GPW: od 23 września więcej spółek w indeksie WIG

1358423339 maciejewski

fot: GPW

Adam Maciejewski pracuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1994 r.

fot: GPW

Giełda Papierów Wartościowych od 23 września rozpocznie publikację nowych indeksów, WIG 30 i WIG 30 TR.

Zwiększenie spółek w głównym indeksie spowoduje zwiększenie liczby uczestników w indeksie średnich oraz małych spółek, w związku z czym od marca 2014 r. GPW rozpocznie publikację indeksów WIG 50 i WIG 100.WIG 30 będzie obejmował trzydzieści największych i najbardziej płynnych spółek. Będzie indeksem cenowym. W jego skład ma wejść nie więcej niż siedem spółek z jednej branży, a udział jednej spółki w kapitalizacji indeksu będzie ograniczony do 10 proc.

WIG 30 TR będzie indeksem dochodowym, więc przy jego obliczaniu będą uwzględniane nie tylko ceny zawartych transakcji, ale także dochody z dywidend i praw poboru.

Harmonogram zmian zakłada, że indeks WIG 20 będzie publikowany do końca grudnia 2015 r.

- Wprowadzenie zmian w głównych indeksach ma na celu lepsze odzwierciedlenie stanu i wielkości naszego rynku oraz stymulowanie jego rozwoju. Skutkiem powinno być zwiększenie płynności na rynku akcji oraz, w dłuższym terminie, ożywienie na rynku instrumentów pochodnych - powiedział na konferencji Adam Maciejewski, prezes GPW.

Rozszerzenie portfela głównego indeksu na GPW spowoduje również zwiększenie liczby uczestników w indeksie średnich spółek - mWIG40 oraz w indeksie małych spółek - sWIG80. Od marca 2014 r. GPW rozpocznie publikację indeksów WIG 50 i WIG 100. Oba indeksy będą indeksami cenowymi.

Wprowadzone zmiany w głównych indeksach spowodują modyfikacje w zakresie istniejących instrumentów pochodnych na indeksy giełdowe. Indeks WIG 30 będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych oraz opcji i docelowo zastąpi obecnie notowane kontrakty oraz opcje na WIG 20. Indeks WIG 50 będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych i docelowo zastąpi obecnie notowane kontrakty terminowe na indeks mWIG40.

Proces migracji z obecnie notowanych indeksowych instrumentów pochodnych na nowe rozpocznie się pod koniec 2014 r. i zakłada przez pewien okres równoległe notowanie instrumentów pochodnych na obecne i nowe indeksy. Proces migracji instrumentów pochodnych (kontraktów oraz opcji) na indeks WIG 30 może potrwać do września 2015 r., a kontraktów na indeks WIG 50 do czerwca 2015 r.

GPW w czwartek 8 sierpnia planuje podać skład indeksu WIG 30.

- Potencjalni kandydaci do indeksu WIG 30 wyselekcjonowani na podstawie płynności i kapitalizacji to: Alior, AmRest, Azoty Tarnów, Budimex, CCC, Cyfrowy Polsat, Echo, Enea, Getin Noble, GPW, ING BSK, LPP, Millennium, Netia i TVN - wymienił Maciejewski. - WIG 30 zwiększy zainteresowanie inwestorów oraz analityków akcjami nowych spółek w indeksie, co przełoży się na wzrost obrotów na tych spółkach.

Prezes poinformował, że z symulacji wynika, iż udział dziesięciu ostatnich spółek w kapitalizacji indeksu WIG 30 będzie taki sam jak dziesięciu ostatnich spółek w indeksie DAX 30 i wyniesie 10 proc.

Największy udział w WIG 30 będą miały banki (32 proc.), branża paliwowa (14,8 proc.), surowcowa (12,8 proc.), ubezpieczeniowa (10 proc.) i energetyczna (9,6 proc.).

We wrześniu GPW planuje wprowadzić jeszcze jedną istotną zmianę. Zwiększeniu ulegnie mnożnik w kontraktach terminowych na WIG 20 z 10 zł na 20 zł. Docelowo kontrakty na WIG 20 będą zastąpione kontraktami na WIG 30.

W wyniku zmiany mnożnika wartość nominalna kontraktu oraz wartość minimalnej zmiany kursu kontraktu wzrośnie dwukrotnie i wynosić będzie 20 zł.

Migracja na kontrakty z nowym mnożnikiem ma następować stopniowo. Harmonogram przewiduje okres równoległego notowania kontraktów z mnożnikiem 10 zł i kontraktów z mnożnikiem 20 zł. Wraz z wygaśnięciem wrześniowej serii kontraktów z mnożnikiem 10 zł do obrotu giełdowego nie zostanie wprowadzona kolejna seria tych kontraktów. Ostatnią serią kontraktów obecnie notowanych z mnożnikiem 10 zł będzie seria FW20M14. Zakończenie migracji na nowe kontrakty planowane jest najpóźniej do 20 czerwca 2014 r.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".