Indeks Dow Jones stracił najwięcej w tym roku

Amerykańskie i europejskiej giełdy dotknęła w poniedziałek, 5 sierpnia, mocna wyprzedaż, napędzana falą obaw o eskalację wojny handlowej na linii USA-Chiny. Indeks Dow Jones Industrial spadł o 767 pkt., najwięcej w tym roku. Notowania chińskiego juana spadły względem dolara do najniższego poziomu od ponad dekady.

Dow Jones Industrial stracił w poniedziałek 2,9 proc., S&P 500 zniżkował o 2,98 proc., a Nasdaq poszedł w dół o 3,47 proc. Dla wszystkich trzech indeksów były to największe w ujęciu procentowym spadki w tym roku.

Spadkom przewodziły spółki, które w ocenie inwestorów mogą najwięcej stracić na eskalacji konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Notowania Apple spadły o 5,2 proc., Nike o 2,7 proc., a kursy FedEx, Caterpilar i Boeinga obniżyły się odpowiednio, 4 proc., 2,3 proc. i 2,5 proc.

Na giełdach w Europie również panowały negatywne nastroje - Stoxx600 osłabił się o 2,3 proc., a na minusie znalazły się wszystkie sektory i najważniejsze giełdy. Paneuropejski indeks zakończył sesję na poziomie 369,43 pkt., najniższym od ponad dwóch miesięcy. Indeks FTSE 100 spadł 2,47 proc., CAC40 poszedł w dół o 2,19 proc., a DAX zniżkował o 1,8 proc.

O 2,7 proc. spada wycena HSBC. Prezes banku, John Flint, zdecydował się odejść ze stanowiska po zaledwie 18 miesiącach. Flint tłumaczy odejście potrzebą zmiany w strukturach banku. W I półroczu 2019 roku zysk HSCB wzrósł o 16 proc. rdr. Jak wynika z nieoficjalnych źródeł Reutersa, odejście Flinta jest związane z nieporozumieniami dotyczącym realizacji strategii banku.

Niemal 7 proc. spadły notowania spółki Richemont, właściciela marki Cartier. Spółka poinformowała, że negatywny wpływ na sprzedaż jej produktów mogę mieć protesty w Hongkongu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.