Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.08 PLN (+0.88%)

KGHM Polska Miedź S.A.

289.10 PLN (-1.67%)

ORLEN S.A.

127.84 PLN (-0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.31 PLN (-1.81%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.25 PLN (-1.66%)

Enea S.A.

21.02 PLN (-0.19%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (-0.62%)

Złoto

5 165.89 USD (+0.15%)

Srebro

86.64 USD (+1.49%)

Ropa naftowa

99.42 USD (+2.62%)

Gaz ziemny

3.21 USD (-1.02%)

Miedź

5.86 USD (-0.37%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.08 PLN (+0.88%)

KGHM Polska Miedź S.A.

289.10 PLN (-1.67%)

ORLEN S.A.

127.84 PLN (-0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.31 PLN (-1.81%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.25 PLN (-1.66%)

Enea S.A.

21.02 PLN (-0.19%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (-0.62%)

Złoto

5 165.89 USD (+0.15%)

Srebro

86.64 USD (+1.49%)

Ropa naftowa

99.42 USD (+2.62%)

Gaz ziemny

3.21 USD (-1.02%)

Miedź

5.86 USD (-0.37%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Handel: W tym roku w Black Friday mniej osób na zakupach

fot: Krystian Krawczyk

Najbliższa handlowa niedziela przypada 27 stycznia

fot: Krystian Krawczyk

Liczba klientów w centrach handlowych podczas Black Friday w tym roku była niższa o blisko jedną czwartą w porównaniu z ub.r. - poinformowali eksperci Retail Institute. Tegoroczne obniżki w branży modowej sięgały 30-50 proc., a zdrowia i urody 20 proc.

Według Retail Institute, w ostatnich latach akcje Black Friday zyskały własny, polski charakter. W tym roku zaobserwowano przekształcanie się Black Friday w Black Week lub Black Weekend. Wiele firm rozpoczęło obniżki cen 5 listopada, czyli przed kolejnym lockdownem, przekierowując klientów głównie do kanału sprzedaży online - czytamy.

"Tymczasem odwiedzalność w 140 centrach handlowych w sobotę 28 listopada - czyli w dniu tegorocznej kampanii Black Friday, była o 23,5 proc. niższa w porównaniu do tej samej soboty 2019 r. - podała prezes Retail Institute Anna Szmeja.

Dodała, że w tym roku kampania Black Friday dotyczyła wybranego asortymentu, a jej celem było wyprzedanie stanów magazynowych i towarów wolniej rotujących.

Według ekspertów Instytutu, obniżki sięgały w tym roku średnio 30-50 proc. w branży modowej oraz 20 proc w sektorze zdrowia i urody.

Instytut przypomniał, że Black Friday, czyli Czarny Piątek, jest organizowany co roku w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii w ostatni piątek listopada, tuż po Święcie Dziękczynienia. Uznawany w Ameryce Północnej za dzień największych w roku wyprzedaży i obniżek cen, jest również kojarzony od wielu lat z rozpoczęciem przedświątecznych zakupów.

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzaniem nowych ograniczeń podczas epidemii, od 7 listopada rząd zamknął m.in. sklepy, kina o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. w galeriach i centrach handlowych. 21 listopada premier Mateusz Morawiecki poinformował o otwarciu od 28 listopada sklepów i punktów usługowych w galeriach i parkach handlowych, jednak w ścisłym reżimie sanitarnym.

Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 klient na 10 mkw. w mniejszych placówkach i 15 mkw. dla jednego klienta w dużych sklepach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Motyka: W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy

W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy - poinformował w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka. Zapewnił, że dostawy oraz zapasy ropy i paliw naftowych w Polsce są w pełni zabezpieczone.

Balczunjpg

Balczun: Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla ElectroMobility Poland

Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla spółki ElectroMobility Poland (EMP) - ocenił w czwartek minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Zadeklarował determinację, co do znalezienia pomysłu na ten projekt, zaznaczając, że w sprawie są m.in. rekomendacje służb państwowych i MSZ.

Rosomak podpisał umowę na dostawę platform pojazdowych systemu przeciwlotniczego

Siemianowicki Rosomak podpisał podpisał w środę 11 marca umowę z KIA Corporation na dostawę platform pojazdowych dla sytemu SAN - poinformowała spółka.

Olej napędowy wyraźnie ponad 7 zł za litr

Dynamiczny wzrost notowań ropy na światowych rynkach, związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie, powoduje że tankowanie staje się z dnia na dzień droższe. Gwałtownie wzrasta cena oleju napędowego, który kosztuje wyraźnie ponad 7 zł za litr - wskazali analitycy e-petrol.