Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.69 USD (+0.21%)

Srebro

77.32 USD (+0.39%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.02 USD (-0.11%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.69 USD (+0.21%)

Srebro

77.32 USD (+0.39%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.02 USD (-0.11%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Inicjatywy: aukcje energii elektrycznej dla konsumentów

fot: ARC

Prędzej czy później Enea i Energa zostaną sprywatyzowane

fot: ARC

Federacja Konsumentów zorganizuje w imieniu konsumentów aukcję energii elektrycznej, która będzie polegała na licytacji w dół ceny kilowatogodziny przez sprzedawców. Organizacja zapewnia, że sprawdzi proponowane zapisy umów tak, by były korzystne dla klientów.

Zapisy na aukcję trwają od 30 listopada 2015 r. do 27 stycznia 2016 r., a aukcja odbędzie się 28 stycznia 2016 r. Według FK do grupy może przystąpić każdy m.in. poprzez stronę internetową Federacji lub dzwoniąc na infolinię, udział w niej jest bezpłatny, a decyzję o podpisaniu umowy będzie można podjąć, gdy będzie już znana wynegocjowana cena.

- Chcemy razem zmieniać rynek, stworzymy silną grupę zakupową i ta grupa zakupowa będzie po pierwsze miała możliwość skorzystania z benefitów całej aukcji, czyli wynegocjowanej niskiej ceny za kilowatogodzinę, a po drugie ta grupa będzie też naturalną grupą nacisku, żeby rynek zastosował się do reguł fair play - mówił prezes Federacji Konsumentów (FK) Kamil Pluskwa-Dąbrowski w poniedziałek, przedstawiając całą inicjatywę.

Według FK każdy zainteresowany sprzedawca ma możliwość zgłoszenia się, ale może się zdarzyć, że niektórzy nie będą dopuszczeni do aukcji, gdyż oprócz ceny warunkiem udziału jest zaproponowanie określonego wzoru umowy. FK chce bowiem, by umowy zawarte przez konsumentów przystępujących do jej inicjatywy, były zawierane na czas nieokreślony, zawierały gwarancję ceny przez jeden rok, gwarantowały także przedstawienie nowej oferty z wyprzedzeniem umożliwiającym rozważne podjęcie decyzji o ewentualnym przedłużeniu umowy, nie przewidywały żadnych opłat stałych noszących znamiona abonamentu ani kar umownych za rozwiązanie umowy, a także żadnych płatnych usług dodatkowych (takich jak ubezpieczenia, usługi telemedycyny, etc.) oraz nie przewidywały opcji na zgodę marketingową podmiotów trzecich.

Jak mówił Kamil Pluskwa-Dąbrowski podobne inicjatywy są rozpowszechnione w Europie, a organizacje konsumenckie przeprowadzały podobne aukcje m.in. w Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Słowenii.

- W skali całej Europy prawie milion osób już zmieniło sprzedawcę w grupowych zmianach, uczestniczyło w aukcjach na zasadzie zapisania się ponad 4 mln konsumentów, oszczędności są bardzo wymierne i mamy nadzieję również dla polskiego konsumenta takie oszczędności wywalczyć - deklarował.

Według Pluskwy-Dąbrowskiego inicjatywa FK nie oznacza przy tym, że organizacja wchodzi na rynek pośrednictwa energii elektrycznej.

- Nie zawieramy żadnych umów, nie jesteśmy pośrednikami, konsumenci nie płacą żadnych prowizji Federacji Konsumentów.

Jak mówił, cała akcja zostanie sfinansowana nie z pieniędzy publicznych czy opłat od klientów, ale przez sprzedawców energii.

- Sprzedawca energii elektrycznej, który wygra aukcję, będzie zobligowany do wniesienia za każdą osobę, która zmieni sprzedawcę pewnej niewielkiej kwoty pieniędzy, która jest dużo niższa niż koszt pozyskania klientów poprzez reklamę, akwizycję, itd. W tym momencie FK finansuje całość kampanii z własnych środków.

Dopytywany przez PAP, czy nie obawia się konfliktu interesów w sytuacji, gdy niezadowolony konsument będzie chciał złożyć do FK skargę na zwycięską firmę, zapewnił, że nie ma takiego zagrożenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.