Zysk netto PGE w 2022 roku wyniósł 3,33 mld zł, EBITDA 8,66 mld zł

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwałę o powołaniu Rafała Włodarskiego w skład Zarządu XI kadencji od 9 stycznia 2023 r.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Zysk netto grupy PGE, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w 2022 r. 3,328 mld zł wobec 3,972 mld zł zysku rok wcześniej, a raportowana EBITDA spadła o 9 proc. rdr do 8,657 mld zł - podała spółka w raporcie rocznym. Wcześniej PGE szacowała wynik netto na 3,36 mld zł, a EBITDA na 8,696 mld zł.

Spółka poinformowała, że na raportowany wynik EBITDA wpływ miała zmiana wartości rezerwy rekultywacyjnej. Zdarzenie o charakterze niegotówkowym wsparło wynik o około 1,7 mld zł.

EBITDA powtarzalna PGE spadła o 12 proc. rdr do 7,12 mld zł.

Największy udział w powtarzalnym wyniku EBITDA grupy za 2022 r. mają segmenty: Dystrybucja (40 proc.), Obrót (27 proc.), Energetyka Odnawialna (25 proc.) oraz Energetyka Konwencjonalna (8 proc.).

Segment Dystrybucji wygenerował w 2022 r. 2836 mln zł EBITDA powtarzalnej, czyli więcej o 3 proc. rdr. Segment Ciepłownictwa osiągnął powtarzalny zysk EBITDA na poziomie 33 mln zł, co oznacza spadek o 96 proc. rdr. Powtarzalna EBITDA segmentu Energetyki Odnawialnej wyniosła 1796 mln zł, co stanowi wzrost o 77 proc. rdr. Powtarzalny wynik EBITDA segmentu Obrotu wyniósł 1950 mln zł i był o 115 proc. wyższy rdr, a segment Gospodarki Obiegu Zamkniętego osiągnął zysk EBITDA w wysokości 37 mln zł, co stanowi spadek o 18 proc. rdr.

Zysk operacyjny grupy PGE wyniósł 4,299 mld zł i był niższy o 16 proc. rdr.

Przychody ze sprzedaży wyniosły 73,435 mld zł wobec 52,772 mld zł rok wcześniej.

W grudniu 2022 r. po raz pierwszy wyniki zostały obciążone z tytułu odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Odpis z tego tytułu w segmentach Energetyki Konwencjonalnej, Ciepłownictwa, Energetyki Odnawialnej i Obrotu wyniósł 351 mln zł.

Wyniki nie odbiegają istotnie od wcześniej opublikowanych szacunków. Na początku marca PGE szacowała, że jej EBITDA raportowana wyniosła w 2022 r. 8,696 mld zł, EBITDA powtarzalna 7,159 mld zł, a zysk netto jednostki dominującej ok. 3,36 mld zł.

W samym czwartym kwartale 2022 r. grupa miała 339 mln zł EBITDA wobec 2171 mln zł rok wcześniej, a EBITDA powtarzalna spadła o 71 proc. rdr do 580 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.