GreenEvo: szansa dla innowacyjnych i ekologicznych firm

fot: ARC

Rozwiązania polskich przedsiębiorców, działających w ramach GreenEvo, służą między innymi do utylizacji niebezpiecznych odpadów w Armenii, czy wytwarzania ekologicznego paliwa w Tanzanii...

fot: ARC

Wyjazdy na zagraniczne misje handlowe, wsparcie instytucji rządowych na całym świecie, szkolenia marketingowe to tylko przykłady działań, które obejmą laureatów konkursu Ministerstwa Środowiska - GreenEvo. 2 stycznia rusza czwarta już edycja przedsięwzięcia - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu.

- Zapraszamy polskie innowacyjne firmy. To doskonała szansa na promocję swoich technologii na międzynarodowych rynkach - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii to zapoczątkowany i prowadzony dla polskich przedsiębiorców projekt Ministerstwa Środowiska, który wyszukuje najlepsze technologie sprzyjające ochronie środowiska i wspiera ich międzynarodowy transfer. Co roku polskie firmy zgłaszają do udziału w przedsięwzięciu, w ramach konkursu, nowe, innowacyjne rozwiązania. Te następnie oceniają niezależni eksperci, wybierając laureatów.

W tym roku odbędzie się już 4. edycja programu GreenEvo. Konkurs dla przedsiębiorców rusza 2 stycznia. Firmy mogą zgłaszać swoje rozwiązania w 8 kategoriach: odnawialne źródła energii, przyjazne dla środowiska rozwiązania dla przemysłu wydobywczego, systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym, technologie sprzyjające ochronie klimatu, technologie wspierające gospodarkę odpadami, technologie wodno-ściekowe, technologie niskoemisyjnego transportu oraz w zakresie rozwiązań wspierających oszczędność energii i materiałów, w tym budownictwa pasywnego.

Kategorie: technologie niskoemisyjnego transportu oraz budownictwo pasywne są nowością w 4. edycji konkursu.

- Zarówno transport, jak i budownictwo, w tym szczególnie ogrzewanie budynków odpowiadają za bardzo dużą część emisji CO2 do atmosfery. Z tego względu zdecydowaliśmy, iż w naszym konkursie nie może zabraknąć technologii sprzyjających redukcji gazów cieplarnianych. Rozwiązania GreenEvo mają wspierać m.in. budowę gospodarek niskoemisyjnych. Liczmy na ciekawe technologie w tym obszarze - mówi Agnieszka Kozłowska-Korbicz, koordynator projektu z ramienia Ministerstwa Środowiska.

Firma, która zdecyduje się na udział w konkursie, musi nadesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, który razem z regulaminem dostępny jest od 2 stycznia na stronie www.greenevo.gov.pl. Termin zgłoszenia upływa 18 lutego.

Zwycięstwo w GreenEvo to liczne korzyści dla firm. Wśród nich znajdują się m.in.: uczestnictwo w misjach gospodarczych wraz z przedstawicielami polskiego rządu, bezpłatne szkolenia ze sprzedaży, ochrony własności intelektualnej oraz dostępnych ścieżek finansowania, produkcja indywidualnych filmów promocyjnych o każdej z technologii czy stałe wsparcie ze strony ekspertów projektu GreenEvo. "Wachlarz działań dla laureatów GreenEvo układany jest tak, by jak najlepiej przygotować firmy do promocji na międzynarodowych rynkach. Oferujemy przedsiębiorcom szkolenia i usługi doradcze oraz pomoc w udoskonalaniu oferty, by spełniała ona oczekiwania zagranicznych kontrahentów. Traktujemy każdą z firm indywidualnie i wspieramy ich rozwój na rynkach zagranicznych" - mówi Agnieszka Kozłowska-Korbicz.

Dotychczasowe wyniki projekt Greenevo pokazują, że warto wziąć udział w przedsięwzięciu. Dla przykładu, w 2011 roku przychody firm, które uczestniczyły w projekcie wzrosły średnio o ponad 30 proc.,
a z działalności eksportowej aż o blisko 60 proc.

Rozwiązania firm działających w ramach GreenEvo z powodzeniem funkcjonują na całym świecie. Przykładem jest m.in. T-Technology należąca do przedsiębiorstwa Technologie Ekologiczne - Zbigniew Tokarz, która służy do przeróbki odpadów z tworzyw sztucznych na paliwa płynne. Rozwiązanie jest już z powodzeniem stosowane m.in. na Słowacji, w Indiach i Tajlandii. Innym przykładem jest opracowana przez firmę Biogradex technologia oczyszczania ścieków, zastosowana m.in. w wiosce olimpijskiej w Pekinie. Polskie rozwiązania środowiskowe działają także w najbardziej zaawansowanych technologicznie krajach, jak Japonia. Laureat GreenEvo - firma PP-EKO rozpoczęła tam pilotażowy projekt wdrożenia technologii ROVAPO® do produkcji czystej wody technologicznej ze ścieków przemysłowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.