Huta Szopienice do likwidacji

Akcjonariusze Huty Metali Nieżelaznych Szopienice w Katowicach zdecydowali w poniedziałek o niecelowości dalszego istnienia spółki. Tym samym faktycznie przesądzili o jej likwidacji, choć formalna decyzja ma zapaść pod koniec września - poinformował bankier.pl za doniesieniami PAP

.

O decyzji obradującego w Warszawie walnego zgromadzenia akcjonariuszy huty poinformował PAP jej przedstawiciel, Michał Kujawski. Opowiadając się przeciwko dalszemu istnieniu spółki, akcjonariusze przychylili się do wniosku zarządu huty, popartego przez radę nadzorczą.

Uchwałę poparli przedstawiciele większościowego akcjonariusza - spółki Hutmen, przeciwko był Skarb Państwa, do którego należy ponad 32 proc. akcji. WZA wyraziło także zgodę na sprzedaż należących do spółki nieruchomości.

- Kolejnym krokiem będzie decyzja w sprawie likwidacji spółki, która będzie przedmiotem kolejnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zaplanowanego na koniec września - wyjaśnił Kujawski.

Jeżeli nie znajdzie się inwestor, który kupi wyceniany księgowo na 95 mln zł produkcyjny majątek huty, pracę straci ponad 350 osób. Informację o możliwości nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa zarząd huty skierował do ponad 60 potencjalnych inwestorów branżowych z całego świata. Wkrótce odbędą się spotkania z kilkoma z nich.

W to, że uda się znaleźć chętnego na produkcyjny majątek huty, wierzą też działające w hucie związki zawodowe. Ich przedstawiciele wskazują na błędy w zarządzaniu i niewykorzystanie szans rozwojowych, które - ich zdaniem - doprowadziły hutę do obecnej sytuacji.

Według zarządu, na obecną sytuację huty, której efektem jest jej planowana likwidacja, złożyła się m.in. strata spekulacyjna na kontraktach zawieranych w 2007 r. na giełdzie londyńskiej (55 mln zł), wzrost zadłużenia do ok. 140 mln zł oraz kosztów finansowych do 0,9 mln zł miesięcznie, ponad 90-procentowy wzrost cen miedzi (na jej zakup potrzebne są środki obrotowe) na światowych rynkach, rosnące ceny energii, a także umocnienie się złotego.

HMN Szopienice jest producentem wyrobów walcowanych z miedzi i mosiądzu, w tym taśm, blach, bloków, płyt, krążków oraz rurek cienkościennych z miedzi i jej stopów. Moce produkcyjne zakładu sięgają 40 tys. ton wyrobów rocznie. Blisko 62 proc. akcji huty należy do giełdowej spółki Hutmen z grupy Impexmetalu. W ubiegłym roku strata netto spółki wyniosła 88,5 mln zł przy 517,7 mln zł przychodów. W tym roku, do końca lipca, przychody wyniosły 204,5 mln zł, a strata 15 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.