Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.14 USD (+0.85%)

Srebro

86.72 USD (+8.50%)

Ropa naftowa

104.26 USD (+0.11%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.71%)

Miedź

6.48 USD (+3.67%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.14 USD (+0.85%)

Srebro

86.72 USD (+8.50%)

Ropa naftowa

104.26 USD (+0.11%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.71%)

Miedź

6.48 USD (+3.67%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Industriada 2025. Warto wziąć w niej udział!

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Podczas tegorocznego święta techniki do odwiedzenia będzie 50 obiektów w 32 miejscowościach. Uczestników czeka ponad 400 wydarzeń.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Podczas tegorocznego święta techniki do odwiedzenia będzie 50 obiektów w 32 miejscowościach. Uczestników czeka ponad 400 wydarzeń.

Już 6 i 7 czerwca odbędzie się Industriada 2025. Największa impreza dla miłośników techniki, historii i dziedzictwa przemysłowego ma miejsce już po raz 16. W tym roku także nie zabraknie atrakcji w wielu miejscach województwa śląskiego. Jak zwykle warto wyruszyć Szlakiem Zabytków Techniki!

Industriada to największa impreza tego typu, promująca dziedzictwo poprzemysłowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwsze święto odbyło się w 2010 r. i okazało się strzałem w dziesiątkę. Co roku wybierany jest inny motyw przewodni. W 2025 r. świętujemy pod hasłem „Skarby Ziemi”.

W skład szlaku wchodzi kilkadziesiąt obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. To istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy.

Do tej pory w ramach Industriady dla uczestników przygotowano 5 tysięcy wydarzeń. Koordynatorem imprezy jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Węgiel, ruda, kamienie szlachetne

W 16. edycji święta Szlaku Zabytków Techniki organizatorzy przygotowują się na opowieść o tym, co przez wieki kryło się pod naszymi stopami – surowcach, z których powstał nasz region: węglu, rudach, soli, kamieniach szlachetnych. To one ukształtowały krajobraz, kulturę pracy i tożsamość Śląska. 

Jak podkreślają organizatorzy, skarby Ziemi były kluczowe dla rozwoju przemysłu. Masowa eksploatacja zasobów naturalnych naszej planety związana jest z rewolucją przemysłową, zaś zmiany w ich pozyskiwaniu i wykorzystywaniu – z zachodzącym postępem technologicznym. 

W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wyjątkowe wydarzenie.

– W tej imprezie ważne są też liczby, bo do odwiedzenia będzie 50 obiektów w 32 miejscowościach, zaś uczestników czeka ponad 460 wydarzeń. Zapraszamy do wspólnego celebrowania bogatej przemysłowej historii naszego regionu, która nie przestaje fascynować, a co więcej – inspiruje kolejne pokolenia. Zaś hasło, które w tym roku przyświeca Industriadzie, „Skarby Ziemi”, brzmi intrygująco. Węgiel, rudy metali czy kamienie szlachetne przez wieki budowały przemysłową potęgę regionu – podkreśliła uczestnicząca w konferencji członkini Zarządu Województwa Śląskiego, Joanna Bojczuk.

Warto wybrać coś dla siebie

Tegoroczna edycja Industriady rozpocznie się 6 czerwca happeningiem w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Od godziny 16.00 na uczestników będzie czekać mnóstwo atrakcji, czyli: podniebne wyzwania (tyrolka i park linowy), pokaz pracy zabytkowej maszyny parowej, wystawy o historii kopalni, elektryfikacji i ratownictwie. Z kolei wieczorem wystąpią: Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego, Krzysztof Zalewski oraz Smolik/Kev Fox. Wstęp jest wolny.

Oficjalne otwarcie zaplanowano na 7 czerwca w Fabryce Porcelany w Katowicach, a finałowe emocje w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Tam z kolei z wieży i szybu Głowacki poleci 2000 pomarańczowych balonów, wystąpią m.in.: Orkiestra Górnicza Marcel, Joy – klasyk italo disco z hitem „Touch by Touch”.

Wydarzeń przygotowanych w ramach Industriady jest tak wiele, że nie sposób wybrać najciekawszego i polecić uczestnikom. Jak co roku zaprasza Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, gdzie można odbyć jeden z najdłuższych w Europie podziemnych rejsów łodziami i zobaczyć jedyną w Polsce sztolnię wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Na gości czeka Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, proponując Podziemną Podróż w Czasie z niezapomnianą przejażdżką podziemną kolejką górniczą oraz Podziemny Spływ Sztolnią, a także Kopalnia Guido, która nieustannie zaprasza na Podziemny Spacer Górniczy.

Muzeum Miejskie „Sztygarka” i Kopalnia Ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej 7 czerwca zamienią się z kolei w plac zabaw z historią, geologią i przemysłem w tle.

Aby wybrać coś dla siebie i dla swojej rodziny, warto zajrzeć na stronę wydarzenia (www.industriada.pl) i tam zobaczyć dokładny program.

Organizatorami transportu podczas Industriady są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie. Informacje o możliwości skorzystania z bezpłatnego transportu można znaleźć pod adresem industriada.pl/transport/.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.