Inkubator nie tylko dla architektów

Śląski Park Przemysłowy ma kolejne nowe obiekty. Niedawno przekazano do użytku świeżo wyremontowane pomieszczenia zlokalizowane w kompleksie cechowni, łaźni i lampowni najstarszej śląskiej kopalni „Wawel” w Rudzie Śląskiej.

Tym samym zakończył się proces restrukturyzacji zaplecza po zlikwidowanym w połowie lat dziewięćdziesiątych zakładzie wydobywczym węgla kamiennego.
Prace restrukturyzacyjne postępowały dość szybko. Przełom nastąpił w 2003 r., kiedy miasto otrzymało środki pomocowe na remont byłej kopalnianej stołówki. W wyremontowanym obiekcie siedzibę znalazł nowoutworzony Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości. Rok później dzielił on już swa siedzibę z powołanym do życia przez dwa miasta: Rudę Śląską i Świętochłowice - Śląskim Parkiem Przemysłowym.

Inkubator Innowacji Technologicznych i Usługowych „Architektura i Budownictwo” – bo tak brzmi oficjalnie nazwa zespołu obiektów usytuowanych w budynkach po dawnej kopalni „Wawel”– wesprze rozwój utworzonego kilka miesięcy temu w Rudzie Śląskiej Klastra Usług \"Architektura - Budownictwo - Geodezja\". Swoją działalność rozpoczną tu niebawem geodeci i architekci. Tym, których nie będzie stać na drogie inwestycje w postaci sprzętu elektronicznego i programów komputerowych inwestorzy zapewnią dostęp do zaplecza naukowo-technicznego w ramach pomocy publicznej.

Inkubator ma za zadanie nie tylko ułatwiać absolwentom branż architektonicznej, budowlanej i geodezyjnej rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale także pomagać w realizacji projektów ich marzeń. I tak się już po części stało.
Aleksandra Postawa i Aneta Wiatr jeszcze jako studentki same zaprojektowały część zaplecza.

- Śląski dywan, czyli po prostu trotuar dla pieszych wiodący przy budynku byłej cechowni składa się z materiałów charakterystycznych dla ziemi śląskiej, węgla drewna, cegły i betonu.

Główny plac, zwany Placem Aglomeracji jest wyłożony kostka brukową – tak, aby układanka przypominała granice aglomeracji. Powstała tym samym swoista mapa na otwartym terenie. Zaprojektowałyśmy również tablice edukacyjne wypełnione charakterystycznymi materiałami dla przemysłowego Śląska, między innymi węglem – wyjaśnia Aleksandra Postawa.

Pomysł zaproszenia studentów do współpracy przy tworzeniu zaplecza rudzkiego inkubatora zrodził się w toku kilkuletniej współpracy Parku z wydziałem architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Młodzi z pewnością wniosą jeszcze wiele świeżego spojrzenie i pomysłów. To jest niezwykle istotne. Poza tym inkubator da im możliwość rozpoczęcia własnej działalności – podkreślił podczas ceremonii otwarcia Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej.

Wszystkie pomieszczenia budynku dawnej cechowni po kopalni „Wawel” są już zarezerwowane pod działalność gospodarczą. Licząca siedem tys. metrów kwadratowych hala ma już swego dzierżawcę, który na potrzeby własnej produkcji wygospodarował 50 miejsc pracy.

Śląski Park Przemysłowy zlokalizowany na terenie dwóch miast: Rudy Śląskiej i Świętochłowic – jest największym tego typu parkiem w Polsce. Obejmuje ponad 1000 hektarów powierzchni inwestycyjnych.

Obecnie w Polsce istnieje dwadzieścia sześć parków inwestycyjnych. Dwadzieścia z nich stowarzyszyło się w Krajowym Forum Parków Przemysłowych. Zajmują w sumie 2300 hektarów powierzchni, w tym 2,5 mln metrów kwadratowych powierzchni biurowej, usługowej i produkcyjnej. Z ich ogromnej infrastruktury korzysta obecnie 600 firm zatrudniających ponad 13 tys. pracowników.
 


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.