Historia Polaka, który swoje życie poświęcił górnictwu

1669969030 domeyko plaque warsaw

fot: wikimedia.org

Tablica ku czci Ignacego Domeyki odsłonięta w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 64 w roku 1992

fot: wikimedia.org

Wybitny naukowiec i geolog, który jest bardziej znany za granicą niż w Polsce. To on dał fundamenty pod rozwój nowoczesnego górnictwa w odległym Chile, w którym z sukcesami działa KGHM Polska Miedź. To właśnie dolnośląski koncern w koprodukcji z TVP przygotował film dokumentalny pt. „Urodzony pod szczęśliwym minerałem” poświęcony Ignacemu Domeyce w 220. rocznicę jego urodzin. Film swoją telewizyjną premierę miał 16 listopada.

W produkcji udział wzięli m.in. potomkowie Domeyki, którzy także uczestniczyli w specjalnym pokazie przedpremierowym, który odbył się w październiku w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Byli to: prawnuk Ignacego Domeyki, Jose Fernando Domeyko Perez z żoną Marią, jego córka Jacqueline Maria Dominga Domeyko Cassel oraz praprawnuczka geologa, Bernadita Sofia Domeyko Dobry z synem Francisco Pero Domeyko. Potomkowie naukowca odwiedzili także Zakłady Górnicze Lublin, gdzie zjechali pod ziemię. Na zagranicznych gościach duże wrażenie zrobiły maszyny górnicze używane do wydobycia miedzi. 

Powstanie i emigracja
Ignacy Domeyko był wybitnym badaczem i twórcą nowoczesnego przemysłu wydobywczego w Chile, które dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych górniczych krajów na świecie. Domeyko był naukowcem, geologiem i wieloletnim rektorem Universidad de Chile. Pozostawił po sobie dziesiątki prac naukowych. Jego imieniem nazwano wiele miejsc, w tym planetoidę i pasmo górskie w Chile. Co ciekawe, kordyliera Sierra Gorda znajdująca się na Atacamie, została tak nazwana przez samego Domeykę, który badał m.in. te obszary.

Domeyko urodził się w lipcu 1802 r. Już od najmłodszych lat interesował się mineralogią. W latach 1816-1822 studiował na Wydziale Fizyczno-Matematycznym Cesarskiego Uniwersytetu Wileńskiego. Za główny przedmiot zdawanego egzaminu magisterskiego obrał matematykę.

W czasie studiów udzielał się też w tajnej działalności politycznej. W 1819 r. został przyjęty do Towarzystwa Filomatów. Potem brał udział w powstaniu listopadowym. Po jego upadku musiał wyemigrować. Trafił do Niemiec, a potem Francji. We Freibergu zwiedził kopalnie srebra oraz Akademię Górniczą, słynną ze zbioru minerałów założonego przez Abrahama Wernera. 

Student i rektor
We Francji poświęcił się studiom górniczym i w tym celu zapisał się do Ecole des mines de Paris. W 1837 r. Domeyko ukończył studia i podjął pracę w Alzacji, gdzie poszukiwał złóż rud żelaza dla mającej tam powstać huty. To wtedy otrzymał list od prof. Armanda Dufrenoya, w którym padła propozycja objęcia stanowiska wykładowcy chemii i mineralogii w Coquimbo w północnym Chile. Domeyko zgodził się natychmiast. Do jego obowiązków na uczelni należało prowadzenie wykładów wstępnych z fizyki i chemii, a następnie wykładów z głównych przedmiotów, czyli mineralogii i metalurgii. Jednocześnie wykonywał też analizy chemiczne zebranych przez siebie i nadesłanych przez właścicieli kopalń próbek kruszców. Domeyko zyskał uznanie władz, czego dowodem było mianowanie go sędzią górniczym, orzekającym jednoosobowo i ostatecznie. Z biegiem lat najważniejszą i najbardziej absorbującą Domeykę dziedziną działalności stała się praca nad organizacją nauki chilijskiej. Z pierwotnie istniejącego Universidad de Chile, będącego w istocie tylko organem zarządzającym słabo rozwiniętym szkolnictwem elementarnym, Domeyko stworzył nowoczesny uniwersytet na wzór Uniwersytetu Wileńskiego i uczelni niemieckich.

Od 1867 r. przez 16 lat był nieprzerwanie jego rektorem. W 1884 r. sędziwy uczony zdecydował się na podróż do kraju. W tym czasie Chile toczyło wojnę ze swymi północnymi sąsiadami – Peru i Boliwią. Chodziło o rejon Tarapaca, o którego znaczeniu przesądzały odkryte przez Domeykę złoża saletry. Podróż na Litwę wiodła przez Kraków i Warszawę. Przyjazd Domeyki stawał się wszędzie okazją do manifestacji. Z Litwy uczony wyjeżdżał do Paryża, Rzymu i Ziemi Świętej. Dwumiesięczna podróż powrotna do Chile wyczerpała jego siły. Zmarł 23 stycznia 1889 r. w Santiago. Śmierć Ignacego Domeyki okryła Chile żałobą. 

Patron kopalń
Zasługi Domeyki na rzecz nauki doceniono na wiele różnych sposobów. Jedną z planetoid nazwano Domeyko. Od jego nazwiska utworzono nazwę minerału domeykit, jego nazwisko wykorzystano w nazwach dinozaurów, a także użyto w nazwie pająka Lycinus domeyko. Jest patronem kopalni złota w Złotym Stoku oraz należącej do KGHM kopalni miedzi Sierra Gorda w Chile.

Zakład ten jest jednym z głównych producentów miedzi w Chile, pracującym na złożu siarczkowym z mineralizacją miedzi, molibdenu i złota, które znajdują się w drobnych żyłkach. Sierra Gorda jest jednym z głównych aktywów zagranicznych w portfelu KGHM. Według danych Chilijskiej Komisji Miedzi, Cochilco Sierra Gorda SCM w ubiegłym roku uzyskała drugi najlepszy wynik we wzroście produkcji górniczej w kraju. W 2021 r. w stosunku do roku poprzedniego wzrosła zarówno produkcja miedzi płatnej, jak i zysk operacyjny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Podróże bez barier z Kolejami Śląskimi

To jeden z „najstarszych” kursów w rozkładzie Kolei Śląskich. Wyjeżdża na tory tylko raz w roku, ale... jest symbolem otwartości i wieloletniej pracy nad wygodą podróży.

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.

Orlen rozwija strategiczny projekt Baltic Eagle Gas Hub

Orlen zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz wpisuje się w rozwój koncepcji Baltic Eagle Gas Hub. Po uwzględnieniu FSRU 1, FSRU 2 oraz rezerwacji w terminalu w Kłajpedzie, dzięki interkonektorowi Santaka, łączne możliwości importowe LNG Grupy Orlen przekroczą 16 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie.