Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.00 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

380.00 PLN (+5.56%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (+0.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (-0.32%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.55 PLN (-1.32%)

Enea S.A.

21.38 PLN (-0.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.90 PLN (-3.78%)

Złoto

4 697.90 USD (-0.05%)

Srebro

87.94 USD (-0.37%)

Ropa naftowa

105.83 USD (+0.19%)

Gaz ziemny

2.87 USD (0.00%)

Miedź

6.59 USD (-0.40%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.00 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

380.00 PLN (+5.56%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (+0.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (-0.32%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.55 PLN (-1.32%)

Enea S.A.

21.38 PLN (-0.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.90 PLN (-3.78%)

Złoto

4 697.90 USD (-0.05%)

Srebro

87.94 USD (-0.37%)

Ropa naftowa

105.83 USD (+0.19%)

Gaz ziemny

2.87 USD (0.00%)

Miedź

6.59 USD (-0.40%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Industriada 2013: energia górniczych szybów

fot: Witold Gałązka/ARC

Na finał Industriady 2013 ożyła ogniem, muzyką i eksplozjami wieża wyciągowa szybu Krystyn w siemianowickim Parku Tradycji przy ul. Orzeszkowej.

fot: Witold Gałązka/ARC

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Happeningi, widowiska światło-dźwięk i wywołujące okrzyki zachwytu wśród tysięcy widzów pokazy ognia tryskającego z konstrukcji zabytkowych wież wyciągowych szybów górniczych zwieńczyły czwartą edycję Industriady nocą z soboty na niedzielę.

Największe w kraju święto zabytków techniki przyciągnęło od sobotniego popołudnia dzisiątki tysięcy widzów. Organizatorzy z samorządu województwa śląskiego zaproponowali w sumie prawie 350 godzin wydarzeń i atrakcji i 271 imprez, m.in. 40 koncertów, 24 specjalnie przygotowanych wystaw, 19 warsztatów artystycznych, 9 projekcji filmowych, 13 różnych pokazów, 10 wydarzeń teatralnych, 8 instalacji artystycznych, 7 mappingów (wielkoformatowe projekcje na budynkach lub innych obiektach) i 3 pikniki naukowe. Atrakcje odbywały się w ponad 42 miejscach rozrzuconych od Częstochowy po Czechowice w 24 miejscowościach regionu.

Przewodnim motywem tegorocznej edycji była energia. Artyści niemieccy, polscy i holenderscy ekploatowali go podczas widowiska, w którym ogromne świetliste lalki Dundu wprawiały w ruch koła wieży wyciągowej w kopalni Guido w Zabrzu. Figurami poruszała również publiczność, a zachwyt setek widzów potwierdził uznaną już markę zabrzańskiego muzeum na szlaku zabytków.

Tysiące widzów przyszły na plac przy ul. Orzeszkowej w Siemianowicach Śl. w górniczo-hutniczym Parku Tradycji, który dopiero wpisano na listę najlepszych postindustrialnych atrakcji województwa śląskiego. Hitem okazał się nocny koncert zespołu Oberschlesien, który amibtne teksty śpiewa po śląsku i bywa porównywany przez krytyków do legendarnej niemieckiej grupy Rammstein. Z aplauzem przyjęto w Siemianowicach Śl. niezwykle wydowiskowy pokaz ognia i światła, który na finał Industriady, tuż po północy ożywił wieżę szybu Krystyn.

Zobacz też: WIDEO - Industriada 2013 nocą

W galerii: Industriada 2013, nocne widowiska w Zabrzu i Siemianowicach Śl. sobota/niedziela 8-9 czerwca 2013 (zdjęcia: Witold Gałązka)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczni na etacie - rusza kampania PIP

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zaprasza do zapoznania się z nową kampanią informacyjno-edukacyjną Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Bezpieczni na etacie".

Przewodniczący rady nadzorczej JSW złożył rezygnację. Powodem różnica zdań co do restrukturyzacji spółki

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował w środę 13 maja, że Andrzej Karbownik, przewodniczący Rady Nadzorczej JSW, złożył rezygnację.

Blik dołącza do projektu, który umożliwi przesyłanie pieniędzy za granicę

Blik dołącza do współpracy rozwijanej przez europejskie firmy płatnicze skupione wokół inicjatyw EuroPA i EPI; pracują one nad wspólnym modelem płatności, który połączy lokalne portfele cyfrowe z różnych krajów Europy - poinformował w środę Polski Standard Płatności, operator Blika.

Na wojnie w Iranie traci świat, ale zarabiają Chiny

Kryzys nie może się zmarnować. Wojna to zyski, ale jeśli chodzi o konflikt na linii Iran - USA - Izrael, te zyski trafią do kieszeni Chin. A pochodzić będą z urządzeń do produkcji zielonej energii.