Huta Cedynia zasilana w całości zieloną energią

1748959271 cedynia

fot: KGHM

Huta Miedzi Cedynia

fot: KGHM

W 2024 r. Huta Miedzi Cedynia była w całości zasilana energią elektryczną wytworzoną w odnawialnych źródłach energii (OZE) należących do Miedziowej Spółki. Zielona energia trafiła również do Huty Miedzi Legnica. Jest to kolejny etap zwiększania przez KGHM Polska Miedź udziału energii odnawialnej w tzw. miksie energetycznym.

W drugiej połowie maja br. spółki INVEST PV z Grupy Kapitałowej umorzyły na rzecz KGHM Polska Miedź Gwarancje Pochodzenia wytworzonej w lat 2023-2024 elektrycznej energii odnawialnej o łącznym wolumenie pokrywającym w całości zapotrzebowanie Huty Miedzi Cedynia i częściowo Hutu Miedzi Legnica.

– Po raz pierwszy w historii Miedziowej Spółki ekwiwalent rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną całej huty został zrealizowany wykorzystując Gwarancje Pochodzenia, wytworzonej we własnych źródłach OZE, energii elektrycznej. To ważny moment nie tylko dla tego oddziału, lecz również całego KGHM – powiedział Piotr Krzyżewski, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź ds. finansowych. – W bieżącym roku Gwarancje Pochodzenia energii ze spółek INVEST PV będą umarzane na bieżąco, a zielona energia w pierwszej kolejności zasili Hutę Miedzi Cedynia, a następnie Hutę Miedzi Legnica.

Ograniczenie emisji pośrednich, czyli związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej, stanowi kluczowy element działań dekarbonizacyjnych KGHM. Celem spółki jest systematyczne zwiększanie wykorzystania niskoemisyjnych i bezemisyjnych źródeł energii elektrycznej oraz ciepła. Energia elektryczna pochodząca z OZE przeznaczona jest w 100% do zasilania procesów Głównego Ciągu Technologicznego KGHM.

W I kwartale 2025 r. własne źródła energii, w tym OZE z Grupy Kapitałowej, pozwoliły pokryć 39% ogólnej mocy zamówionej przez KGHM Polska Miedź. Celem spółki jest osiągniecie w 2030 r. 50% udziału zamówionej mocy, przez nisko- i zeroemisyjne aktywa wytwórcze energii elektrycznej. Wdrożony przez KGHM Program „Rozwój energetyki, w tym OZE” wraz ze zmianami struktury wytwarzania w krajowym systemie energetycznym pozwolą zmniejszyć emisję CO2 o ok. 600 tys. ton rocznie do 2030 r.

Celem KGHM jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Oprócz stopniowego odchodzenia od energii elektrycznej wytwarzanej z wykorzystaniem paliw kopalnych, KGHM prowadzi działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej procesów technologicznych spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.