Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 161.99 USD (+0.07%)

Srebro

85.27 USD (-0.13%)

Ropa naftowa

93.72 USD (+3.30%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.43%)

Miedź

5.89 USD (+0.02%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 161.99 USD (+0.07%)

Srebro

85.27 USD (-0.13%)

Ropa naftowa

93.72 USD (+3.30%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.43%)

Miedź

5.89 USD (+0.02%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

GreenEvo: laureaci odnoszą sukcesy

Korolec wiceminister gosp mg gov pl

fot: mg.gov.pl

- Przed nami w tym roku posiedzenie rady środowiskowej, które będzie okazją do podsumowania działań związanych z realizacją naszych priorytetów środowiskowych w czasie prezydencji - powiedział minister środowiska Marcin Korolec

fot: mg.gov.pl

Laureaci programu GreenEvo promującego za granicą polskie zielone technologie o 30 proc. zwiększyli swoje obroty i o 60 proc. przychody z eksportu - powiedział wiceminister środowiska Marcin Korolec. Poinformował, że ruszył nabór do 5. już edycji tego konkursu.

Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej i wiceminister środowiska Marcin Korolec podkreślił, że program ma za zadanie wyłonienie najlepszych, innowacyjnych polskich technologii środowiskowych, które następnie będą promowane na rynkach zagranicznych.

- Jest to unikalny konkurs, skierowany głównie do sektora MŚP. GreenEvo jest także międzynarodową uznaną i rozpoznawalną marką - ocenił Korolec.

Program w 2013 r. został laureatem prestiżowej Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego EPSA 2013. Wiceminister przypomniał, że GreenEvo było promowane także podczas listopadowego szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie. Zostało również pozytywnie odebrane podczas Szczytu Ziemi w Rio w 2012r.

- Przedstawiciele brazylijskiej administracji zwrócili się do nas o to by podczas Szczytu używać loga i know-how konkursu. Chcieli go skopiować u siebie - dodał.

Do tej pory w czterech edycjach programu wyłoniono 48 firm-laureatów. Wiceminister poinformował, że według danych resortu, w latach 2010-2011 średni wzrost obrotów tych przedsiębiorstw wyniósł ponad 30 proc. Laureaci odnotowali także wzrost przychodów z eksportu o ponad 60 proc. Połowa firm zwiększyła zatrudnienie, jedna czwarta z nich dokonała zgłoszeń patentowych, a blisko 20 proc. uruchomiło nowe zakłady produkcyjne. Dwa przedsiębiorstwa są notowane na rynku New Connect.

- Na program mamy ok. 3 mln zł. Tak pozytywne wyniki firm są efektem dobrego wydawania publicznych pieniędzy, które później przedkładają się na realną gospodarkę i rozwój sektora MŚP - ocenił Korolec.

Wiceminister wyjaśnił, że laureaci programu mogą liczyć na pomoc resortu środowiska, gospodarki i spraw zagranicznych w dotarciu do zagranicznych kontrahentów. Eksperci ministerstw pomagają firmom np. jak badać dany rynek, czy jak prezentować swoje projekty. Kluczowym elementem jest udział firm w zagranicznych misjach handlowych.

Korolec poinformował, że w 2014 roku głównymi kierunkami misji handlowych GreenEvo będą Azja i Afryka.

- Są to szybko rozwijające się rynki, na których z powodzeniem mogą konkurować polscy przedsiębiorcy. Szczególnie interesujące są: Mongolia, Iran, Senegal czy Wietnam - powiedział.

Wiceminister poinformował, że tegoroczne misje planowane są także m.in. na Ukrainie, w Rosji, w Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Etiopii, w USA i na kontynencie południowoamerykańskim.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.