Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 764.01 USD (+0.37%)

Srebro

77.66 USD (+0.84%)

Ropa naftowa

98.01 USD (-1.29%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.48%)

Miedź

6.04 USD (+0.24%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 764.01 USD (+0.37%)

Srebro

77.66 USD (+0.84%)

Ropa naftowa

98.01 USD (-1.29%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.48%)

Miedź

6.04 USD (+0.24%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Gospodarka: Gala Laurów to wyjątkowe wydarzenie w corocznym kalendarzu Regionalnej Izby Gospodarczej

1649167434 steinhoff

fot: RIG

Najważniejsza nagroda - Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji - została wręczona Januszowi Steinhoffowi

fot: RIG

Już po raz 29. odbyła się Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. Kolejny raz nagrodzono wybitnych przedstawicieli samorządów terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorców, reprezentantów świata nauki, kultury, medycyny i polityki. Gala „Laurów” to wyjątkowe wydarzenie w corocznym kalendarzu Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która od 1992 roku pielęgnuje tradycję doceniania i przekazywania podziękowań wybitnym osobowościom za ich wyjątkową publiczną działalność - czytamy w informacji prasowej.

W tym roku wręczenie Laurów odbyło się Czechowicach-Dziedzicach, gdzie mieści się jedna z delegatur Izby. Wydarzenie zostało połączone z wręczeniem wyróżnień przyznawanych przez środowisko czechowickich przedsiębiorców i Burmistrza Miasta i Gminy CzechowiceDziedzice: „Super firma” i „Czechosław 2020”.

Uczestników powitał burmistrz miasta, Marian Błachut.

- Gala jest świętem samorządu gospodarczego i terytorialnego. My samorządowcy doskonale zdajemy sobie sprawę jaką rolę pełnią przedsiębiorcy w funkcjonowaniu naszych gmin. 6 kwietnia obchodzony jest Dzień Przedsiębiorczości. Z tej okazji chciałbym złożyć serdeczne życzenia wszystkim zgromadzonym przedstawicielom biznesu – mówił burmistrz Czechowic-Dziedzic.

W wydarzeniu wieli udział przedstawiciele wielu środowisk. Wśród zgromadzonych znaleźli się: europarlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, duchowieństwa, samorządowcy, prezydenci i burmistrzowie, reprezentanci uczelni wyższych, instytucji regionalnych, jak również zaprzyjaźnionych izb gospodarczych.

- Bardzo się cieszę, że po dwóch latach oczekiwania przyszło nam się spotkać. Widzimy się w wyjątkowej rzeczywistości. Pandemia usiłowała zabić ducha przedsiębiorczości, wydawało się, że to jedno z najgorszych doświadczeń, okazało się, że niestety nie. Za wschodnią granicą w bandycki sposób są mordowani Ukraińcy i niszczone ich domy przez Rosjan. Potrzebujemy wzorców, przewodników i autorytetów, by nasz świat mógł powrócić do normalności. Postaci, które swoim wysiłkiem, kompetencjami oraz doświadczeniem budują dobro i kształtują rzeczywistość i są godne naśladowania. Takie właśnie osoby nagrodzimy w trakcie dzisiejszej Gali – podkreślał Tomasz Zjawiony, prezes RIG w Katowicach.

Laury Umiejętności i Kompetencji są przyznawane przez Kapitułę, którą tworzą przedstawiciele izb gospodarczych Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy, Rybnika i Opola, władz województw śląskiego i opolskiego, reprezentanci środowisk naukowych, kultury i mediów – laureaci minionych edycji.

Platynowe Laury w kategorii: Talent, Praca i Charakter odebrała Beata Drzazga, założycielka i prezes Firmy BetaMed z okazji 20-lecia działalności firmy. W kategorii: Zielona Gospodarka wyróżnienie w imieniu Grupy Veolia odebrał dr hab. Krzysztof Zamasz, prezes Veolia Energy Contracting Poland.

Złote Laury w kategorii: Kobieta Przedsiębiorcza otrzymała Edyta Przybyłek, właścicielka Kancelarii Prawnej IURISCO za wykorzystanie zdolności organizacyjnych i menadżerskich do zbudowania prężnie działającej kancelarii prawnej. W kategorii: Nauka i Innowacyjność Złoty Laur przypadł w udziale firmie SBB Energy.

Złoty Laur w kategorii: Osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm otrzymał Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nagrodą Specjalną „Orła Piastów Śląskich” zostali uhonorowani Prezydent Miasta Katowice, dr Marcin Krupa i prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2016-20.

Najważniejsza nagroda - Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji - została wręczona Januszowi Steinhoffowi, wybitnemu ekspertowi i autorytetowi w sprawach gospodarczych, twórcy nowoczesnych rozwiązań funkcjonowania górnictwa węglowego w Polsce. Nagrodę przyznano za całokształt osiągnięć i zaangażowanie w sprawy gospodarcze regionu i całego kraju. Janusz Steinhoff był w latach 1997–2001 ministrem gospodarki, w okresie 2000–2001 wicepremierem, a także posłem na Sejm trzech kadencji.

Laudację na cześć Diamentowego Laureata wygłosił prof. Jerzy Buzek, zdobywca Diamentowego Lauru 1998. Poseł do Parlamentu Europejskiego podkreślał, że laureata charakteryzuje organiczna praca bez zważania na tytuły i zaszczyty, starania o dobro wspólne, a także elementarne zrozumienie słów: tradycja, solidarność i racja stanu.

Sam nagrodzony w swoim wystąpieniu wspominał okres „Solidarności”, Okrągłego Stołu i pierwszych wyborów do Sejmu Kontraktowego z 1989 roku. Czasy budowy demokratycznego, suwerennego państwa, wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej.

- W tak uroczystym dla mnie dniu, chcę powiedzieć, że to, iż nie popełniłem wielu błędów, zawdzięczam doskonałości moich współpracowników, którym chciałbym serdecznie podziękować. Odbieram tą nagrodę z wielką pokorą, wynikającą z wielkości moich poprzedników. Myślę, że przyszłość Polski będzie efektem naszej roztropności, kontynuacji polityki, którą rozpoczęliśmy na początku lat 90. Będzie w istotnym stopniu zależeć od jakości naszej polityki. Występuję z apelem do współcześnie rządzących, żeby traktowali politykę nie jako cel sam w sobie, tylko jako sposób realizacji swoich marzeń o przyszłości naszej Ojczyzny - apelował Janusz Steinhoff, Laureat Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

CBA w resorcie klimatu zabezpiecza dokumenty dotyczące programu Czyste Powietrze

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek zabezpiecza dokumenty dotyczące programu "Czyste Powietrze"; śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Europejska - przekazał Jacek Dobrzyński. Funkcjonariusze byli m.in. w siedzibie resortu klimatu, co potwierdził rzecznik tego ministerstwa.

Majówka 2026: TOP miejsca i atrakcje na wypoczynek

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku – czas, gdy wiele osób decyduje się na krótki wyjazd, odpoczynek od codziennych obowiązków i zmianę otoczenia.

ZUS przeliczył 219 tys. emerytur i rent czerwcowych. Śląskie z rekordami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Zgodnie z przepisami dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz powiązanych z nimi rent rodzinnych. W województwie śląskim było najwięcej świadczeń do przeliczenia, bo 28,8 tys. Tutaj też średnia podwyżka okazała się wyższa od średniej krajowej.