Inflacja: w lipcu spadek, ale w skali roku wzrost

fot: ARC

Cały czas jest możliwe, chociaż przyznam, że to spowolnienie nie tylko jest związane z zahamowaniem inwestycji infrastrukturalnych, ale na to silny wpływ ma też sytuacja międzynarodowa, szczególnie w Unii Europejskiej - mówił wiceminister

fot: ARC

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2018 r. wzrosły o 2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 proc. - podał we wtorek, 14 sierpnia, Główny Urząd Statystyczny.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (w tym towarów - o 0,4 proc., przy wzroście cen usług-  o 0,5 proc.)" - głosi wtorkowy komunikat GUS.

"W porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,0 proc. (w tym towarów - o 2,1 proc. i usług - o 1,4 proc.)" - dodaje GUS.

Według tzw. szybkiego szacunku GUS-u z końca lipca, inflacja w ujęciu rocznym również wynosiła 2,0 proc., natomiast w stosunku do czerwca spadła o 0,1 proc.

GUS podaje, że w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.) oraz żywności (o 0,8 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 punkta procentowego i 0,17 punkta procentowego.

"Wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,8 proc.), mieszkania (o 0,2 proc.) oraz transportu (o 0,3 proc.) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 p. proc., 0,04 p. proc i 0,03 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 10,1 proc.), żywności (o 2,2 proc.) i mieszkania (o 1,9 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 0,85 p. proc., 0,50 p. proc. i 0,48 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,22 p. proc." - informuje GUS.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zamienią węgiel na biomasę. Transformacja energetyczna polskiej chemii

Qemetica, międzynarodowa grupa przemysłowa z polskim kapitałem, rozpoczęła realizację kluczowej inwestycji w ramach transformacji energetycznej swojego zakładu sodowego w Inowrocławiu. Spółka podpisała umowę na konwersję kotła węglowego na biomasę o wartości prawie 300 mln zł z konsorcjum Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe i Sumitomo SHI FW.

Trudniej będzie sprzedać auto? Są nowe przepisy

Weszło w życie unijne rozporządzenie dotyczące samochodów, które zostały wycofane z eksploatacji. Będziemy musieli udowodnić, że pojazd, który chcemy sprzedać lub przekazać jest sprawny.

Ponad 1,13 mln cudzoziemców pracuje w Polsce. Większość to Ukraińcy

Na koniec lutego 2026 r. w Polsce pracowało 1 132 400 cudzoziemców – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To o 7,1 proc. (75 tys. osób) więcej niż rok wcześniej i o 1,2 proc. (13,4 tys.) więcej niż na koniec stycznia 2026 r.

Domański o danych GUS: Polska gospodarka rośnie coraz szybciej

Odblokowaliśmy inwestycje, środki europejskie i finansowanie samorządów - skomentował opublikowany w czwartek szybki szacunek wzrostu PKB minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Podkreślił, że polska gospodarka rośnie coraz szybciej.