Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

29.22 PLN (-1.28%)

KGHM Polska Miedź S.A.

333.70 PLN (+0.18%)

ORLEN S.A.

140.38 PLN (-0.44%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.02 PLN (-0.99%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.76 PLN (-1.45%)

Enea S.A.

22.28 PLN (-1.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.50 PLN (-2.00%)

Złoto

4 745.25 USD (+0.95%)

Srebro

80.09 USD (+2.91%)

Ropa naftowa

99.69 USD (-2.16%)

Gaz ziemny

2.72 USD (-0.18%)

Miedź

6.22 USD (+0.44%)

Węgiel kamienny

110.60 USD (+1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

29.22 PLN (-1.28%)

KGHM Polska Miedź S.A.

333.70 PLN (+0.18%)

ORLEN S.A.

140.38 PLN (-0.44%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.02 PLN (-0.99%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.76 PLN (-1.45%)

Enea S.A.

22.28 PLN (-1.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.50 PLN (-2.00%)

Złoto

4 745.25 USD (+0.95%)

Srebro

80.09 USD (+2.91%)

Ropa naftowa

99.69 USD (-2.16%)

Gaz ziemny

2.72 USD (-0.18%)

Miedź

6.22 USD (+0.44%)

Węgiel kamienny

110.60 USD (+1.24%)

GUS: wyraźnie gorsze nastroje konsumentów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Centrum proponuje wprowadzić jeden podatek od wynagrodzeń w wysokości 25 proc. płacy netto

fot: Andrzej Bęben/ARC

W lutym br. nastroje konsumenckie uległy wyraźnemu pogorszeniu w porównaniu z poprzednim miesiącem - poinformował w piątek (20 lutego) w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Konsumenci gorzej oceniają zarówno obecne, jak i przyszłe tendencje zmian.

"Spadek odnotowano zarówno dla obu wskaźników syntetycznych, jak i wszystkich ich składowych. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 4,9 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -16,6" - podał GUS. W porównaniu do lutego 2014 r. obecna wartość BWUK jest jednak wyższa o 3,5 pkt proc.

Zdaniem urzędu statystycznego największy wpływ na spadek wskaźnika BWUK względem stycznia miały oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 8,4 pkt proc. i 6,3 pkt proc.) oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i obecnego dokonywania ważnych zakupów (spadek o 3,3 pkt proc.).

"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył się o 5,2 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -21,7" - dodał GUS. W lutym br. WWUK osiągnął wartość o 2,5 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2014 r.

Zgodnie z komunikatem wśród składowych wskaźnika WWUK najbardziej pogorszyły się oceny dotyczące przyszłej możliwości oszczędzania pieniędzy i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 7,4 pkt proc. i 6,3 pkt proc.). Przewidywania dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego obniżyły się odpowiednio o 3,8 pkt proc. i 3,3 pkt. proc.

GUS poinformował, że od 2004 r. co miesiąc, wspólnie z NBP prowadzi badanie koniunktury konsumenckiej. Ostatnie badanie przeprowadzono w okresie 2-11 lutego, objęło ono 1490 wywiadów. Najważniejszymi wskaźnikami obliczanymi na podstawie przeprowadzonych badań, są BWUK i WWUK, które mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zlikwidowano nielegalną krajalnię tytoniu. Pomógł pies Major

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach i Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach przeprowadzili wspólną akcję. Jej efektem jest zlikwidowanie nielegalnej krajalni tytoniu oraz przejęcie wyrobów tytoniowych. Jedna osoba usłyszała zarzuty.

Koniec taniej stali ze wschodu? Polska zabiega, by Ukraina została objęta systemem kontyngentów

Komisja Europejska uwzględniła polski postulat objęcia Ukrainy pełnym zakresem nowych regulacji ochronnych dla unijnego rynku stali, który ma obowiązywać od lipca - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Polska zabiega też, by Ukraina została objęta systemem kontyngentów taryfowych z indywidualną alokacją krajową.

Dzisiaj świętują strażacy i hutnicy!

4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka oraz Dzień Hutnika. Patronem obu zawodów jest św. Florian.

1745591250 huta miedzi

Efekt Trumpa: słaby popyt i spadek zamówień to ponowne obniżenie produkcji

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 48,8 pkt. wobec 48,7 pkt. przed miesiącem - podał S&P Global.