Grupa Węglokoks szykuje nową strategię

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przedstawiciele Węglokoksu podkreślają, że maseczki wytwarza polska firma

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Pod koniec 2021 r. katowicka Grupa Węglokoks zaprezentuje nową wieloletnią strategię, zakładającą rozwój perspektywicznych - innych niż górnictwo - segmentów działalności. Spółka, planująca także zmianę nazwy, przygotowuje się do zbycia aktywów węglowych na rzecz Skarbu Państwa - podał prezes firmy.

- Kolejne miesiące to będzie dla nas niezwykle ważny czas ogromnych wyzwań. Planujemy przede wszystkim przegląd opcji strategicznych, optymalizację naszych linii biznesowych, a pod koniec roku prezentację nowego, wieloletniego planu strategicznego - poinformował prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.

Równolegle, w ramach konsolidacji sektora górnictwa węgla kamiennego (energetycznego), Węglokoks prowadzi obecnie wycenę posiadanego pakietu ponad 18 proc. akcji Polskiej Grupy Górniczej (największego krajowego producenta węgla) oraz 100 proc. udziałów w spółce Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek. Aktywa te będą sprzedane na rzecz Skarbu Państwa, który zamierza skupić kopalnie węgla energetycznego w jednym podmiocie.

- Takie działanie pozwoli nam na odzyskanie tzw. bankowalności, ponieważ na skutek wdrażania przez instytucje finansowe klimatycznych strategii zrównoważonego rozwoju ESG, jako Grupa Węglokoks odczuwamy bardzo mocno deficyt dłużnego pieniądza obrotowego i inwestycyjnego - wyjaśnił prezes.

W ostatnich dwóch latach Węglokoks musiał dokonać przeszacowania wartości posiadanych akcji PGG, a dwukrotne znaczące odpisy z tego tytułu pogarszały wyniki finansowe spółki.

- Banki, niestety, nie tylko nie chcą, ale wręcz nie mogą angażować się w dalsze finansowanie aktywów węglowych. Stąd odejście od relacji właścicielskiej w sektorze górnictwa węgla kamiennego oraz - dodatkowo - rebranding naszej grupy to dla nas po prostu być albo nie być. Takie działania umożliwią rozwój naszej spółki i całej Grupy. Mam nadzieję, że nastąpi to już od pierwszych miesięcy nowego roku - powiedział Heryszek.

Zaznaczył, że aby zrealizować wskazane w nowej strategii cele biznesowe, spółka musi najpierw przygotować ich finansowanie. - Przed nami konieczność wyasygnowania potężnych środków na inwestycje w spółkach, które posiadamy - w szczególności w hutach, ale też inwestycje rozwojowe, by budować kolejne stabilne, przyszłościowe segmenty biznesu w Grupie - dodał prezes Węglokoksu.

Heryszek przypomniał, że biznes węglowy mocno odczuwa obecnie wysokie ceny uprawnień emisji CO2, zwłaszcza w energetyce i ciepłownictwie. - Choć prognozy cenowe dla węgla energetycznego są optymistyczne, a API2 (indeks węglowy w europejskich portach) oscyluje powyżej 120 dol., to na razie nie widać jeszcze tego efektu w wynikach spółek górniczych - powiedział.

W ocenie prezesa Heryszka, obecnie sytuacja gospodarcza nadal jest naznaczona pandemią, jednak na rynkach widać ożywienie. W pierwszym półroczu br. Węglokoks wypracował blisko 1 mld zł przychodów jednostki dominującej, 35 mln zł zysku operacyjnego oraz 34 mln zł zysku netto.

- Co istotne, zwiększamy udział węgla metalurgicznego w sprzedaży, rośnie również sprzedaż stali oraz usług finansowych. Ogromnie cieszy nas fakt, że dobre wyniki notuje większość naszych spółek, bo dla nas najistotniejszy jest wynik skonsolidowany całej grupy kapitałowej - wskazał prezes.

Komentując wyniki hutniczego segmentu działalności Grupy Węglokoks, Heryszek wskazał na dobrą obecnie koniunkturę w tej branży. Jak poinformował, w pierwszym półroczu br. Huta Łabędy osiągnęła wynik EBITDA na poziomie 48 mln zł oraz wypracowała prawie 40 mln zł zysku netto. Natomiast przejęta przez Grupę w ubr. Huta Pokój Profile w Rudzie Śląskiej miała 18 mln zł zysku EBITDA i 15 mln zł zysku netto.

- To spory sukces tej spółki, którą jeszcze dwa, trzy lata temu wielu skazywało na likwidację. Dziś, jako Grupa, mamy ponad 25 proc. udziałów w rynku kształtowników zimnogiętych, a marka Huty Pokój jest ugruntowaną i mającą przed sobą dobre perspektywy - ocenił Heryszek.

Obecnie - jak poinformował prezes - Węglokoks jest w trakcie wypracowywania rozwiązań dla innych hutniczych spółek: Huty Pokój Konstrukcje i Walcowni Blach Batory. - Na pewno te dwie spółki muszą mieć zagwarantowaną ciągłość produkcji i możliwość pokazania swojego potencjału. Wierzymy, że dobre zarządzanie przyniesie dobre efekty - powiedział.

Węglokoks jest też w trakcie inkorporacji spółki-córki Węglokoks Stal oraz finalizuje ustalenia związane z obrotem stalą w całej grupie kapitałowej.

Prezes poinformował, że Węglokoks nadal utrzymuje uruchomiony w listopadzie ub.r. w Pyrzowicach szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, choć obecnie nie ma tam personelu i pacjentów. - Szpital stał się obiektem pasywnym, to znaczy, że jest utrzymywany na wszelki wypadek (...). Jest szpitalem rezerwowym, utrzymywanym w gotowości i możliwym do uruchomienia, gdyby sytuacja pandemiczna drastycznie się pogorszyła - wyjaśnił Tomasz Heryszek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.