GreenEvo: polskie zielone technologie z misją

1324049459 korolec wiceminister gosp mg gov pl

fot: mg.gov.pl

- Przed nami w tym roku posiedzenie rady środowiskowej, które będzie okazją do podsumowania działań związanych z realizacją naszych priorytetów środowiskowych w czasie prezydencji - powiedział minister środowiska Marcin Korolec

fot: mg.gov.pl

Polskie innowacyjne technologie środowiskowe, wyłonione w ramach projektu GreenEvo, rozpoczynają zagraniczne misje handlowe -  poinformowało portal góniczy biuro prasowe Ministerstwa Środowiska.  Wśród 11 państw, które odwiedzą, znajdują się m.in.: Rosja, Malezja i Chile.

Celem misji handlowych jest promocja polskich zielonych technologii na rynku międzynarodowym oraz nawiązanie współpracy biznesowej. Na misje pojadą laureaci wszystkich trzech dotychczasowych edycji organizowanego przez Ministerstwo Środowiska konkursu GreenEvo - łącznie 40 firm. Odwiedzą oni: Algierię, Azerbejdżan, Chorwację, Chile, Kazachstan, Malezję, Mołdawię, Rosję, Turcję, Ukrainę i Wietnam.

Firmy spotkają się z lokalnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami administracji państwowej i samorządowej. W ramach projektu zaplanowano także udział przedsiębiorców w trzech międzynarodowych wydarzeniach dotyczących zielonych technologii.

- Na misje handlowe z firmami GreenEvo jedziemy w konkretnym celu. Chcemy pokazać, że polskie technologie środowiskowe są innowacyjne, nowoczesne i mogą śmiało konkurować z największymi globalnymi dostawcami w tym obszarze. To w czym pomagamy, to m.in. wsparcie rządowe i pośrednictwo w kontaktach - to na tym rynku niezbędne do łączenia partnerów z dotąd odległych biznesowo obszarów. Ponadto, każda zagraniczna transakcja naszych rodzimych, ekologicznych firm to dołożenie polskiej cegiełki do budowy globalnej zielonej gospodarki. Jestem przekonany, że misja okaże się sukcesem i wygeneruje w niedalekiej przyszłości wiele kontaktów biznesowych - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Rozwiązania firm działających w ramach GreenEvo już teraz z powodzeniem funkcjonują na całym świecie. Przykładem jest m.in. T-Technology należąca do przedsiębiorstwa Technologie Ekologiczne - Zbigniew Tokarz, która służy do przeróbki odpadów z tworzyw sztucznych na paliwa płynne i energię elektryczną. Rozwiązanie jest już z powodzeniem stosowane m.in. na Słowacji, w Indiach i Tajlandii. Innym przykładem jest opracowana przez firmę Biogradex technologia oczyszczania ścieków - zastosowana m.in. w wiosce olimpijskiej w Pekinie.

Polskie rozwiązania środowiskowe działają także w najbardziej zaawansowanych technologicznie krajach, jak Japonia. Laureat GreenEvo - firma PP-EKO rozpoczęła tam właśnie pilotażowy projekt wdrożenia technologii ROVAPO® do produkcji czystej wody technologicznej ze ścieków przemysłowych. Kontrakt ten ułatwi firmie wejście na kolejne rynki azjatyckie.

GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii to autorski projekt Ministerstwa Środowiska. Jego celem jest pomoc w promocji i międzynarodowym transferze polskich technologii środowiskowych. Co roku firmy zgłaszają do udziału w przedsięwzięciu nowe, innowacyjne rozwiązania. Te następnie oceniają niezależni eksperci, wybierając laureatów. Uczestnictwo w projekcie i marka GreenEvo gwarantuje firmom, między innymi, szkolenia i usługi doradcze oraz pomoc w udoskonalaniu oferty tak, by jak najlepiej zaspokajać oczekiwania zagranicznych kontrahentów. Skuteczność programu potwierdzają sukcesy przedsiębiorców biorących w nim udział. Laureaci dwóch zakończonych edycji GreenEvo poprawili średnio o ponad 30 proc. swoje wyniki finansowe, a ponad połowa z nich zwiększyła zatrudnienie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.