Inicjatywy: powstaje Bytomski Klaster Rewitalizacji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bytom, wśród dużych, liczących ponad 100 tys. mieszkańców miast, należy bez wątpienia do grupy tych o największych problemach w Unii Europejskiej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Samorząd Bytomia tworzy Bytomski Klaster Rewitalizacji zrzeszający firmy, społeczników, naukowców, projektantów i mieszkańców. Ma to być platforma współpracy przy procesie rewitalizacji miasta; m.in. w kontekście Obszaru Strategicznej Interwencji.

Łącznie na bytomski OSI przewidziano 100 mln euro. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne mają koncentrować się na rewitalizacji społecznej, z której potrzeb powinny wynikać projekty infrastrukturalne.

Przedstawiciele władz Bytomia akcentują, że aby działania rewitalizacyjne miały sens, muszą zaangażować się w nie różne środowiska. Kierunki powinni wskazać naukowcy i przedstawiciele instytucji, które na co dzień pracują z bezrobotnymi i wykluczonymi społecznie. Projektanci zaproponują konkretne inwestycje. Przedsiębiorcy, którzy będą np. prowadzili prace remontowe, będą zobowiązani tworzyć miejsca pracy dla mieszkańców.

Proces rewitalizacji musi jednak zorganizować samorząd. Stąd dla wsparcia instytucjonalno-organizacyjnego powoływany jest klaster. Tzw. inicjatywę klastrową podpisano pod koniec ub. roku; w kwietniu w strukturach magistratu powstał Referat Obsługi Bytomskiego Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Jak poinformowała w środę (28 maja) kierująca referatem Zofia Ćwikła, trwa jeszcze proces zbierania zgłoszeń do klastra, choć termin upływa w najbliższy piątek. Dotąd zgłoszenia napłynęły od 26 firm, 8 organizacji pozarządowych, dwóch firm projektowych i uczelni wyższej.

- Jesteśmy otwarci na pomysły przedsiębiorców, naukowców i organizacji pozarządowych z całego kraju. Do klastra może zgłosić się każdy, kto ma pomysły, doświadczenie, wie co chciałby robić, i szuka wiarygodnych partnerów w biznesie. Chodzi nam przede wszystkim o firmy, które będą tworzyły w przyszłości łańcuch nowych technologii - zaznaczyła Ćwikła.

Już wcześniej bytomscy urzędnicy sygnalizowali, że ponieważ Unia Europejska mocno wspiera teraz nowe technologie, liczą że w ramach klastra uda się np. stworzyć unikatowe na skalę kraju czy Europy metody odnawiania budynków czy ich ocieplania. Takie technologie mogłyby się stać bytomskim towarem eksportowym.

Bytomski magistrat przewiduje, że pierwsze projekty rewitalizacyjne będą mogły ruszyć w I kw. 2016 r. Powinna to być pula ok. 70 mln zł na termomodernizację ponad 30 budynków, renowację obiektów zabytkowych oraz bioróżnorodność.

Kwota 100 mln euro dla bytomskiego OSI jest ujęta w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. 55 proc. z tych środków będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), czyli funduszu finansującego tzw. projekty twarde. W bytomskim OSI będą to mogły być przedsięwzięcia mieszczące się w kategoriach RPO: termomodernizacji budynków infrastruktury publicznej (7,5 mln euro), dziedzictwa kulturowego (5 mln euro), ochrony różnorodności biologicznej (ok. 0,6 mln euro), infrastruktury społecznej (10,9 mln euro) oraz rewitalizacji obszarów zdegradowanych (prawie 31 mln euro).

Kolejne 45 proc. puli na bytomski OSI to środki Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS; czyli tzw. projekty miękkie). Zapewnią wsparcie w ramach tzw. osi priorytetowych RPO: regionalny rynek pracy (łącznie ok. 12,8 mln euro), kadry gospodarki oparte na wiedzy (łącznie ok. 3,8 mln euro), włączenie społeczne (łącznie ok. 27,3 mln euro) i wzmocnienie potencjału edukacyjnego (ok. 1,1 mln euro).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.