Grad: idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w UE

- Idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w ramach Unii Europejskiej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister skarbu Aleksander Grad.

Dodał, że w Polsce to bezpieczeństwo jest realizowane m.in. poprzez budowę terminalu LNG i planowane elektrownie jądrowe.

- Idea bezpieczeństwa energetycznego (...) w ramach krajów członkowskich UE wymaga solidarności i też pewnej uczciwości w pojmowaniu tego bezpieczeństwa, nie tylko we własnym kraju. (...) Z tym jest dzisiaj jeszcze duży kłopot - powiedział Grad. Dodał, że w tym zakresie Polska zrobiła jednak duży postęp.

Grad mówił też o terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG, który ma powstać w 2014 roku w Świnoujściu. Jak zaznaczył, inwestycja ta jest "prawdziwą dbałością o bezpieczeństwo energetyczne Polski".

Jednocześnie minister jest krytyczny wobec tego, że przez lata nie inwestowano w rozbudowę magazynów na gaz.

- Był z tym kłopot. Brakowało odwagi w podejmowaniu decyzji i pewnej osłony dla tego typu decyzji, źródeł finansowania - powiedział. Dodał, że te inwestycje są jednak realizowane obecnie.

Zaznaczył, że z bezpieczeństwem energetycznym ma też związek decyzja rządu o budowie dwóch elektrowni jądrowych w Polsce.

- PGE za to odpowiada, a minister Skarbu Państwa w ramach nadzoru właścicielskiego zobowiązany jest (...) przypilnować tego projektu. Po stronie PGE jest wszystko zrobione, aby ten termin, który był pierwotnie założony, mógł być zrealizowany - podkreślił.

Zgodnie z nowym harmonogramem, pierwszy blok elektrowni jądrowej ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Początkowo rząd zakładał, że będzie to 2020 rok.

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam, spółki należącej do SP, mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym wskazał na inwestycje spółki, w tym: 1000 km nowych gazociągów przesyłowych w Polsce do 2014 roku, gazowe połączenia transgraniczne (Polska-Czechy, Polska-Niemcy) i gazoport LNG. "

- To są inwestycje o ogromnym zakresie, dotychczas nie realizowane w takiej skali w Polsce - powiedział.

Zdaniem Chadama, dzięki nim Polska zwiększy do 2011/2012 roku o ok. 1 mld m sześc. możliwości importu gazu z innych źródeł niż kierunek wschodni. Od połowy 2014 roku będzie można sprowadzać 5 mld m sześc. gazu rocznie przez terminal LNG w Świnoujściu.

Gaz-System realizuje projekty inwestycyjne za 8 mld zł. Budowa terminalu LNG będzie kosztowała 2,41 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r.