Grupa JSW zamierza rozwijać m.in. energetykę i chemię

Strategia grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zakłada - oprócz produkcji węgla koksowego - również rozwinięcie działalności w dziedzinie chemii i energetyki - zapowiedział w poniedziałek prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

W końcu tego tygodnia przygotowaną przez zarząd strategię grupy ma zatwierdzić rada nadzorcza JSW, a później resort gospodarki. Strategia zakłada m.in., że w połowie przyszłego roku spółka zadebiutuje na giełdzie, z zachowaniem kontroli Skarbu Państwa.

Jak mówił podczas katowickiej konferencji poświęconej przyszłości górnictwa prezes JSW, rozwój działalności w dziedzinie chemii i energetyki to jeden ze sposobów na większe uodpornienie spółki na kryzysy w podstawowej dziedzinie, jaką jest produkcja węgla.

- W części chemicznej chodzi m.in. o produkty węglopochodne, wytwarzane w należącej do naszej grupy koksowni Przyjaźń. Traktujemy to, podobnie jak rozwój części energetycznej w grupie, jako filary bezpieczeństwa dla części górniczej - wyjaśnił prezes.

Zagórowski przypomniał, że JSW rozpoczęła już budowę energetyki w grupie, wytwarzając w kilku kopalniach prąd i ciepło z metanu. Firma zamierza nadal rozwijać energetykę opartą na tym gazie. Natomiast w koksowni Przyjaźń ma ruszyć elektrociepłownia oparta na gazie koksowniczym, o mocy co najmniej 65-70 megawatów. W przyszłości to samo planowane jest w koksowni Zabrze, która ma wzmocnić grupę JSW.

- Zakładamy, że za 2-3 lata grupa JSW będzie dysponować wielkością ok. 300 megawatów mocy energetycznej, wytwarzanej na bazie odpadów, ze źródeł rozproszonych - zadeklarował Zagórowski.

Jego zdaniem, oprócz metanu i gazu koksowniczego, energetyka grupy JSW będzie mogła korzystać ze słabej jakości węgla, wydobywanego przez kopalnie spółki (chodzi o gatunki, które trudno z zyskiem sprzedać) oraz z innych odpadów, np. komunalnych.

Zagórowski zadeklarował, że JSW myśli również o zaangażowaniu się w duże projekty energetyczne, wspólnie z partnerami z tej dziedziny. Prezes przypomniał, że firma, choć wyspecjalizowana w węglu koksowym, jest w stanie wyprodukować ok. 4-5 mln ton węgla energetycznego. Powiązanie z partnerem energetycznym zapewniłoby stały zbyt tego surowca na potrzeby elektrowni.

Prezes JSW podkreślił, że firma rozpoczęła już przygotowania do przyszłorocznego debiutu giełdowego. W przyszłym roku spółka (a później cała grupa) zamierza wprowadzić międzynarodowe standardy rachunkowości; uruchamia też centrum usług wspólnych, prowadzące m.in. sprawy księgowe i płacowe dla całej firmy; tworzy się również nowy, elastyczny system wynagradzania pracowników - nowa siatka płac ma być oparta na części stałej oraz uzależnionej od efektywności.

W kolejnych latach JSW zamierza inwestować rocznie ok. 1-1,2 mld zł, przede wszystkim w udostępnienie nowych złóż węgla poprzez m.in. rozbudowę kopalni Zofiówka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.