Grupa Famur zbuduje nowy zakład w Katowicach

MINING EXPO TON 107

fot: Jarosław Tondos

Spółka z grupy Famur została nagrodzona w konkursie <i> Forum Jakości Quality Interantional 2009 </i>

fot: Jarosław Tondos

Nowy zakład produkcji napędów kombajnów i hydrauliki siłowej zbuduje przed 2011 r. w Katowicach Grupa Famur. Inwestycja ma kosztować ok. 160-200 mln zł.

Jak poinformował w środę podczas odbywającej się w Sosnowcu Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo prezes Famuru Tomasz Jakubowski, inwestycja ma ruszyć jeszcze jesienią. Budowa, która rozpocznie się wiosną przyszłego roku, wraz ze zbrojeniem parku maszynowego mają zakończyć się do końca 2010 r.

Nowy zakład powstanie na terenie istniejącego kompleksu Famuru w Katowicach. Około połowa z 11-hektarów umiejscowionych tam nieruchomości w najbliższym czasie zostanie wyburzona, w ich miejsce mają powstać dwa nowe zakłady. Do nich stopniowo będzie przenoszona produkcja ze starych obiektów.

Przedstawiciele Famuru zaznaczają, że prowadzenie nowych inwestycji ułatwiają im dobre wyniki finansowe. Mimo to, grupa nie zamierza jednak wypłacać dywidendy akcjonariuszom; w najbliższym czasie chce rocznie inwestować na poziomie 175 mln zł. Prócz budowy od podstaw nowych zakładów, już istniejące będą modernizowane.

Jakubowski podkreślił też, że grupa nie wyklucza nowych zakupów. \"Interesujemy się Remagiem. Nasza filozofia zakłada budowę bardzo silnej grupy - od ściany do skipu. Jeśli coś będzie w arsenale, który umożliwi nam dywersyfikację naszych działań, będziemy inwestowali\" - powiedział prezes.

Oferta Grupy Famur, oprócz systemów wydobywczych i transportowych, ma rozwijać się przede wszystkim o elektronikę - systemy zarządzania eksploatacją węgla umożliwiające zdalną diagnostykę urządzeń, a także systemy geosejsmiki. Obok tradycyjnych rynków eksportowych - Rosji i Czech, grupa chce sprzedawać maszyny do Chin, Kazachstanu, Indii czy na Ukrainę.

Według Jakubowskiego, najpóźniej na początku przyszłego roku powinno dojść do finalizacji wspólnego z Kopexem kontraktu na rynek chiński. Może to być podstawą dla dalszej współpracy obu tych firm. Przedstawiciele Famuru uważają, że byłaby ona celowa np. przy przejęciu katowickiej spółki Remag - producenta kombajnów chodnikowych, których obaj potentaci nie mają w ofercie.

Według informacji zarządu Grupy Famur, jej przychody w pierwszym półroczu tego roku przekroczyły 500 mln zł, w tym okresie jej zysk netto wyniósł 42,3 mln zł. W całym 2007 r. przychody przekroczyły 909 mln zł, a zysk netto osiągnął 115 mln zł. Ponad 50 proc. przychodów Grupy pochodzi z eksportu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.