Impexmetal liczy, że likwidacja elektrolizy w Hucie Aluminium Konin nie przyniesie strat
fot: ARC
fot: ARC
- Mam nadzieję, że bilans likwidacji wyjdzie na zero - powiedział w środę Krężel w TVN CNBC Biznes. Dodał, że wydział dysponuje wartościowym materiałem wsadowym, w tym szynami aluminiowymi o wartości ponad 20 mln zł, którego wartość powinna przewyższyć koszt procesu likwidacji.
Krężel podkreślił, że HAK będzie nadal funkcjonował, co prawda bez wydziału elektrolizy, ale z walcownią i produkcją wyrobów płaskich.
Na początku listopada Impexmetal informował, że powodem decyzji o zamknięciu wydziału jest przede wszystkim wzrost o ponad 50 proc. cen oferowanej na 2009 rok energii elektrycznej (która już obecnie stanowi ok. 40 proc. kosztów produkcji elektrolizy), a także spadek notowań aluminium na LME.
Impexmetal szacował, że wydział ten przyniósłby - przy obecnych warunkach makroekonomicznych - ponad 50 mln zł straty w przyszłym roku, a straty te odbiłyby się na kondycji całej Grupy Kapitałowej Impexmetal.
Spółka podała wtedy, że po zaprzestaniu produkcji metalu elektrolitycznego będzie się koncentrować na rozwoju części przetwórczej aluminium w oparciu o metal zewnętrzny.
W raporcie półrocznym Impexmetal podał, że Aluminium Konin-Impexmetal (spółka, z którą Impexmetal połączył się 30 czerwca br.) odnotowała znacznie niższy wynik brutto na sprzedaży głównie ze względu na umocnienie się złotego, które spowodowało spadek cen i marż wyrażonych w walutach, a także wzrost kosztów energii elektrycznej. - Szacuje się, że łączny wpływ wzrostu cen energii elektrycznej, osłabienia dolara oraz wzrostu cen aluminium przyczynił się do pogorszenia wyniku wydziału elektrolizy o 33,2 mln zł. Dodatkowo osłabienie euro pogorszyło wyniki wydziału przetwórczego o 11,8 mln zł - podano w raporcie.
Narastająco w I-III kw. 2008 roku grupa Impexmetal miała 28,44 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 110,67 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1982,58 mln zł wobec 2564,42 mln zł.