Holding nie trafi na giełdę?

Ministerstwo Gospodarki nie wyklucza zmiany strategii dla górnictwa. Przyczyną może być sprzedaż Katowickiego Holdingu Węglowego poza GPW, którą rozważa resort.

KHW nie ma szczęścia do prywatyzacji. Spółka miała trafić na giełdę w 2005 r. Za rządów SLD przygotowana została wycena spółki (w 2004 r. wyceniono ją na 1,9 mld zł). W 2007 r. w KHW odbyło się historyczne referendum – pierwszy raz załoga kopalń dała zielone światło prywatyzacji - napisała \"Rzeczpospolita\".

– W obecnych realiach giełdowych debiuty i KHW, i Bogdanki (podlega ministrowi skarbu – red.) mogą być obciążone złą wyceną. Dlatego w przypadku KHW trzeba myśleć o innych ścieżkach prywatyzacji, które pozwolą uzyskać dobrą wycenę w stosunku do wartości zasobów, którymi dysponuje – powiedział „Rz” Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Alternatywą dla giełdy, na którą KHW szykuje się na początku 2009 r., może być inwestor strategiczny. – Nie mogę zdradzać szczegółów. Najpierw potrzebna jest dyskusja z zainteresowanymi – powiedział Pawlak. Pytany, czy skarb zachowa pakiet kontrolny w KHW, powiedział, że obowiązujące ustalenia pozostają w mocy.

– Trudno to na gorąco komentować – mówi Ryszard Baczyński, przewodniczący „S” w KHW. – Strategia mówi, że spółki węglowe mają być prywatyzowane przez giełdę, z zachowaniem pakietu kontrolnego przez skarb. Jak będzie inny pomysł, będą kłopoty – uważa.

Jednak sami związkowcy mają świadomość, że wprowadzanie KHW na giełdę podczas bessy może być problemem. – Nikt rozsądny nie kupi teraz akcji KHW, zwłaszcza że mamy informacje, że przez osiem miesięcy Holding miał ponad 20 mln zł strat – mówi Dominik Kolorz, szef górniczej „S”.

– Nie możemy być zakładnikami jednej opcji. To wymaga szerokiej dyskusji, zwłaszcza ze stroną społeczną, jeżeli chodzi o podjęcie działań, które dawałyby lepszą perspektywę pozyskania znaczących środków na inwestycje w KHW. Od powodzenia tej prywatyzacji zależą losy następnych spółek: Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Kompanii Węglowej – podkreśla Pawlak. Na szczęście polski rynek nie odczuwa zbyt mocno amerykańskiego kryzysu. – Przy obecnej złej sytuacji na rynku trzeba mieć alternatywę – przyznaje Ryszard Fedorowski, rzecznik KHW. – Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi na przygotowanie innych rozwiązań.

Ale na to mogą się nie zgodzić górnicy. W listopadzie 2007 r. ok. 52 proc. załogi KHW powiedziało „tak” dla prywatyzacji przez giełdę. Na inwestora strategicznego nigdy się nie godzili. – Bo wtedy Rosjanie kupią kopalnie, jak Mittal kupił huty – twierdzą związkowcy.

Zmiana ścieżki prywatyzacji wymagałaby zmiany górniczej strategii, która zresztą i tak będzie musiała być zmieniona, jeśli z grupy węglowo-koksowej na bazie JSW zostanie wyłączona koksownia Victoria w Wałbrzychu.

Przed wiceministrem gospodarki Dariuszem Bogdanem – wczoraj resort gospodarki potwierdził informację „Dziennika Zachodniego”, że to on będzie odpowiadał za górnictwo i energetykę – stoi więc niełatwe zadanie. Branża nie miała swego wiceministra od kwietnia, gdy do dymisji podał się Eugeniusz Postolski. W lipcu wicepremier Pawlak zapowiedział, że zastąpi go była prezes Tauronu – Joanna Strzelec–Łobodzińska. Jednak decyzję blokowała PO (była prezes Tauronu powołana została do spółki za czasów PiS).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Konferencja związkowców pod siedzibą JSW. Zarząd odpowiada i zapowiada program naprawczy

Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.