Grupa Famur: spółki Zamet Industry i PGO zadebiutują na giełdzie

Banknoty gielda logos

fot: ARC

Na długoterminowe prognozy wpływ będzie miała przede wszystkim sytuacja na rynku stali. Jak będzie dobra, to akcje JSW mogą po roku kosztować prawie 185 zł...

fot: ARC

W poniedziałek, 11 bm. akcje Zamet Industry i Polskiej Grupy Odlewniczej (PGO) - spółek wydzielonych z Grupy Famur - zadebiutują na Giełdzie Papierów Wartościowych. Oferta publiczna 96,3 mln akcji Zamet Industry oraz 96,3 mln akcji PGO była elementem strategii Grupy, opierającej się na wydzieleniu tych podmiotów jako niezależnych grup kapitałowych, działających w komplementarnych segmentach sektora przemysłowego.

Podział został zrealizowany w formie wypłaty dywidendy, składającej się z dwóch części: rzeczowej - płatnej akcjami dwóch wprowadzanych na giełdę spółek (PGO SA oraz Zamet Industry SA), a także gotówkowej - uzupełniającej płatności na poczet podatku od dywidendy.

Wypłacona w dniu 6 września 2011 r. dywidenda - o łącznej wartości niemal 300 mln zł - to znacząca część (ponad 88proc.) zysków Famuru za lata 2006-2010. Kwota dywidendy za akcję wyniosła 0,62 zł.

Od 10 października na GPW będą notowane trzy odrębne grupy: Famur SA, PGO SA i Zamet Industry SA, przy zachowaniu dotychczasowej struktury akcjonariatu. Tym samym nowatorski na polskim rynku kapitałowym proces podziału przez wypłatę dywidendy został zakończony.

- Grupy Zamet i PGO to doskonale i niezależnie i szybko rozwijające się podmioty. Ich upublicznienie pozwoli akcjonariuszom na dywersyfikację portfela, przy jednoczesnym podwyższeniu płynności walorów. Zrealizowany przez nas proces był maksymalnie przejrzysty i korzystny dla akcjonariuszy. Mam nadzieję, że w tym nowatorskim procesie kapitałowym staniemy się wzorem dla innych spółek notowanych na GPW - powiedział Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.

Głównym celem podziału była koncentracja Famuru na działalności w zakresie produkcji maszyn górniczych. Grupa - w segmencie górniczym (działalność kontynuowana), czyli bez uwzględniania obrotów wydzielanych grup PGO i Zamet Industry - osiągnęła po I półroczu 2011 roku przychody w wysokości 403 mln zł, czyli o ponad 63 proc. więcej w porównaniu do I półrocza 2010. Wynik netto Grupy na działalności kontynuowanej wyniósł 52,8 mln zł, co oznacza wzrost o 65 proc. względem tego samego okresu roku poprzedniego. Całkowity zysk netto przypisany akcjonariuszom podmiotu dominującego za I półrocze 2011 uwzględniający wyniki wydzielanych spółek wyniósł 70,6 mln zł.

Upublicznienie wyodrębnionych grup kapitałowych pozwala na uzyskanie rzeczywistej wyceny rynkowej poszczególnych spółek. Otwiera także możliwość przeprowadzania nowych emisji akcji i pozyskiwania finansowania na konkretne przedsięwzięcia rozwojowe. Ponadto, wydzielone grupy kapitałowe zyskują dodatkowe zdolności akwizycyjne i kredytowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.