Grad o umowie operatorskiej na zarządzanie polskim odcinkiem Jamału

Minister skarbu Aleksander Grad zapewnił, że umowa operatorska na zarządzanie polskim odcinkiem gazociagu jamalskiego posiada wszystkie niezbędne zapisy z punktu widzenia prawa europejskiego i polskiego.

Minister skarbu, pytany, czy jego resort prześle jeszcze w czwartek umowę operatorską, której domaga się od nas Komisja Europejska, powiedział, że nie jest właściwym adresatem tego pytania. Jednocześnie zapowiedział, że w przyszłym tygodniu do Brukseli pojadą wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Marek Woszczyk. - Będą mieli ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, które uspokoją Komisje Europejską - dodał.

Podkreślił, że umową dysponuje URE odpowiedzialny za europejskie i krajowe prawo energetyczne, który ocenił ją jako zgodną z prawem europejskim. - Ja również potwierdzam, że wszystkie postulaty i oczekiwania Komisji Europejskiej zgłoszone podczas negocjacji w Moskwie, znalazły odzwierciedlenie w tej umowie - powiedział.

- Dzisiaj, z punktu widzenia prawnego, a także tego, że umowy między spółkami mają charakter poufny, nie są przez nas wysłane (do KE) - zaznaczył Grad.

Podkreślił, że opinia URE w sprawie umowy operatorskiej jest pozytywna. Zaznaczył, że Urząd ten działa w "pewnym sensie" w imieniu KE i stoi na straży prawa.

Tymczasem polska eurodeputowana Lena Kolarska-Bobińska przekazała w czwartek, że komisarz ds. energii Guenther Oettinger do końca dnia czeka na przesłanie mu umowy operatorskiej ws. zarządzania Jamałem. Ma też żal, że nie będzie go przy podpisaniu umowy na dostawy gazu z Rosjanami.

- Komisarz powiedział mi wprost, że do końca dnia czeka na pokazanie mu umowy. Wtedy KE może w trzy godziny sprawdzić istotne jej fragmenty i ją zatwierdzić. Niepokoi go także pośpiech, z jakim ma być podpisane polsko-rosyjskie porozumienie gazowe - powiedziała Kolarska-Bobińska.

Jak dodała, komisarz Oettinger ma być w Warszawie 4 listopada; sądził, że to dobry moment na podpisanie porozumienia polsko-rosyjskiego w jego obecności.

Podpisanie porozumienia przez wicepremiera Rosji Igora Sieczina oraz wicepremiera Waldemara Pawlaka ma nastąpić w piątek w Warszawie.

KE od kilku dni domaga się od Polski ujawnienia projektu umowy w sprawie zarządzania polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System. Za brak niezależnego operatora Jamału grozi polskiemu rządowi pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja przekonuje, że przesyłając umowę Polska mogłaby tego uniknąć i udowodnić, że Gaz-System jako niezależny operator zagwarantuje wymagany w prawie unijnym dostęp do Jamału stronom trzecim, pełną przejrzystość zarządzania i stawek.

Ponieważ KE nie dostała jeszcze nowej umowy operatorskiej zawartej między spółkami Gaz-System a EuRoPol Gaz, to nie może dać zielonego światła na całe porozumienie międzyrządowe Polska-Rosja i potwierdzić jego zgodności z prawem UE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.