Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.15 PLN (-3.26%)

KGHM Polska Miedź S.A.

257.20 PLN (-2.02%)

ORLEN S.A.

133.80 PLN (+0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.59 PLN (-8.63%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.92 PLN (-8.53%)

Enea S.A.

21.62 PLN (-7.13%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.35 PLN (+3.28%)

Złoto

4 574.90 USD (-1.70%)

Srebro

69.66 USD (-4.35%)

Ropa naftowa

112.19 USD (+4.68%)

Gaz ziemny

3.10 USD (-0.80%)

Miedź

5.37 USD (-2.72%)

Węgiel kamienny

135.00 USD (-1.46%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.15 PLN (-3.26%)

KGHM Polska Miedź S.A.

257.20 PLN (-2.02%)

ORLEN S.A.

133.80 PLN (+0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.59 PLN (-8.63%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.92 PLN (-8.53%)

Enea S.A.

21.62 PLN (-7.13%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.35 PLN (+3.28%)

Złoto

4 574.90 USD (-1.70%)

Srebro

69.66 USD (-4.35%)

Ropa naftowa

112.19 USD (+4.68%)

Gaz ziemny

3.10 USD (-0.80%)

Miedź

5.37 USD (-2.72%)

Węgiel kamienny

135.00 USD (-1.46%)

Górnik zdał celująco algierski test

Gornik sparing Michal Chwieduk

fot: Michał Chwieduk

Piłkarze Górnika wygrali 2:0 z mistrzem Algierii, co dobrze rokuje drużynie przed inauguracją ekstraklasy

fot: Michał Chwieduk

W generalnej próbie przed inauguracją sezonu Górnik Zabrze pokonał na własnym stadionie mistrza Algierii, MC d\'Alger 2:0 (1:0). Bramki dla zabrzan zdobyli Adrian Świątek i Adam Banaś. Można więc powiedzieć, że utytułowany beniaminek ekstraklasy zdał celująco algierski test.

 

Mecz z mistrzem Algierii był ostatnim sprawdzianem Górnika przed inauguracją sezonu. Drużyna z Afryki okazała się wymagającym przeciwnikiem. Mouloudia, która swego czasu była nawet mistrzem kontynentu (w 1976 roku wygrała Puchar Mistrzów Afryki), obecnie nie ma w składzie wielkich gwiazd. W letniej przerwie klub sprzedał kilku najlepszych piłkarzy, którzy zdecydowali się na grę w Emiratach Arabskich. Ze składu, który w piątkowy wieczór wybiegł na boisko, najbliżej wyjazdu na mundial w RPA był bramkarz Mohammed Lamine Zemmamouche. W ostatniej chwili trener kadry Rabah Sadaane odesłał 25-letniego zawodnika ze zgrupowania.
 

W Zabrzu Zemmamouche zagrał bardzo przyzwoicie, w pierwszej połowie zachował czyste konto. Inna sprawa, że ataki piłkarzy Górnika w pierwszych 45 minutach specjalnie groźne nie były. Największe zagrożenie spowodował strzał głową Mariusza Jopa (33. minuta). Po przerwie gospodarze zagrali agresywniej. Niemal natychmiast dało to efekt - gola zdobył najskuteczniejszy gracz zabrzan w poprzednim sezonie Adrian Świątek.
 

W najbliższy wtorek 3 sierpnia (godz. 18) odbędzie się prezentacja nowego Górnika. Uroczystość będzie miała miejsce w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca i – tak jak zawsze - sala zapełni się do ostatniego miejsca. A 3 dni później zespół Adama Nawałki zainauguruje sezon meczem z Polonią Warszawa.

 

Górnik Zabrze - MC d\'Alger 2:0 (0:0)
1:0 - Świątek 50\'
2:0 - Banaś 83\'

 

Górnik: Nowak (46 Stachowiak) - Bemben (46 Danch), Banaś (89 Kopacz), Jop (88 Mańka), Magiera (87 Marciniak) - Bonin (80 Wodecki), Przybylski (88 Cebula), Kwiek (84 Balat), Sikorski (84 Leszczak) - Świątek (80 Chałas), Zahorski (73 Bębenek).
MC d\'Alger: Zemamoush - Besseghier (46 Mouissi), Babouche (63 Boudebouda), Harkat, Zeddam - Koudri (69 Moumene), Bouchema (81 Daoud), Mokdad (60 Beckheir), Sofiane - Derrag (80 Douadi), Amroun (60 Amour).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Godnie uczczą zamordowanych górników. Centrum Dziewięciu z Wujka zmienia się nie do poznania

Jeszcze w tym roku Śląskie Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z Wujka (ŚCWiS) zamierza rozpocząć drugi etap adaptacji przestrzeni kopalni Wujek, kopalnianej łaźni łańcuszkowej, pod kątem m.in. widowiska multimedialnego.

JSW wycofuje się z finansowania klubów sportowych

Jastrzębska Spółka Węglowa wstrzymała finansowanie klubów sportowych na sezon 2026/2027. Powodem jest trudna sytuacja finansowa spółki.

Kryptonim Kopalnia, czyli ratowanie życia w pod ziemią

Już 31 marca Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach po raz kolejny stanie się przestrzenią do ćwiczeń i to nie byle jakich. Pod okiem profesjonalistó w scenerii podziemi z listy UNESCO ratownicy medyczni oraz służby ratownicze wezmą udział w zawodach z udzielania pierwszej pomocy pn. „Kryptonim Kopalnia”.

Śladami rodu Borsigów

Na terenie obecnego Zabrza potęgę przemysłową budowało niegdyś kilka rodów fabrykanckich. Jednym z nich byli Borsigowie, ród niemieckich przemysłowców, który odegrał kluczową rolę w industrializacji Śląska. Założycielem potęgi był August Borsig, twórca fabryk lokomotyw i zakładów przemysłowych (m.in. w Zabrzu/Biskupicach). Rodzina ta znacząco wpłynęła na krajobraz przemysłowy regionu, budując kopalnie i huty, a także inwestując w infrastrukturę społeczną. Pozostawili po sobie niemało pamiątek, w tym kopalnię Ludwik, osiedle patronackie Borsigwerk czy biskupicki zameczek. Historię rodu przypomniały Wrazidloki, zabierając nas w podróż po Biskupicach, a przy okazji po terenie dawnej kopalni.