Grupa Famur: Znacząca umowa z Kompanią Węglową

Famur

fot: famur.com.pl

Kombajn ścianowy KGE-750F produkcji Famuru

fot: famur.com.pl

Grupa Famur – skupiająca kluczowych producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa – podpisała kolejną w tym roku znaczącą umowę z Kompanią Węglową. Kontrakty zawarte w terminie od maja do sierpnia 2008 roku przekroczyły wartość 51 mln zł, tj. 10 proc. kapitałów własnych Famur SA.

Przedmiotem umowy są dostawy części zamiennych oraz usługi serwisowe kolejek podwieszanych i spągowych dla oddziałów Kompani Węglowej. Kontrakt został podpisany przez spółkę zależną Pioma SA.

- Zauważamy ożywienie w krajowej branży górniczej. Organizowanych jest coraz więcej przetargów, dlatego nasz portfel zamówień konsekwentnie wzrasta. Cieszymy się, że polskie kopalnie inwestują w modernizację swoich maszyn. Pozwala nam to przypuszczać, że ten rok będzie korzystny dla Grupy Famur – mówi Tomasz Jakubowski, prezes Famuru.

Grupa Famur intensywnie współpracuje z krajowymi odbiorcami, w tym z Kompanią Węglową. Przypomnijmy, że w 2008 roku podpisano z tym kontrahentem dwie ważne umowy: w kwietniu na kwotę 35,1 mln zł oraz w marcu o wartości 17 mln zł. Również w marcu sfinalizowane zostały kontrakty z SNC Lavalin i Fabryką Kotłów Rafako o łącznej wartości 25 mln zł.

Po I półroczu grupa Famur osiągnęła przychody na poziomie 500 mln zł, co oznacza wzrost o 49 proc. w porównaniu do I półrocza 2007. W tym samym okresie zysk netto wyniósł 42,3 mln zł i wzrósł o 33 proc. Wartość sprzedaży zagranicznej grupy w I półroczu 2008 stanowiła 44 proc. przychodów i wyniosła 221 mln zł.

Grupa FAMUR jest jednym z największych w Polsce oraz liczącym się na świecie producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa.
Kluczowe spółki grupy to:

Fabryka Maszyn Famur SA – jest spółką-matką Grupy Kapitałowej, która należy do największych w Polsce i na świecie producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Producent kombajnów ścianowych dla górnictwa węgla kamiennego;

Nowosądecka Fabryka Urządzeń Górniczych NOWOMAG SA – producent przenośników zgrzebłowych ścianowych i podścianowych, przenośników do transportu urobku oraz innych urządzeń na potrzeby górnictwa;

Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS SA – kluczowy producent zmechanizowanych obudów ścianowych dla górnictwa;

Fabryka Maszyn Górniczych PIOMA SA – jeden z największych w Europie producentów urządzeń transportowych dla górnictwa kamiennego i brunatnego;

Pioma Odlewnia Sp. z o.o. – znaczący producent odlewów ze staliwa i żeliwa na potrzeby sektora górniczego;

GEORYT Centrum Produkcyjne Sp. z o.o. – producent elementów hydrauliki siłowej, specjalizujący się w projektowaniu i kompletacji układów sterowania hydraulicznego do obudów zmechanizowanych;

Odlewnia Żeliwa Śrem SA – jeden z największych w Polsce producentów odlewów żeliwnych posiadający 9% udziałów w krajowym rynku;

DAMS GmbH – producent elementów sterowania hydrauliką siłową, zajmujący się również montażem i dystrybucją produkowanych sterowań.
www.famur.com.pl

TDJ Investments – firma inwestująca w spółki z branży górnictwa i odlewnictwa oraz szeroko pojętego przemysłu maszynowego. Prowadzi działania w kierunku rozwoju posiadanych podmiotów oraz tworzeniu grup kapitałowych. Posiada 71,28% akcji FAMUR SA oraz 100% udziałów w Grupie ZAMET.
www.tdjsa.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.