Historia: Solidarność na DVD, w encyklopedii i we wspomnieniach

fot: Andrzej Bęben/ARC

Gdyby nie strajk w hucie Katowice, to inaczej mogłaby wyglądać historia Polski – uważa Andrzej Rozpłochowski

fot: Andrzej Bęben/ARC

W najbliższy piątek (25 stycznia) o godz. 17.30 w siedzibie zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach odbędzie się promocja najnowszych projektów Stowarzyszenia Pokolenie, czyli zapisu koncertu, który odbył się w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach, II tomu Encyklopedii Solidarności oraz wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego - poinformował portal górniczy nettg.pl katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wspomniany koncert odbył się 16 grudnia 2011 r. Wzięli w nim udział m.in.: Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz, zespół Luxtorpeda, De Press, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz i Janusz Yanina Iwański z zespołem. Widowisko powstało dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Wydane jest w formie digipacku, w którym znajdują się płyta cd i dvd i folder zawierający teksty oraz opisujący wydarzenia z historii PRL, a szczególnie Solidarności i pacyfikacji kopalni Wujek. DVD można oglądać jako widowisko lub poprzez tzw. kąt kamery 2. Widzimy wtedy wizualizacje z muzyką, ale nie widzimy samego widowiska i tego co, dzieje się na scenie.

Encyklopedia Solidarności publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976 - 1989. Aktualny, pełny zasób "Encyklopedii" jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl . Tom drugi wersji książkowej zawiera 1223 biogramów i haseł rzeczowych. ES to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Pokolenia, IPN oraz Oficyny Wydawniczej Volumen.

W czasie piątkowego spotkania zaprezentowany zostanie również drugi tom wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego "Postawią ci szubienicę", wydany przez Stowarzyszenie Pokolenie. Wspomnienia przybliżają historię sprzed trzydziestu lat i pokazują jak ważne miejsce w historii Karnawału Solidarności lat 1980-81 odgrywał Śląsk i Zagłębie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Upał w energetyce, czyli wszystkie ręce na pokład

Polski system energetyczny jest dobrze przygotowany na pokrycie zapotrzebowania w upały; w najbliższych dniach będzie dostępna wymagana rezerwa mocy - podały w poniedziałek PSE. Jednocześnie nie wykluczyły potrzeby ogłoszenia okresu przywołania na rynku mocy.

Chcą funduszu dla mieszkańców, na który zrzucać się mają właściciele wiatraków

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić przepisy, zgodnie z którymi właściciele farm wiatrowych będą zobowiązani do tworzenia funduszy finansujących świadczenia dla lokalnych mieszkańców - wynika z założeń projektu ustawy, który opublikowano w poniedziałek w wykazie prac rządu.

To jest skrajnie niebezpieczna sytuacja w sieci. Węgry wyłączają atom, upały testują system całej Unii

Ryzyko blackoutu rozleje się na Rumunię i Unię. Europa wchodzi w najbardziej napięty tydzień energetyczny tego lata. Kilkudniowa fala skrajnych upałów nakłada się na nieplanowane wyłączenie bloku jądrowego na Węgrzech. Operatorzy systemu z Budapesztu po Bukareszt biją na alarm: jeśli sieć węgierska nie wytrzyma obciążenia, problem w ciągu minut może objąć Rumunię, Słowację, a dalej cały system kontynentalny ENTSO-E (Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej).

Będzie wsparcie dla kosmicznego centrum w kopalni Wujek

Minister gospodarki i finansów zapowiedział w Katowicach finansowe wsparcie kosmicznych inwestycji. Jedna z nich ma powstać w likwidowanej kopalni Wujek.