Hutniczy związkowcy krytykują rząd za brak dialogu w sprawie przyszłości branży

1750197172 hutnictwo konf mp0625

fot: Śląsko-dąbrowska

fot: Śląsko-dąbrowska

Przedstawiciele hutniczych central związkowych zorganizowali we wtorek (17 czerwca) briefing prasowy przed siedzibą Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Krytykowali rząd za brak konstruktywnego dialogu w sprawie trudnej sytuacji branży,

– O strategii dla hutnictwa, której tworzenie trwało sześć miesięcy, dowiedzieliśmy się pod koniec minionego tygodnia i dano nam zaledwie 6 dni roboczych, aby się z tą strategią zapoznać. To jest niedopuszczalne – mówił Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.

Na 25 czerwca zostało zwołane posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa. W komunikacie Komitetu Protestacyjnego Hutników odczytanego podczas briefingu związkowcy wyrazili oczekiwanie, że premier Donald Tusk dotrzyma obietnicy, którą złożył na początku maja i pojawi się na tym posiedzeniu i że wraz z premierem, w rozmowach będą uczestniczyli szefowie resortów wchodzących w skład Trójstronnego Zespołu ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa.

– Niedawno niemiecka minister gospodarki wezwała Komisję Europejską do zatwierdzenia planu rządowej pomocy dla przemysłu energochłonnego w kraju. Rząd w Berlinie chce wpompować w gospodarkę, ze szczególnym uwzględnieniem sektora stalowego i chemicznego, bilion euro. Oczekujemy od polskiego rządu analogicznych działań na rzecz przemysłu energochłonnego w Polsce. Chcemy podkreślić, że jeśli tych działań nie będzie, hutnictwo i cały przemysł energochłonny zostaną zlikwidowane – podkreślono w komunikacie Komitetu Protestacyjnego Hutników.

Ministerstwo Przemysłu przygotowało plan dla hutnictwa

Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu informowaliśmy, że W Ministerstwie Przemysłu publicznie udostępniło projekt Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego w Polsce. Tym samym rozpoczęły się prekonsultacje dokumentu, w których udział biorą przedstawiciele innych resortów, strony społecznej i pracodawcy. - Dokument ma stanowić podstawę do wyznaczenia dalszych, skoordynowanych działań służących poprawie sytuacji w branży hutniczej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu.

Projekt Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego w Polsce został opracowany w Ministerstwie Przemysłu w związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazła się branża hutnicza. Dokument ma charakter interwencyjny i systemowy. Plan uwzględnia sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, środowisko, energia, dekarbonizacja oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. "Ze względu na konieczność całościowego i wielopłaszczyznowego spojrzenia na problemy oraz szanse rozwoju sektora stalowego, informacje i propozycje zawarte w planie mają stanowić punkt wyjścia i wyznaczać kierunek dalszych działań związanych z poprawą sytuacji w branży stalowej" - podkreśla Ministerstwo Przemysłu.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zaleze

Spacer po dzielnicy Załęże. Działała tu kopalnia Kleofas i huta Baildon

Gdyby nie huta Baildon i kopalnia Kleofas, katowickie Załęże w żaden sposób nie mogłoby się pochwalić przemysłowym charakterem. Polecamy spacer po tej dzielnicy. Tutaj naprawdę jest co zobaczyć.

Górnicza spółka inwestuje w obronność

Bumech reorganizuje działalność związaną z sektorem obronnym i przenosi ją do spółki giełdowej. Capital Partners ma stać się docelowym centrum aktywności obronnych Grupy Bumech. To właśnie tam będą rozwijane projekty związane z produkcją i obrotem sprzętem oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym, w ramach wyodrębnionej struktury biznesowej.

Nadzorowi górniczemu przybywa zadań

Budownictwo tunelowe, kwestie metanowe i cyberbezpieczeństwo – te trzy tematy zdominowały tegoroczną, XXVI konferencję „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. Debatowano ponadto o nowym podejściu do zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o procesie wdrażania unijnego rozporządzenia metanowego.

W Polsce powstaje nowa kopalnia węgla. Nie na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Znamy szczegóły

Czy w Polsce budowana jest kopalnia węgla kamiennego? Z najnowszego Sprawozdania z działalności urzędów górniczych w 2025 r., opracowanego przez Wyższy Urząd Górniczy, wynika czarno na białym, że tak. Gdzie zatem powstanie? W Rybniku? A może w Lublinie? Właśnie, że nie. Budują ją w Ścinawce Średniej, w gminie Radków na Dolnym Śląsku.