Impexmetal liczy, że likwidacja elektrolizy w Hucie Aluminium Konin nie przyniesie strat

Aluminium folia ARC

fot: ARC

fot: ARC

Spółka Impexmetal liczy na to, że proces zamknięcia w 2009 roku wydziału elektrolizy w należącej do niej Hucie Aluminium Konin (HAK) nie przyniesie strat, wynika ze środowej wypowiedzi szefa rady nadzorczej spółki Arkadiusza Krężela.

- Mam nadzieję, że bilans likwidacji wyjdzie na zero - powiedział w środę Krężel w TVN CNBC Biznes. Dodał, że wydział dysponuje wartościowym materiałem wsadowym, w tym szynami aluminiowymi o wartości ponad 20 mln zł, którego wartość powinna przewyższyć koszt procesu likwidacji.

Krężel podkreślił, że HAK będzie nadal funkcjonował, co prawda bez wydziału elektrolizy, ale z walcownią i produkcją wyrobów płaskich.

Na początku listopada Impexmetal informował, że powodem decyzji o zamknięciu wydziału jest przede wszystkim wzrost o ponad 50 proc. cen oferowanej na 2009 rok energii elektrycznej (która już obecnie stanowi ok. 40 proc. kosztów produkcji elektrolizy), a także spadek notowań aluminium na LME.

Impexmetal szacował, że wydział ten przyniósłby - przy obecnych warunkach makroekonomicznych - ponad 50 mln zł straty w przyszłym roku, a straty te odbiłyby się na kondycji całej Grupy Kapitałowej Impexmetal.

Spółka podała wtedy, że po zaprzestaniu produkcji metalu elektrolitycznego będzie się koncentrować na rozwoju części przetwórczej aluminium w oparciu o metal zewnętrzny.

W raporcie półrocznym Impexmetal podał, że Aluminium Konin-Impexmetal (spółka, z którą Impexmetal połączył się 30 czerwca br.) odnotowała znacznie niższy wynik brutto na sprzedaży głównie ze względu na umocnienie się złotego, które spowodowało spadek cen i marż wyrażonych w walutach, a także wzrost kosztów energii elektrycznej. - Szacuje się, że łączny wpływ wzrostu cen energii elektrycznej, osłabienia dolara oraz wzrostu cen aluminium przyczynił się do pogorszenia wyniku wydziału elektrolizy o 33,2 mln zł. Dodatkowo osłabienie euro pogorszyło wyniki wydziału przetwórczego o 11,8 mln zł - podano w raporcie.

W poł. 2008 r. Impexmetal miał 19,39 mln zł skonsolidowanego zysku przypisanego jednostce dominującej wobec 78,32 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio: 1.572,17 mln zł wobec 2.013,97 mln zł.
Narastająco w I-III kw. 2008 roku grupa Impexmetal miała 28,44 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 110,67 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1982,58 mln zł wobec 2564,42 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.