Instytucje finansowe zainteresowane współpracą JSW iBogdanki\"

Zagorowsk1i GAL

fot: Jarosław Galusek

Według Jarosława Zagórowskiego,prezesa JSW, dziś trudno powiedzieć, czy i kiedy projekt dotyczący "Bogdanki" może się skonkretyzować

fot: Jarosław Galusek

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski, powiedział, że krajowe i międzynarodowe instytucje finansowe są zainteresowane finansowaniem ewentualnego powiązania kapitałowego JSW ze sprywatyzowaną kopalnią "Bogdanka".

- Były prowadzone rozmowy na ten temat z instytucjami finansowymi - z Londynu i polskimi. Oceniły ten projekt jako bardzo ciekawy, realny do zrealizowania. Jesteśmy podbudowani, że pomysły, które zaczęliśmy analizować, znalazły wsparcie w instytucjach finansowych i w oczach analityków - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Zagórowski.

W październiku, po ogłoszeniu przez koncern NWR wezwania do sprzedaży akcji giełdowej "Bogdanki", Zagórowski deklarował, że kierowana przez niego JSW ma potencjał, aby zaangażować się w tę kopalnię. Zaznaczał przy tym, że sprawa nie była konsultowana ani z przedstawicielami "Bogdanki", ani z właścicielem, którym jest resort gospodarki.

W poniedziałek prezes Bogdanki, Mirosław Taras, ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że ewentualne połączenie "Bogdanki" z JSW byłoby lepsze niż połączenie z NWR. - Niezależnie od formy połączenia "Bogdanka" i JSW stworzyłoby regionalnego lidera - ocenił Taras, dodając, że w Polsce potrzebna jest konsolidacja rynku. Na pytanie czy prowadzone są rozmowy między "Bogdanką" a JSW, prezes powiedział: -Nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam.

W poniedziałek zarówno prezes JSW, jak i wiceszefowie "Bogdanki", gościli w Katowicach, gdzie podpisywane były umowy na dofinansowanie z budżetowych środków inwestycji w górnictwie. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Bogdanki nie chcieli jednak komentować ewentualnego zaangażowania JSW w tej kopalni, zaznaczając, że takie decyzje należą do właścicieli - akcjonariuszy spółki. Nie podano także, czy reprezentanci obu firm rozmawiali o sprawie na bezpośrednim spotkaniu.

Uczestnicząca w katowickiej uroczystości wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska oceniła, że aby potencjalny projekt JSW dotyczący "Bogdanki" mógł być poważnie rozważony, powinien wypływać z tworzącej się strategii spółki.

- Obecnie finalizowane są prace nad strategią. Jeżeli w jej końcowej wersji znajdzie się taki zamysł, wówczas zastanowimy się nad tym. Ani tego nie wykluczamy, ani nie potwierdzamy. Mnie osobiście takie pomysły nie bulwersują. Gdy mówimy np. o tworzeniu większych grup w górnictwie, warto przeanalizować i taką możliwość - powiedziała wiceminister.

Prezes Zagórowski powiedział dziennikarzom, że w strategii spółki jest zapis mówiący o akwizycji kopalń. Jego zdaniem, stworzenie grupy produkującej zarówno węgiel koksowy (JSW), jak i energetyczny (Bogdanka) mogłoby być korzystne z rynkowego punktu widzenia.

Pytany o szczegóły możliwego zaangażowania JSW w "Bogdance" Zagórowski odpowiedział, że dotychczasowe rozmowy na ten temat były prowadzone "na bardzo ogólnym szczeblu". - Wejście w szczegóły to kolejny etap rozważań. Przyglądamy się, co się w tym momencie dzieje, jak wygląda sytuacja "Bogdanki", jak wygląda to, co robi NWR - powiedział.

Zagórowski podkreślił, że "z wielkim podziwem" patrzy na dokonania organizacyjne "Bogdanki". - Jest to firma świetnie zarządzana. Uważamy, że ten model zarządzania - podwyższania efektywności działania, wydobycia węgla, obniżki kosztów - warto przenieść do śląskich kopalń - ocenił.

Według prezesa JSW, dziś trudno powiedzieć, czy i kiedy projekt dotyczący "Bogdanki" może się skonkretyzować. - Sami nie wiemy, co teraz nastąpi, gdy chodzi o wezwanie NWR - powiedział Zagórowski. Jego zdaniem, fakt że JSW ma państwowego właściciela, nie opóźni ewentualnych decyzji w tej sprawie. - Ścieżka decyzyjna się zdecydowanie skróciła w ostatnim okresie - powiedział.

5 października międzynarodowy koncern NWR wezwał do sprzedaży 34 013 590 akcji "Bogdanki", stanowiących 100 proc. kapitału, po 100,75 zł za akcję. Zapisy są przyjmowane do 29 listopada. Zarząd "Bogdanki" jest przeciwny próbie przejęcia przez NWR. Jego zdaniem, cena proponowana przez NWR jest rażąco niska, a spółka może się lepiej rozwijać jako niezależny podmiot.

JSW zamierza w przyszłym roku zadebiutować na giełdzie. Według szacunków zarządu firmy prywatyzacja spółki mogłaby przynieść około 3,5 mld zł - to łączna kwota, jaką mogłyby otrzymać: Skarb Państwa ze sprzedaży części posiadanych akcji JSW, jak i sama spółka, z podwyższenia kapitału. Większościowy pakiet akcji ma pozostać w rękach Skarbu Państwa. Spółka ma być gotowa do giełdowego debiutu w połowie 2011 r.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.