Impexmetal znowu nie zachwycił

Za znaczącym spadkiem przychodów poszło pogorszenie zysków grupy Impexmetalu. Słabiej poradziła sobie huta w Koninie i grupa Hutmenu.

 

Metalurgiczna grupa, kontrolowana przez Romana Karkosika, już kolejny kwartał z rzędu pokazała słabe wyniki.

 

Widać to w raporcie. Skonsolidowane przychody spadły w drugim kwartale z ponad 1 mld zł do 761 mln zł. W ujęciu półrocznym sprzedaż wyniosła 1,57 mld zł, a spadek w porównaniu z 2007 r. sięgnął 0,5 mld zł. Niższym przychodom towarzyszył spadek wolumenu - podał \"Puls Biznesu\".

 

W ujęciu tonażowym grupa sprzedała o 10 tys. ton wyrobów mniej niż rok temu. Istotne pogorszenie widać też na poziomie wyników. Zysk operacyjny wyniósł 20,7 mln zł, wobec 71,6 mln zł rok temu, a zysk netto — 11,5 mln zł, wobec 44,8 mln zł.

Największe problemy ma segment miedziowy, czyli grupa Hutmenu. Przy obecnych wysokich cenach tego surowca trudno jej osiągnąć rentowność, a po pierwszym półroczu ma 13,5 mln zł straty netto. Trudności nie omijają też huty aluminium w Koninie, która w zeszłym roku była motorem wyników całej grupy Impexmetalu.

 

— Taka jest po prostu specyfika spółek produkujących metal pierwotny. Negatywnie odczuwają umacniającego się złotego i drożejącą energię elektryczną. W tym biznesie wyniki finansowe mogą być równie dobrze bardzo dobre jak i bardzo słabe — mówi Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Po półroczu Konin ma zaledwie 9,4 mln zł zysku netto, podczas gdy w zeszłym roku było to około 60 mln zł.

 

— Musimy się pogodzić z tym, że elektroliza aluminium nie przynosi już takich zysków, jak w zeszłym roku. Rozwijamy więc przetwórstwo, które jest bardziej odporne na wahania koniunktury — wyjaśnia Piotr Szeliga.

 

Na drugim biegunie znalazł się Baterpol, który w drugim kwartale poprawił zysk (grupa chce w tym roku sprzedać tę spółkę, zajmującą się recyklingiem akumulatorów). Lepszy wynik miało też handlujące łożyskami FŁT Polska i Zakłady Metalurgiczne Silesia.

Zarząd nie przedstawia prognoz na ten rok. Można jednak przypuszczać, że na wynikach zaważą znaczące zdarzenia jednorazowe. Poza sprzedażą Baterpolu grupa negocjuje bowiem zbycie warszawskiej działki, na której stoi dziś jej główna siedziba - napisał \"PB\".
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.