Instytut Technik Innowacyjnych EMAG laureatem prestiżowych targów wynalazczości w Brukseli

Brussels eureka rewers srebro EMAG p

fot: Emag

Srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości nagrodzono aparaturę sejsmiczną Pasat M produkcji Emagu

fot: Emag

Przenośna iskrobezpieczna aparatura sejsmiczna Pasat M zdobyła Srebrny Medal w konkursie „Brussels Eureka”. Konkurs towarzyszył 58. Targom „Brussels Innova 2009”, które trwały w Brukseli od 19 do 21 listopada - poinformował nettg.pl Waldemar Cichoń z biura prasowego Emagu.

Poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova” są jednymi z najważniejszych imprez wystawienniczych w zakresie innowacji. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 19-21 listopada 2009 r. na terenach Expo-Heysel w Brukseli. Wzięli w niej udział wystawcy m.in. z Belgii, Polski, Iranu, Malezji, Mołdawii, Rumunii, Rosji, Ukrainy, Chorwacji, Słowenii, Hongkongu, Hiszpanii, Austrii oraz Bośni i Hercegowiny.

Targom, jak co roku, towarzyszył międzynarodowy konkurs innowacji „Brussels Eureka”, w którym prezentowane były prototypy, nowości już wdrożone lub oczekujące na wdrożenie. Pasat Emagu, który do konkursu został zgłoszony w kategorii „know-how”, podtrzymał passę konkursowych zwycięstw tej firmy w stolicy Belgii (w poprzedniej edycji „Brussels Innova” analizator jakości węgla Gamma Natura otrzymał Złoty Medal, a system sterowania i diagnostyki maszyn górniczych Maks DBC nagrodzono Srebrnym Medalem).

– Wyróżnienie to jest tym cenniejsze, że o uznanie jury rywalizowało wiele naprawdę doskonałych innowacji z całego świata, poprzeczka była więc zawieszona bardzo wysoko – ocenia Krzysztof Oset, jeden z konstruktorów Pasata M, który wraz ze Sławomirem Chmielarzem reprezentował EMAG podczas brukselskich targów.

\"\" PASAT M umożliwia pomiar, gromadzenie oraz cyfrowe przesyłanie (do dalszego przetwarzania) danych sejsmicznych. Za jego pomocą można m.in. określać naprężenia w górotworze i ich zmiany w czasie oraz przestrzeni, wyznaczać niejednorodności geologiczne przed eksploatacją, wyznaczać parametry opisujące właściwości fizyczne górotworu a także badać grunt przed rozpoczęciem robót budowlanych.

To już druga nagroda dla Pasata M w tym roku – we wrześniu 2009 r. aparaturę nagrodzono Nagrodą Główną w konkursie „Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych”.
Pasata M używa m.in. Instytut Problemów Zagospodarowania Bogactw Naturalnych Rosyjskiej Akademii Nauk, który wykorzystuje ją do prowadzenia kompleksowych badań sejsmicznych na terenie Federacji Rosyjskiej.

Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest jednostką badawczo-rozwojową, działającą od 1975 r. Zajmuje się kompleksowym opracowywaniem i wdrażaniem nowoczesnych urządzeń, systemów oraz technologii. Jest realizatorem prac naukowych, badawczo-rozwojowych, konstrukcyjnych oraz ekspertyz w zakresie elektrotechniki, automatyki, łączności, informatyki, racjonalnego użytkowania paliw i energii oraz ochrony środowiska. Lider wielu segmentów rynku - m.in. w zakresie systemów bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych, aparatury, systemów automatyki, kontroli parametrów jakościowych węgla. Ofertę uzupełniają małoseryjna produkcja aparatury i urządzeń, usługi Centrum Badań i Certyfikacji, badania specjalistyczne, usługi serwisowe, szkolenia, własne czasopismo naukowo-techniczne, monografie. EMAG jest właścicielem prawie 450 patentów, praw ochronnych, zarejestrowanych znaków towarowych, posiada liczne, polskie
i międzynarodowe nagrody oraz wyróżnienia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.