Grupa Tauron planuje budowę 2-2,5 tys. megawatów nowych mocy

Budowę nowych bloków energetycznych o łącznej mocy 2-2,5 tys. megawatów planuje do 2020 r. grupa Tauron Polska Energia. Część środków na inwestycje ma pochodzić z giełdy, gdzie firma chce zadebiutować w trzecim lub czwartym kwartale 2009 r. - poddął portal bankier.pl za doniesieniami PAP.


- Rozbudowa mocy wytwórczych to jedno z głównych założeń naszej strategii, nad którą kończą się prace. Ważne będą również inwestycje w modernizację i rozwój sieci, na które już dziś spółki dystrybucyjne z naszej grupy przeznaczają kilkaset mln zł rocznie - powiedział w piątek PAP prezes Taurona, Dariusz Lubera.

W piątek, po trwającej ponad 2,5 roku budowie, uroczyście rozpalono palniki do prób technologicznych w nowym bloku należącej do Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) z grupy Tauron Elektrowni Łagisza w Będzinie. Blok o mocy 460 megawatów to jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce, wartości ok. 2 mld zł. Blok ruszy po kilku miesiącach rozruchu, w marcu przyszłego roku.

\"Traktujemy tę inwestycję jako dobry zwiastun przed kolejnymi przedsięwzięciami, służącymi zwiększeniu mocy wytwórczych. Rozpoczynamy już prace nad przygotowaniem inwestycji w Jaworznie, bierzemy też pod uwagę Elektrownię Halemba oraz mamy plany odnośnie Elektrowni Stalowa Wola\" - powiedział prezes.

W Elektrowni Halemba w Rudzie Śląskiej PKE planuje inwestycję o skali podobnej jak Łagiszy (460 megawatów); mogłaby tam powstać również spalarnia odpadów. Większy blok, o mocy 900 megawatów, miałby powstać w Jaworznie. W ZEC Bielsko-Biała powstaje natomiast blok ciepłowniczy o mocy 50 megawatów elektrycznych.

Plany koncernu zakładają też, że w Elektrowni Blachownia zastosowane będzie prototypowe rozwiązanie oparte na tzw. poligeneracji, we współpracy z Zakładami Chemicznymi w Kędzierzynie-Koźlu. Chodzi o zgazowanie węgla, na czym ma skorzystać zarówno energetyka, jak i zakłady chemiczne. Natomiast w Elektrowni Stalowa Wola ma powstać blok parowo-gazowy o mocy ok. 200 megawatów.

Jak powiedział Lubera, obecnie cykl inwestycyjny w energetyce to ok. 6-7 lat od chwili rozpoczęcia inwestycji. Przyjmuje się, że szacunkowy koszt budowy jednego megawata mocy to ok. 2 mln euro. Budowa ok. 2,5 tys. megawatów nowych mocy kosztowałaby więc koncern ok. 5 mld euro - kilkanaście miliardów złotych.

Jak informowano wcześniej, ze środków pozyskanych na giełdzie Tauron chciałby w większości sfinansować budowę ok. 1 tys. megawatów nowych mocy. Oprócz funduszy z giełdy firma zainwestuje pieniądze własne i ze źródeł zewnętrznych.

Według wcześniejszych założeń, na giełdę mają trafić akcje nowej emisji. Skarb Państwa nie będzie na razie sprzedawał starych akcji i po emisji pozostanie większościowym akcjonariuszem spółki. Nowi inwestorzy mają mieć początkowo ok. 20-30 proc. w akcjonariacie grupy.

Budowa nowych mocy wytwórczych będzie priorytetem Taurona, ale w planach są też inne inwestycje, m.in. w sieci dystrybucyjne, a także odnawialne źródła energii.

Inwestycja w Łagiszy finansowana ze środków własnych spółki, pożyczek funduszy ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji. Nowy blok będzie spalał rocznie ok. 1,2 mln ton węgla. Będzie emitował jedną czwartą dwutlenku węgla mniej niż stare bloki.

Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład holdingu Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii; ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim.

Grupa Tauron, do której należą m.in. PKE, Elektrownia Stalowa Wola oraz spółki dystrybucyjne Enion i EnergiaPro, obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.