Hutnictwo: Tytuł honorowego, pierwszego pracownika otrzymał Leonid Breżniew

fot: Krystian Krawczyk

Zdolność produkcyjna Huty Katowice miała wynieść 4,5 mln t stali w skali rocznej oraz 3,8 mln t półwyrobów walcowanych. Cała budowa miała się zakończyć w 54 miesiące

fot: Krystian Krawczyk

Dąbrowa Górnicza, 3 grudnia 1976 r. Z wielkiego pieca nr 1 w Hucie Katowice popłynęła surówka – 30 ton. Ponad pół roku później, 30 lipca 1977 r., wyprodukowano milionową tonę stali. Budowa huty to była ogromna inwestycja. Decyzję o niej podjął Edward Gierek w 1972 r. Niedługo potem w lesie pod Dąbrową Górniczą - między Łośniem, Gołonogiem i Strzemieszycami - wbito w ziemię pierwszą łopatę. Koszt - około mld dolarów. Nowoczesne urządzenia sprowadzano z ZSRR, a także z USA, Szwecji, Szwajcarii i Francji.

7 września 1973 r. Włodzimierz Lejczak, minister transportu ciężkiego,  zatwierdził założenia techniczno-ekonomiczne Huty Katowice. W jej skład miały wejść: wydział przygotowania rud i koksu oraz trzy taśmy spiekalnicze o powierzchni 312 m kw., wydział wielkich pieców, wyposażony w dwa wielkie piece o objętości po 3200 m sześc., wydział stalowni konwertorowej z dwoma konwertorami tlenowymi o pojemności po 300 ton, wydział walcowni półwyrobów, składający się z walcowni zgniatacz i walcowni ciągłej kęsów.

Zdolność produkcyjna Huty Katowice miała wynieść 4,5 mln t stali w skali rocznej oraz 3,8 mln t półwyrobów walcowanych. Cała budowa miała się zakończyć w 54 miesiące, tak by zakład mógł osiągnąć pełną zdolność produkcyjną.

Przyjazd tak ogromnej liczby osób był dużym problemem. Początkowo po prostu wynajmowano dla nich mieszkania. Nie trwało to długo. Wybudowano zespół hotelowych budynków typu DAM, wykorzystywanych w braterskim NRD. Pięć takich bloków stanęło w Gołonogu, w rejonie dzisiejszej ul. Sadowej, Swobodnej i Łącznej. Potem, nieco dalej, pojawiły się jednopiętrowe hotele. Mieszkało tu 5 tysięcy robotników. W Ząbkowicach powstało Osiedle Młodych Hutników. 

Prace ruszyły z kopyta. 2 grudnia 1976 r. rozpalono ogień w wielkim piecu nr 1. 3 grudnia, 0 godz. 4.20 nastąpił pierwszy spust 30 ton surówki, a 20 minut później – złożenie oficjalnego meldunku Edwardowi Gierkowi. 10 grudnia nastąpił rozruch stalowni i rozpoczęcie wygrzewania konwertora tlenowego nr 1. Dzień później - pierwszy wytop 300 t stali.

Tytuł honorowego, pierwszego pracownika huty otrzymał Leonid Breżniew, a 27 czerwca 1978 r. w kosmos wyruszył Sojuz 30, ze sztandarem Huty Katowice na pokładzie.

2 grudnia 1976 r. rozpalono ogień w wielkim piecu nr 1, a 10 grudnia ruszyła stalownia. Tytuł honorowego, pierwszego pracownika otrzymał Leonid Breżniew, a 27 czerwca 1978 r. w kosmos wyruszył Sojuz 30, ze sztandarem Huty Katowice na pokładzie.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.