Hutnicy otrzymają premię, ale chcą wypłaty nagrody inflacyjnej

fot: Krystian Krawczyk

Najwięcej energii spośród analizowanych sektorów konsumuje produkcja metali (8768 GWh), górnictwo i wydobywanie (8291 GWh) oraz produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (7825 GWh)

fot: Krystian Krawczyk

420 zł brutto wpłynie dodatkowo na konta pracowników ArcelorMittal Poland razem z wynagrodzeniem za lipiec. Środki zostaną wypłacone do 10 sierpnia i zostały zagwarantowane w porozumieniu płacowym na 2023 rok - poinformowali przedstawiciele Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”.

Jak wskazali związkowcy, jest to kolejna transza nagrody za wkład w funkcjonowanie spółki w 2022 roku oraz druga rata nagrody EBDITA. W sumie dzięki staraniom zakładowych organizacji związkowych łączna wartość tych nagród w 2023 roku wyniesie blisko 1500 zł brutto.

Oprócz tego 10 lipca br. związki zwróciły się do pracodawcy o wypłatę nagrody inflacyjnej w wysokości 3 tys. zł brutto. W piśmie do prezesa koncernu Sanjay Samaddara związkowcy podkreślili, że takie dodatkowe wsparcie finansowe jest niezbędne ze względu na rosnące koszty utrzymania, które wynikają z wysokich cen podstawowych artykułów spożywczych i nośników energii.

Przedstawiciele organizacji związkowych zaznaczyli, że wynagrodzenia pracowników AMP zaczynają się zbliżać do poziomu płacy minimalnej, która w tym roku wzrosła w sumie o 19,6 proc. To wskaźnik wyższy od wskaźnika tegorocznych podwyżek w koncernie. W ocenie związków, spadek realnej wartości wynagrodzeń przełoży się na postrzeganie AMP jako mało atrakcyjnego pracodawcy nie tylko wśród pracowników, ale także wśród kandydatów do pracy. – Pracownikom jest coraz trudniej, cały czas rosną ceny, koszty utrzymania są coraz wyższe, a realna wartość wynagrodzeń w spółce spada. Wypłata takiej nagrody byłaby jak najbardziej uzasadniona. Świadczyłaby nie tylko o dobrych relacjach pracodawcy z pracownikami i stroną społeczną, ale także budowałaby pozytywny wizerunek firmy – mówi Mirosław Nowak, przewodniczący „Solidarności” w AMP.

W piśmie do pracodawcy związkowcy podkreślili, że dodatkowe środki powinny wpłynąć na konta pracowników jeszcze w okresie wakacyjnym.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.