Inicjatywa: spółki górnicze wspierają akcjonariat obywatelski

fot: Krystian Krawczyk

W ubiegłym roku Bogdanka osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 1,30 mld zł

fot: Krystian Krawczyk

Rusza druga odsłona kampanii edukacyjnej "Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj świadomie". Jest to ogólnopolski program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa skierowany do indywidualnych inwestorów giełdowych, w który zaangażowały się m.in. spółki górnicze oraz spółki z sektora energetycznego.

W ramach programu inwestorzy będą uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów w całej Polsce a także skorzystać z zasobów wiedzy online na nowej odsłonie portalu www.AkcjonariatObywatelski.pl. W nowej edycji programu bierze udział rekordowa liczba 33 partnerów - spółek giełdowych, instytucji rynku kapitałowego i domów maklerskich.

Program "Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj świadomie" ma na celu budowanie zaufania społecznego do rynku kapitałowego oraz zwiększenie zaangażowania inwestorów indywidualnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

- Zależy nam, by Polacy przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych działali świadomie, wyposażeni w wiedzę na temat zasad działania rynku kapitałowego, szczególnie w okresach dynamicznych zmian na giełdzie" - mówi minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.

- Wiedza jest najlepszą bronią inwestorów i może uchronić przed ryzykownym lokowaniem oszczędności - dodaje szef resortu skarbu.

Jednym z kluczowych przedsięwzięć zrealizowanych w ramach tegorocznej odsłony programu jest cykl spotkań warsztatowych poświęcony inwestowaniu na giełdzie. Osoby stawiające pierwsze kroki na giełdzie oraz inwestorzy z większym doświadczeniem mogą wziąć udział w bezpłatnych spotkaniach z ekspertami, szkoleniach oraz zajęciach praktycznych, podczas których dowiedzą się, jakie możliwości daje rynek kapitałowy. Uczestnicy warsztatów nauczą się świadomie zarządzać swoimi oszczędnościami. Poznają organizację rynku kapitałowego w Polsce i dowiedzą się, jak korzystać ze swoich praw jako akcjonariusza spółki giełdowej. W sumie od września 2012 r. do stycznia 2013 r. eksperci z 14 domów maklerskich odwiedzą 34 miast w całej Polsce.

Działania Ministerstwa Skarbu Państwa wspomagana są przez 34 partnerów. W tym gronie górnictwo jest reprezentowane przez Jastrzębską Spółkę Węglową, KGHM Polska Miedź oraz Lubelski Węgiel Bogdanka. Program wsparły także firmy energetyczne takie jak: Tauron Polska Energia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Orlen oraz Lotos.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Odkryj Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Największy w Polsce festiwal mikrowypraw Kierunek GZM powraca!

Średniowieczne zamki, podziemne schrony, kajaki o zachodzie słońca i taniec w rytmie retro – to tylko ułamek tego, co czeka na uczestników tegorocznego festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.