GreenEvo : paliwo z reklamówek i inne tego rodzaju pomysły

fot: ARC

Oto jedna z wyróżnionych technologii

fot: ARC

Ekologiczne paliwo z toreb foliowych? Tani i szybki w budowie dom pasywny? To nie fikcja. To polskie, innowacyjne technologie środowiskowe wyłonione w ramach projektu GreenEvo Ministerstwa Środowiska. Te i inne rozwiązania rozpoczęły właśnie kolejne misje handlowe.

Niebawem firmy odwiedząAlgierię, Malezję, Ukrainę i Wietnam. Misje te mają promować polskie zielone technologie na rynku międzynarodowym oraz nawiązanie współpracy biznesowej. W październiku harmonogram wyjazdów jest bardzo napięty. Na początek zaplanowano spotkania z wietnamskimi przedsiębiorcami. Następnie, od 10 od 13 października polskie firmy zauczestniczą w III Międzynarodowych Targach i Konferencji Zielonych Technologii i Produktów Ekologicznych - IGEM 2012 obywających w Kuala Lumpur (Malezja). Dzień później na laureatów GreenEvo czekają Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnych i Trwałego Rozwoju - ERA 2012. Odbędą się one w Oranie (Algieria) w dniach od 14 do 17 października. W tym miesiącu przedsiębiorcy odwiedzą jeszcze Kijów na Ukrainie, gdzie planowane jest spotkanie z działającymi tam przedsiębiorcami.

- Misje handlowe służą konkretnemu celowi. Chcemy pokazać, że program GreenEvo to grupa firm innowacyjnych, oferujących doskonałe rozwiązania środowiskowe, które mogą być atrakcyjne dla kontrahentów na całym świecie. Jestem przekonany, że misja okaże się sukcesem i wygeneruje w niedalekiej przyszłości wiele kontaktów biznesowych, jak miało to miejsce do tej pory - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Podczas październikowych misji handlowych zostanie zaprezentowanych szereg rozwiązań GreenEvo. Wśród nich znajduje się technologia firmy Izodom. Dostarcza ona kompletnych elementów do szybkiej budowy domów energooszczędnych i pasywnych - od fundamentów, poprzez ściany, aż po sam dach. Rozwiązanie jest obecnie stosowane m.in. w Arabii Saudyjskiej. Kolejna technologia, która będzie prezentowana podczas misji, to T-Technology należąca do przedsiębiorstwa Technologie Ekologiczne - Zbigniew Tokarz. Rozwiązanie służy do przeróbki odpadów z tworzyw sztucznych na paliwa płynne i jest obecnie stosowane m.in. na Słowacji, w Indiach i Tajlandii. Firma Biogradex pokaże z kolei technologię ekologicznego oczyszczania ścieków. Dotychczas została ona zastosowana m.in. w wiosce olimpijskiej w Pekinie.

GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii to autorski projekt Ministerstwa Środowiska. Jego celem jest pomoc w promocji i międzynarodowym transferze polskich technologii środowiskowych. Co roku firmy zgłaszają do udziału w przedsięwzięciu nowe, innowacyjne rozwiązania. Te następnie oceniają niezależni eksperci, wybierając laureatów. Uczestnictwo w projekcie i marka GreenEvo gwarantuje firmom, między innymi, szkolenia i usługi doradcze oraz pomoc w udoskonalaniu oferty tak, by jak najlepiej zaspokajać oczekiwania zagranicznych kontrahentów. Skuteczność programu potwierdzają sukcesy przedsiębiorców biorących w nim udział. Laureaci dwóch zakończonych edycji GreenEvo poprawili średnio o ponad 30 proc. swoje wyniki finansowe, a ponad połowa z nich zwiększyła zatrudnienie.

Kolejne misje handlowe laureatów GreenEvo już w listopadzie. Firmy odwiedzą wówczas Chile, Rosję i Turcję.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.