizny kulturowej UE”, „Redukcja emisji metanu z powietrza wentylacyjnego w procesie transformacji górniczej europejskich podziemnych kopalń węgla”. Z kolei wśród prac realizowanych w ramach krajowych projektów warto wymienić m.in. wysokociśnieniowy elektrolizer alkaliczny 200 bar czy prace dotyczące redukcji zagrożeń występujących na składowiskach odpadów pogórniczych z kopalń węgla kamiennego.

Dyrektor Instytutu zwrócił uwagę, że nadal ważne jest górnictwo, choć czasy dla niego są trudne, ale KOMAG patrzy też w przyszłość, w stronę takich zagadnień, jak przemysł 4.0 i 5.0, cyberbezpieczeństwo, zielona gospodarka, sprawiedliwa transformacja. – Warto jednak podkreślić, że często przemysł górniczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że świat zielony, który jest wokół niego, jest niezbędny. I odwrotnie – ekolodzy też muszą wiedzieć, że przemysł górniczy jest potrzebny – tłumaczył dyrektor Prostański. – Nasz Instytut jest mały, 30 proc. załogi to pracownicy naukowi. Ale wszyscy pracownicy to trzon działalności Instytutu, oni są naszym żelaznym listem. Życzę im pomyślności i by Święta Barbara chroniła ich na co dzień.

Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny, który do pracowników KOMAG-u skierował Dariusz Wieczorek, minister nauki. Podziękował pracownikom m.in. za prace badawcze, które przyczyniają się do modernizacji polskiego przemysłu wydobywczego i poprawy bezpieczeństwa w kopalniach.

Uczestnicy Barbórki wskazywali na nowoczesne i innowacyjne podejście do rozwiązań technicznych, które oferuje KOMAG. Dzięki temu mogą być one z powodzeniem wykorzystywane także w innych gałęziach przemysłu, choć najbliższy Instytutowi jest przemysł ciężki. Przypomniał to Mariusz Zybaczyński, wiceprezes zarządu ds. technicznych w KGHM Zanam. – Mogę powiedzieć o wielu latach dobrej współpracy między nami, a jako przykład podać samoistne wozy transportowe, które wożą ludzi i transportują materiały w naszej spółce, są innowacyjnym rozwiązaniem – mówił wiceprezes Zybaczyński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.