Grabowski: umowa w sprawie unijnego programu w ciągu miesiąca

fot: ARC

578,1 mln euro trafi trafi do Polski z tzw. funduszy norweskich

fot: ARC

Umowa między Ministerstwem Środowiska a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie wdrażania unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" będzie zawarta w ciągu miesiąca - poinformował szef resortu środowiska Maciej Grabowski.

Jak wyjaśnił, trwają jeszcze ustalenia dotyczące zadań, które mogłyby realizować fundusze wojewódzkie i w jakiej roli miałyby one występować. Ale - dodał - nie miał wątpliwości, że to NFOŚiGW będzie główną instytucją wdrażającą program w obszarze ochrony środowiska.

- W ciągu miesiąca ostateczny kształt wdrażania Programu Operacyjnego +Infrastruktura i Środowisko+ będzie zatwierdzony przez minister Marię Wasiak. Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju i jeszcze negocjujemy różne szczegóły - powiedział minister.

Według niego po ustaleniu tych szczegółów NFOŚiGW będzie gotowy do podpisania umowy. - Myślę, że to nastąpi w ciągu najbliższego miesiąca - dodał.

Rzecznik NFOŚiGW Witold Maziarz przekazał, że Fundusz ze zniecierpliwieniem czeka na decyzje w sprawie programu. Wyraził przekonanie, że "to kwestia najbliższego czasu".

Z budżetu unijnej polityki spójności na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać 82,5 mld euro. Budżet programu "Infrastruktura i Środowisko" wynosi 27,41 mld euro - najwięcej ze wszystkich programów operacyjnych.

W perspektywie finansowej 2007-2013 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkie fundusze wdrażały pięć osi priorytetowych programu "Infrastruktura i Środowisko". Dotyczyły one gospodarki wodno-ściekowej, gospodarowania odpadami i ochrony powierzchni ziemi, zarządzania zasobami i przeciwdziałania zagrożeniom środowiska, działaniami dostosowującymi przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska oraz - częściowo - infrastruktury energetycznej przyjaznej środowisku i efektywności energetycznej.

Komisja Europejska dotychczas zatwierdziła pięć z sześciu polskich programów operacyjnych na lata 2014-2020: program "Pomoc Techniczna", program "Polska Cyfrowa", program "Infrastruktura i Środowisko", program "Wiedza, Edukacja i Rozwój" i ponadregionalny program dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego "Polska Wschodnia".

Wciąż czeka na zatwierdzenie KE program "Inteligentny Rozwój".

Programami krajowymi zarządzać będzie minister infrastruktury i rozwoju, inne resorty jako instytucje pośredniczące będą m.in. organizowały konkursy, wyłaniały projekty i zawierały umowy na unijne dofinansowanie. Regionalne programy operacyjne przygotowywały samorządy województw. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.