Hokeiści Jastrzębia wracają do korzeni

Choć do rozpoczęcia sezonu jeszcze sporo czasu, jastrzębscy hokeiści nie próżnują. W nowy sezon, tym razem w ekstralidze, drużyna wkroczy nie tylko z nowym trenerem, ale także nowymi klubowymi barwami i nazwą.

9 czerwca walne zgromadzenie członków jednogłośnie podjęło decyzję o zmianie nazwy klubu na Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie. Zawodnicy będą grali w strojach zielono-czarno-żółtych. To ukłon w stronę całego środowiska sportowego Jastrzębia Zdroju. Już od dawna pojawiały się bowiem głosy, że hokeiści powinni wrócić do korzeni.

– Walne zebranie uwzględniło przy podejmowaniu tej decyzji wieloletnią tradycję sportową, wieloletnie występy w lidze hokejowej pod nazwą GKS Jastrzębie i liczne postulaty społeczności sportowej Jastrzębia Zdroju – wyjaśnia Kazimierz Szynal, prezes klubu. – Wzięliśmy też pod uwagę dobro i dalszy rozwój klubu oraz wyniki konsultacji z przedstawicielami stowarzyszenia kibiców.

Jest także dobra wiadomość dla młodych adeptów hokeja w Jastrzębiu Zdroju i okolic. Działacze klubowi zdecydowali o powołaniu Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży. Trenerzy, którzy na co dzień trenują z zawodnikami JKH GKS Jastrzębie, będą zdradzali tajniki profesjonalnej gry wszystkim chętnym z Jastrzębia i okolic, którzy wiążą swoją przyszłość z tą dziedziną sportu. Ośrodek zostanie uruchomiony przy klubie najprawdopodobniej 1 stycznia 2009 r.

Hokeiści rozpoczęli treningi pod okiem nowego szkoleniowca Alesa Tomaska, tuż po długim weekendzie majowym. Zajęcia ogólnorozwojowe na własnych obiektach, czyli siłowni oraz lodowisku, trwały do 20 czerwca. Po przerwie, 13 lipca zawodnicy rozpoczęli kolejną turę przygotowań, wyjeżdżając na obóz sportowy do Brennej. Przebywali tam do 18 lipca. Obecnie trenują na własnych obiektach.

Znany jest już plan turnieju oraz sparingów, przygotowujących jastrzębski zespół do podjęcia walki z najlepszymi drużynami w Polsce. 15 sierpnia na jastrzębskim lodowisku „Jastor” będzie rozegrany trzydniowy Międzynarodowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Jastrzębie Zdrój. Obok jastrzębskiego zespołu do walki o puchar przystąpi aktualny mistrz Polski – Cracovia, reprezentacja Polski do lat 20 oraz czeska drużyna – HC Havirov.

W sezonie 2007/2008 hokeiści z Jastrzębia w walce o ekstraligę nie mieli sobie równych. W pięknym stylu wygrali 32 mecze w rundzie zasadniczej i 6 w play-off. Strzelili blisko 300 bramek, a stracili zaledwie 60.

Aktualny skład JKH GKS Jastrzębie

Bramkarze: Kamil Kosowski, Piotr Jakubowski, Bartosz Mrula.
Obrońcy: Tomasz Pastryk, Piotr Szynal, Rudolf Wolf, Paweł Lerch, Kamil Górny, Mateusz Bryk, Łukasz Pomorski, Adrian Labryga, Grzegorz Piekarski (dwaj ostatni są reprezentantami Polski).
Napastnicy: Rafał Bernacki, Damian Kiełbasa, Mateusz Danieluk, Maciej Rajski, Jakub Radwan, Łukasz Materna, Rafał Bibrzycki, Marek Pavlaczka, Andrej Szoke, Arkadiusz Kąkol, Tomasz Kulas, Tomasz Mackiewicz, Pavel Zdrahal, Petr Lipina.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.

Górnicy i hutnicy na filmach sprzed 60 lat. Mamy je! Warto zobaczyć!

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć film zmontowany z archiwalnych nagrań TVP 3, zachęcamy do oglądania! Ma ponad 7 minut, nosi tytuł „Twarze Przemysłu” i był pokazywany podczas tegorocznej Industriady w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Polska i Niemcy udostępnią 60 tys. Biletów Przyjaźni dla młodych podróżnych

Resort infrastruktury oraz Federalne Ministerstwo Transportu Niemiec uruchamiają kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni, z którego będzie mogło skorzystać 60 tys. młodych osób w wieku od 18 do 27 lat. Każdy z krajów udostępni po 30 tys. biletów - poinformowało w środę polskie ministerstwo.