Ignacy Domeyko – patron kopalni Sierra Gorda

1660136727 domeyko

fot: KGHM

fot: KGHM

Mija 220 lat od urodzin genialnego geologa Ignacego Domeyki, który zrewolucjonizował górnictwo w Chile.

Posiada swoją planetoidę, pasmo górskie i kopalnię – 31 lipca minęło 220 lat od narodzin wybitnego polskiego geologa Ignacego Domeyki. Naukowiec żył i pracował w Chile, jest patronem kopalni należącej do KGHM, Sierra Gorda.

– Ignacy Domeyko zrewolucjonizował górnictwo i był prawdziwym wizjonerem. KGHM zawsze był związany z najlepszymi z najlepszych. Właśnie poprzez pionierów branży wydobywczej, odkrywców miedzi, naukowców i ekspertów możemy rozwijać i planować inwestycje na kolejne lata. Robimy to jako światowy lider tego przemysłu – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Słynny geolog
Ignacy Domeyko był wybitnym naukowcem i twórcą nowoczesnego górnictwa w Chile, które dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych górniczych krajów na świecie. Domeyko był badaczem, geologiem i wieloletnim rektorem Universidad de Chile. Pozostawił po sobie dziesiątki prac naukowych. Jego imieniem nazwano wiele miejsc, w tym planetoidę i pasmo górskie w Chile. Co ciekawe, kordyliera Sierra Gorda znajdująca się na Atacamie, została tak nazwana przez samego Domeykę, który badał m.in. te obszary.

Złoże miedzi odkryte w 2006 r. w Sierra Gorda, które eksploatuje firma Sierra Gorda SCM, także nosi imię Ignacego Domeyki. Kopalnia jest jednym z głównych producentów miedzi w Chile, pracującym na złożu siarczkowym z mineralizacją miedzi, molibdenu i złota, które znajdują się w drobnych żyłkach.

Innowacje w kopalni
Kopalnia Sierra Gorda jest jednym z głównych aktywów zagranicznych w portfelu KGHM. W procesie produkcji używana jest wyłącznie woda morska, a od 2023 roku Sierra Gorda będzie zasilana w 100 proc. energią odnawialną pochodzącą w większości z paneli fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych.

W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań, jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowe, które działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce Łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie.

Według danych Chilijskiej Komisji Miedzi, Cochilco Sierra Gorda SCM w ubiegłym roku uzyskała drugi najlepszy wynik we wzroście produkcji górniczej w Chile. W 2021 w stosunku do roku poprzedniego wzrosła zarówno produkcja miedzi płatnej (+28 proc.), jak i zysk operacyjny w wysokości 3,2 mld zł (prawie 2,4-krotny wzrost na 55 proc. udziale KGHM Polska Miedź).

Sytuacja finansowa chilijskiej kopalni KGHM pozwoliła, pierwszy raz w historii, na odwrócenie przepływów finansowych do spółki matki. Pieniądze popłynęły z Chile do Polski. W 2021 r. dla 55 proc. udziałów, Sierra Gorda wypłaciła około 420 mln USD, w pierwszym kwartale 2022 r. ponad 100 mln USD.

Podobnie jak w Polsce, kopalnia Sierra Gorda wspiera pracowników i mieszkańców regionu. Strażacy ze społeczności Antofagasta, Sierra Gorda i Calama mogą liczyć na sprzęt, darowizny i szkolenia. W firmie funkcjonuje program szkoleniowy Sierra Gorda SCM Community Trainee, w ramach którego osoby bez doświadczenia zdobywają wiedzę o górnictwie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.

Orlen rozwija strategiczny projekt Baltic Eagle Gas Hub

Orlen zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz wpisuje się w rozwój koncepcji Baltic Eagle Gas Hub. Po uwzględnieniu FSRU 1, FSRU 2 oraz rezerwacji w terminalu w Kłajpedzie, dzięki interkonektorowi Santaka, łączne możliwości importowe LNG Grupy Orlen przekroczą 16 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie.

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.