Gospodarka: Lotnisko Katowice należy do największych portów regionalnych w Polsce

fot: Materiały prasowe

Przepustowość rozbudowanego terminala B wzrosła o 100 proc. - z 2 mln pasażerów do 4 mln pasażerów

fot: Materiały prasowe

Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT zainaugurował w sobotę połączenie czarterowe z lotniska Katowice do Varadero na Kubie. To czwarte bezpośrednie dalekodystansowe połączenie, uruchomione w tym roku z Katowic. Na przyszły rok port zapowiada czartery w kolejnych dalekich kierunkach.

Pyrzowickie lotnisko, gdzie po dziesięciu miesiącach tego roku udział czarterów w ruchu ogółem wyniósł 60 proc., jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych.

Prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik podkreślił w sobotę, iż w ramach realizacji przyjętej strategii rozwoju, port od lat tworzy przyjazne otoczenie m.in. do rozwoju czarterów.

- Ściśle współpracujemy z biurami podróży i liniami lotniczymi. Wspieramy promocję nowych kierunków, pomagamy w kwestiach operacyjnych, a co najważniejsze - ciągle rozbudowujemy infrastrukturę, dzięki czemu Katowice Airport to port bez ograniczeń. W 2022 r. spodziewamy się dalszego rozwoju bezpośrednich dalekodystansowych połączeń czarterowych z naszego lotniska - powiedział prezes.

Uruchomione w sobotę bezpośrednie rejsy do Varadero na Kubie będą odtąd realizowane raz w tygodniu na zlecenie biura podróży Rainbow. Kierunek obsługiwany jest 252-miejscowym Boeingiem 787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT.

Varadero to czwarte bezpośrednie dalekodystansowe połączenie czarterowe, które wystartowało z Katowice Airport w 2021 r. Na przełomie lutego i marca br. PLL LOT, również na zlecenie biura Rainbow, rozpoczął cotygodniowe loty do Cancun w Meksyku i Puerto Platy w Dominikanie. Z kolei biuro podróży TUI oferuje z Pyrzowic (także lotowskim Dreamlinerem) wyloty na wakacje do Punta Cany w Dominikanie. Kierunek obsługiwany jest co dziesięć lub jedenaście dni.

W tegorocznym sezonie zimowym, z pyrzowickiego lotniska dostępnych jest 19 połączeń czarterowych do 12 państw. Po cztery kierunki biura podróży oferują na Wyspy Kanaryjskie (Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote i Teneryfa) oraz do Egiptu (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh i Taba); dwa dostępne są do Dominikany (Puerto Plata i Punta Cana) oraz po jednym do Maroka (Agadir), Omanu (Salala), Portugalii (Madera), Kenii (Mombasa), Kuby (Varadero), Meksyku (Cancun), Tanzanii (Zanzibar), Turcji (Antalya) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj).

W czasie największego kryzysu w historii branży lotniczej, wywołanego przez pandemię koronawirusa, na lotnisku Katowice rola przewozów czarterowych wzrosła. W przedpandemicznym roku 2019 z 4,84 mln obsłużonych w Pyrzowicach podróżnych, ok. 2 mln (41 proc.) stanowiły osoby podróżujące czarterami. Po dziesięciu miesiącach 2021 r., gdy w ruchu ogółem obsłużono ok. 2 mln pasażerów, udział czarterów wyniósł 60 proc. (ok. 1,2 mln podróżnych).

Lotnisko Katowice należy do największych portów regionalnych w Polsce. W 2019 r. z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku obsłużono 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach cargo.kuba, turystyka

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Piekary Pielgrzymka KZ 7

Abp Przybylski: Kopalnie to miejsce pracy tysięcy ludzi, a za tą pracą stoją górnicze rodziny

Do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przyszły w tradycyjnej pielgrzymce w niedzielę, 31 maja, tysiące młodzieńców i mężczyzn, wśród nich górnicy.  Odbywa się ona cyklicznie w ostatnią niedzielę maja, gromadząc tysiące wiernych, którzy przybywają pieszo, rowerami lub autokarami.

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.